BTSO KOBİ Konseyi önceki toplantısını yaptı

BTSO KOBİ Konseyi Toplantısı’nda iş dünyası temsilcileri ile tıpkısı araya gelen DÜRÜST Parti Genel Başbuğ Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Efkan Alabalık, “Bursa kadar 16 bilyon dolarlık ihracat rakamına kazanmış benzeri istihsal kentinin talih ekonomisine elan fazla katkı sağlaması için bakir yatırım alanları rekzetmek olmazsa olmazımız.” dedi.

Bursa Tecim ve Endüstri Odası (BTSO) tarafından sektörlerin gelişimine önderlik emreylemek amacıyla oluşturulan seksiyon konseyleri faaliyetlerini sürdürüyor. Kent ve mutluluk ekonomisinin dinamosu olan KOBİ’lerin rekabetçiliğini tezyit etmek ve sürdürülebilir büyümesine imkan hatırlamak için çalışan BTSO KOBİ Konseyi’nin evvel toplantısı Bölüm Hizmet Binası’nda gerçekleştirildi. AK Parti Umumi Komutan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Efkan Ala ve DÜRÜST Parti Bursa İl Başkanı Davut Gürkan’ın de katıldığı toplantıda kent içindeki ağır aksak sanayi alanlarındaki KOBİ’lerin talepleri ve mekansal planlama ihtiyacı değerlendirildi. BTSO Umumi Heyet Başkanı İbrahim Burkay, Türkiye’deki bölüm ve borsalar beyninde ilk kez 2013 yılında BTSO yoluyla sektörel konseylerin oluşturulduğunu söyledi. Sektörlerin gelişimi ve amme-özel sektör arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi üstüne konseylerin iri ayrımsız tekellüf oynadığını ifade eden Komutan Burkay, 25 kurul yapılanmasına arttırma olarak KOBİ Konseyi’ni birlikte oluşturduklarını belirtti.

“Kullanılmamış yatırım alanları ile ılımlı dış satım sendromunu aşarız”

Bursa ve Türkiye’nin kalkınması açısından KOBİ’lerin iri ehemmiyet taşıdığını vurgulayan Burkay, “KOBİ’lerimizin üretim ve ihracattaki gücünü korumayı ve şehrimizi ülkemizin zenginlik merkezi haline getirmeyi hedefliyoruz. Bu noktada sunma aşkın ehemmiyet verdiğimiz konuların başında mekansal planlama geliyor. Bursa’nın mecmu yüzölçümü içerisinde binde 8 paya cemaat olan sanayi, şehir ekonomisine yüzdelik 45 ekleme derece sağlıyor. Bursa şu anda Türkiye’da teknolojik dönüşüme en amade kent konumunda. 4,5 dolarlık kilogram başına dış satım ünite değeri ile Avrupa’nın birçok ülkesinden ferah tıpkı takat sınırı sergiliyoruz. Doğrusu erdemli uygulayım bilimi üretmeden bu büyüklüğünde kapalı bire bir alanda 16 bilyon dolarlık dış satım rakamına duyulmak olabilir değil. Fakat Bursa, son yıllarda ihracatta 16 bilyon dolar eşiğine takılıp noksan vaziyette. Ölçülü dış satım sendromu yerine tanımladığımız bu süreci aşabilmemiz amacıyla sanayiye ayrılan payı artırmamız gerekiyor.” dedi.

“Şehir içindeki düzensiz endüstri alanlarında 230 bin dirilik çalışıyor”

Bursa’daki uran alanlarının yüzde 47’sinin OSB’ler dışında küsurat düzensiz uran alanı namına tanımlandığını tabir eden Komutan Burkay, kent içindeki bu firmalarda 230 bin kişinin istihdam edildiğini söyledi. Bu durumun Bursa’üstelik trafik ve belde sorunları gibi kronikleşen problemlere el açtığını ifade fail Başbuğ Burkay, “Bu alanları mekansal planlama ve çokbilmiş şehircilik ile şehrin dışına taşımalıyız. Bursa’ya serencam yıllarda çokça balaban altyapı yatırımları yapıldı. Şehrin gün doğusu ve garp yakasında uydu kentlerle alay malay, otoban, demiryolu ve liman bağlantılı, lojistik forma ve arıtma tesislerinin saha aldığı, yeni çocuk düzenlenen endüstri alanlarının oluşturulması sanayimizin dönüşümüne imkan sağlarken; istihsal ve ihracat değerlerimizi bile yeni bire bir eşiğe taşıyacaktır. Mekansal planlama Bursa’nın daha yaşanabilir tıpkı site haline gelmesinin önünü açarken, iş gücüne katılmayan tehi hazırdaki 900 bin yabanlık nüfusun istihdama katılımını birlikte sağlayacak bakir envestisman alanları oluşturabilir. Bu konuda önce etapta şehir merkezindeki düzensiz endüstri alanlarında neşelilik gösteren 2.556 KOBİ’mizden göç taahhüdü almıştık. Elden bu KOBİ’lerimizin 14 milyon metrekarelik kayran talebi var. Sayın Valimizin, milletvekillerimizin, Büyükşehir Uray Başkanımızın ve yerel yönetimlerimizin bu konuda destekleri ve müspet yaklaşımları var. Büyükşehir Belediyemiz 1/100 binlik traksiyon üstüne çalışmalarını sürdürüyor. Kentin anayasası namına değerlendirilen 1/100 binlik planın oluşturulmasında cümle taraflarla bu arada iş dünyamızın da görüşlerini dikkate alarak çalışmalarını sürdüren Belediye Başkanımız Sayın Alinur Aktaş’a teşekkürname ediyor, çalışmanın tamam kentin beklentilerini karşılayacağına inanıyorum. Sayın Bakanımız Efkan Alabalık’nın dahi seçkin zaman desteğini görüyoruz. BTSO yerine bizler hareket dünyamızın iradesini beyan ediyoruz. Firmalarımız adam olmak istiyor ve bunun için da bakir yatırım alanlarına ihtiyaç var.” şeklinde konuştu.

SELIM Fırka Umumi Başbuğ Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Efkan Ala, Bursa’nın Türkiye ekonomisinde çokça mehabetli benzeri yere erbap olduğunu söyledi. Bursa’ya serencam yıllarda haddinden fazla sayıda ulaşım ve enfrastrüktür yatırımı yapıldığını hatırlatan Efkan Ala, “Osmangazi Köprüsü, İstanbul-İzmir otoyolu ve son olarak çabuk tren hattı projesi Bursa’nın potansiyelini güçlendirecek cesim yatırımlar. Planlı endüstri bölgeleri hazırlamak, bu bölgeleri demiryolu ile limana bağlamak problemleri ortadan kaldırabilecek ayrımsız vasıta. TEKNOSAB bunun iyicene ayrımsız örneği. İş dünyası ile çok bol bire bir diyaloğumuz var. Bilcümle beraber çalışıyoruz. Bursa kabil 16 milyar dolarlık ihracat rakamına erişmiş bir istihsal kenti üzere KOBİ OSB kabil projeler olmazsa gayrimümkün. Bunu çözeceğiz. Merkezi ve yerli hile adına bu ihtiyaçlara cevap isnat etmek bizim öncelikli işimiz. Bursa bu konuda bildirme avantajlı kentlerden biri. Bursa’üstelik binde 8 gibi sınırlı tıpkısı paya sahip olan sanayinin ne bölgelerde genişleyebileceğini tespit etmek gerekiyor. Bursa’nın gelecek perspektifini temizlemek geçişsiz. Biz gelişim dünyasının destekçisi olmaya bitmeme edeceğiz.” dedi.

“1/100 binlik plan şehrin geleceğini düz yazı edecek”

DÜRÜST Fırka Bursa İl Başkanı Davut Gürkan, kentin geleceğini mensur edecek 1/100 binlik yer düzeni planı amacıyla çalıştıklarını söyledi. Konunun tamlık tarafları ile istişarelerde bulunarak süreci yürüttüklerini belirten Gürkan, “Planlı endüstri konusu bizim olmazsa olmazımız. Sanayicilerimizden bu konuda çok fazla dilek geliyor. Talepleri karşılayacak alanları planda belirlersek henüz kolay ilerleyebiliriz. Trafik ve kural dışı kentleşme gibi sorunların çözümü düzenlenen sanayiden geçiyor. Büyükşehir Uray Başkanımız de bunun adaletli bir şekilde yapılması taraftarı. Şu anda 2556 firmanın öncelikleri üzerinden debi edeceğiz. Macerasız ayrımsız süreç değil. Tam tarafların katkısı ile şehrimizin gelecek 50 yılına yön verecek bir çekim oluşturmayı hedefliyoruz.” dedi.

Toplantıda farklı sektörlerde hareketlilik gösteren konsey üyeleri dahi irade ve önerilerini dile getirdi. BTSO Besin Ekincilik Hayvancılık Konseyi Başkanı ve Sedir Üyesi Hisse Senedi Sayılgan, dört yıldan bu yana KOBİ OSB projesinin hayata geçmesini beklediklerini belirterek, “Bursa, ağır aksak sanayinin hepsini planlı tıpkısı bölgede toplayacak imkana ehil. Konya, Kayseri, Adana ve İskenderun’de bunun örnekleri var. Gıda Konseyi Başkanı olarak bizim konseyimizde ve komitemizde eskimemiş yatırım alanına geçmesi halinde dış satım ve istihdamını 5 itmam artıracak 400’den fazla firma bulunuyor. Bursa’birlikte bu çok nazik tıpkısı gerekseme ve bu işe tıpkı bekçi koyulması gerekiyor.” diye niteleyerek konuştu.

BARSİAD Başkanı ve KOBİ Konseyi Üyesi Arif Demirören, Bursa’nın ağır ezgi tıpkı şehir olması üzere mücahede gösterdiklerini söyledi. Bursa’bile imalatın yüzdelik 47’sinin düzensiz uran alanlarında gerçekleştiğini kaydeden Demirören, “Bursa’ya bu yakışmıyor. Kentimiz ihracatta daha çok durumunda sayıyor. Bursa üretimle kalkınsın, endüstri güçlensin diyoruz fakat sanayicilerimize binde 8’lik düz çokça görülüyor. Bu konuda Sayın Bakanımızın desteğini bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Konsey Üyesi Cafer Baht, KOBİ OSB projesinin duyurusu yapıldığında ilk 15 günde 2.600’e mümasil firmanın müracaat yaptığını hatırlattı. Kader, “Zor şartlar altında etkin firmalarımız var. Bu proje Bursa üzere vazgeçilmez. Icap planlı kentleşme gerekse bile sanayinin gelişimi açısından bu projenin hayata geçirilmesi gerekiyor. Zaman Sayın Bakanımız Efkan Alabalık’nın bile toplantımıza katılması bizim üzere pir oldu. Sayın Bakanımızın desteklerini bekliyoruz.” diyerek konuştu.

“Etkin kapasitemizi 5 mezuniyet arttırmaya hazırız”

BTSO Hizmet Tecim Konseyi Başkanı ve Divan Üyesi Turgay Güler, 1983 yılında yapılan Azık Sitesi’nin bundan sonra sektörün ihiyaçlarına kıymet veremediğini söyledi. Güler, “Üzülerek söylüyorum ki Bursa, Türkiye’nin en dokunaklı besin sitesine erbap şehri yerinde. Bu şartlar altında bizim gelişip büyüme imkanımız yok. Avrupa’dan müşterimiz imalat yerimizi görmeye geldiğinde sangılık yaşıyorlar. Bana bir kayran gösterilirse ben çalışan kapasitemi 5 intaç büyüteceğime saraka veriyorum. Çünkü arzu var.” dedi.

KOBİ Konseyi Üyesi Başkomutan Burulday, kalıpçıların kayran sıkıntısının iri olduğunu anlatım etti. Burulday, “Firmalarımız düzlük yetersizliğinden ötürü kamera gelmesin diyerek yakarış paha ağıl geldi. Firmalarımız Çaltı ve Kayapa arasına sıkışmış durumda. Buradaki üreticilerimiz tezyifkâr ölçekli olsa dahi dış satım potansiyeli erdemli firmalar. Enfrastrüktür imkanları gelişmiş, düzenlenen uran alanlarına taşınmamız durumunda Avrupa ile daha diri şekilde rakiplik edebiliriz.” ifadelerini kullandı.

KOBİ Konseyi Üyesi Veys Faruk Balkanoğlu, Küçükbalıklı ve Altınova’üstelik dört ayrı alanda, 3-4 bükülmüş binalarda başmak imalatı yaptıklarını söyledi. Balkanoğlu, “Hep 11 bin metrekare alanımız var amma dörde mukassem durumdayız. 150 gönül istihdam ediyoruz. Serencam iki yıldır ihracata ağırbaşlılık vermeye başladık. Elverişsiz dışındaki fuarlara katılıyoruz. Çokça fena hâlde izansız dönüşler alıyoruz. Ancak müşterilerimiz mahdut dışından fabrikamıza gelince şaşırıyorlar. Üretim alanlarımızı geliştirmek istiyoruz.” dedi. – BURSA

Share: