BTÜ yüksek lisans öğrencilerinin projelerine TÜBİTAK desteği

Bursa Maharet Üniversitesi (BTÜ) Lisansüstü Terbiye Enstitüsü Kimya Mühendisliği Anne Haber Dalı yüksek lisans öğrencilerinin hazırladığı 3 ayrı projenin, TÜBİTAK desteği almaya hak kazandığı bildirildi.

Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, Haber İnsanı Geliştirme Destek Programları kapsamında desteklenecek projeleri yüksek lisans öğrencileri Şarap Bahtiyar, Düğün Aras ve Zeynep Alageyik hazırladı.

İleri Işlevsel Malzeme ve Enerjik Malzeme Teknolojileri Dalında desteklenmeye hak kazanan 3 efdal lisans tezinin danışmanlığını BTÜ Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü Akademisyen Doç. Dr. Bahir Ünlü yürütüyor.

Açıklamada ifadelerine saha sunulan efdal lisans öğrencilerinden Bade Mutlu, acele konusunun “Hibrit inovatif membran reaktör prosesinde çevreci biyoyakıt üretimi” olduğunu aktardı.

Bahtiyar, dünya nüfusunun hemencecik artış gösterdiğine dikkati çekerek, bu olguya paralel olarak erke ihtiyacının arttığını, belde kaygısının güdülerek biyoatıkların işlenmesi ve bu süreç sonucunda biyokimyasallar ile biyoyakıtların elde edilmesi yönünde çeşitli bilimsel çalışmaların olduğunu tabir etti.

Pek haddinden fazla ülkede da muvaffakiyetli uygulamaların bulunduğunu, hele tarımsal atıkların yenilenebilir karbon kaynağı olduğunu hatırlatan Mutlu, tarımsal atılan asıllı biyokütleden, mail gelecekte ulaşımda mergup yakıtın yüzde 20’sinin ve kimyasalların bile yüzdelik 25’inin üretileceğinin hesap pusulası edildiğini bildirdi. Bahtiyar, bu çabuk çalışmasının sonucunda fonksiyonel katalizör ve membranlar sentezlenerek biyoyakıt üretimi üzere literatürde bakir, yenilikçi benzeri üretim yöntemi geliştirilmiş olacaklarını belirtti.

Çalışması TÜBİTAK aracılığıyla desteklenecek yüksek lisans öğrencisi Âlem Aras ise termal esirgeme sistemlerinde kullanılmak amacıyla muhtelit materyal sentezi konusunda çalıştıklarını duyurdu.

Tez çalışmasında havacılık ve uzay alanında Türkiye’nin atılımlarına ulama vermeyi hedeflediklerini vurgulayan Aras, dünya atmosferine derakap giren feza araçların, yeniden giriş füzeleri, feza istirdat kapsülleri, hipersonik uçuş araçları, roket nozullarında makbul termal dulda sistemlerinin anayasa olan, ablatif polimerik kompozitlerin üretilmesini amaçladıklarını bildirdi. Aras, çabuk çalışmasına laf olan termal esirgeme sistemi üretiminin, milli feza programının dışa bağımlılığını azaltacağını, bu sayede de talih ekonomisine kebir miktarda yardım sağlayacağına inandığı kaydetti.

2210-C Rüçhan Alanlar Efdal Lisans Burs Programı kapsamında TÜBİTAK’tan bindi almaya hak kazanan tıpkısı farklı BTÜ faziletli lisans öğrencisi Zeynep Alageyik birlikte deniz suyundan içme suyu ve istimal suyu kazanmak üstüne emek yürüttüğünü, çabuk çalışmasında elde edilecek çıktının bozulmamış suyun elde edilmesi sürecinde düşük enerji tüketimi ve maliyetinin yanı sıra istenilen kalitede içmece ve kullanma suyu üretimi potansiyeli olan yöntem olacağını ifade etti.

Share: