Bu kıraathaneye rical giremiyor

Elazığ’ın Çözme köyünde ateş parçası 55 yaşındaki Ayşe Günay, babasından artan kıraathaneyi restore ederek vakit kaybetmeden kadınların girebildiği kahvehaneye çevirdi.

Mersin’de ticaretle uğraştıktan sonradan mütekait olan Elazığlı 55 yaşındaki Ayşe Günay, yıllar sonradan önlüğü takıp babasından kendisine miras mütezayit köy kahvesinin başına geçti. Babasından geriye küsurat kahvehanenin çürümesine gönlü razı gelmeyince sıra dışı benzeri işe imza atan Günay, yıllardır ayvaz kahvesi namına mergup kahvehaneyi avrat kahvehanesine çevirdi. Nakız köyündeki kadınların gereksiz vakitlerinde antlaşma geçirdiği kadınlar kıraathanesine erkekler giremiyor. Kadınlar tıpkısı yandan öz ve kahvelerini yudumlarken, bire bir yandan dahi oyun oynayarak mesafe geçiriyor. Herkesin dikkatini calip karı kahvehanesinin misafirleri her güzeşte dönme artarak bitmeme ediyor.

“Bir Tane sıkıntım öge bulamamak”

Babasından küsurat mirası devam ettirdiğini rapor eden kıraathane işletmecisi Ayşe Günay, “Bura bizim ağababa yadigarı yerimiz. Mütekait olup geldikten bilahare baba yadigarı yerimizin dumanı tütsün istedik ve açtık. 5 kardeşiz ve buranın ekmeğini yiyerek büyüdük. Babamın sonuç kazandığı parayı bile yegâne bir tane tarihini yazdık cüzdanlarımızda uğur parası olarak saklıyoruz. Dumanı tütsün, ışığı yansın, illa mal kazanalım değil. Filhakika servet döksen haddinden fazla ayrımlı şeyler olur ama elimizdeki imkanlarla fakat bu büyüklüğünde yapabildik. Ilkin erkek kıraathanesiydi bura, babam o şekilde işletiyordu. Belli Belirsiz tadilatını yaptık. Az Buçuk farkındalık oluşturalım istedik ve karı kıraathanesi haline dönüştürdük. Şu zaman bütün haddinden fazla memnun. Mülk kazanıyoruz, kazanmıyor değiliz. Amma sunu güzeli hep alay malay geçenek geçiriyoruz. Köylülerimiz ve tığ çok memnunuz. Dışarıdan ta Bursa’dan, İstanbul’dan ve Ankara’dan Elazığlı olup da köyüne gelenler evet işte bire bir Hal köyü varmış, bizi oraya götürün, orada eş kıraathanesi varmış deyip özel namına gelip okey oynayıp giden müşterilerimiz var. Biz vaktiyle babam çalıştırırken yemeğini getirir, uzaktan verir kafasız dönerdik. Demincek asır atladık, gelip kahvede okey oynuyoruz. Bu bizim amacıyla çok iyicene ayrımsız kalp. Bütün şaşırıyor, odalara filan gittiğimizde ‘Bu bacı kim?’ dediklerinde diyorlar ki Nakız köyünün kahvecisi. Çok dörtköşe geçiyor. Tükenik, tahakküm derler eskilerin tıpkı lafı var, rical da genişlik zor iz derler kahveciliğe ama ben avrat namına hiç zorlanarak çalıştırmadım. Biricik sıkıntım eleman, o birlikte çalışacak kimse namevcut” dedi.

“Saat kaç olursa olsun yârenlik etmeye devam ediyoruz”

Avrat kıraathanesine herhangi bir zaman geldiğini kaydeden Pınar Korkunç Durak, “Kusursuz ayrımsız his. Bütün gayet mutlu, tatilimizi geçiyoruz burada. Baziçe oynuyoruz, yârenlik ediyoruz. Yeri geliyor müziğimizi açıp halay çekiyoruz” diyerek konuştu.

Burçin Kintar ise, “Başka yerde görmedik. Köyümüzün yer mükemmel olayı akşam ezanı alelhusus serinde burada benimsenmek. Baziçe kundaklamak, istemek, dostane muhabbet demek bilcümle çok domuzuna oluyor. Kadınlara özel bire bir saha. Rical yok, kafalar rahat. Sistem rahat, kimesne kimseye karışmıyor. Eşlerimiz kişi kahvelerinde, bayanlar öz kahvelerinde. Saat kaça büyüklüğünde olursa olsun yük olmuyor, ahbapça yârenlik etmeye bitmeme ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Vatandaşlardan İlknur Bayraktar, “Hep bu arada iyice ayakyolu geçiriyoruz burada. Eşlerimiz bizleri ayvaz kahvesine almıyordu, demincek birlikte biz onları almıyoruz” dedi.

Şehir dışından kahveyi iptila ederek gelen His Duman Gezmen, “Antalyalıyım, eşim bile Çözme anlayışsız. Evlenmeden evvel eşim anlatıyordu, bizim köyde eş kahvesi var çok güzel diye niteleyerek. Eğlenceler oluyor, halaylar çekiliyor. Doğrusu geldim gördüm haddinden fazla adamakıllı. Antalya’de tek eş kahvesi görmemiştim. Ayrıksı bir şehirde da görmedim gezdiğim yerlerde. Kadınlar burada çokça mutlu, canlı ve güler yüzlüler. Yukarıda iki şerha erkek kıraathanesi var, aşağıda kadınlar kıraathanesi var. Erkekler banko giremiyor. Çocuklarımızla birlikte gelip burada geçenek geçirebiliyoruz” diyerek konuştu. – ELAZIĞShare: