Bulgaristan’a ihracat zirve yaptı

Türkiye’nin Bulgaristan’a ihracatı, temmuz ayında 483 milyon 279 bin dolarla kamu zamanların sunu faziletli maaş rakamına ulaştı.

Türk ihracatçıları, bire bir süredir müstevli ve jeopolitik gelişmelerden kaynaklanan endişeleri fethetmek ve pazarı çeşitlendirmek için almaşık pazarlara iri ehemmiyet veriyor. Dünyanın dört bir yanına gerçekleştirilen ticaret heyetleri ve uluslararası fuarlara katılma başta görünmek amacıyla bu icraat da alternatif pazarlarda ihracat rekorlarıyla meyvelerini veriyor.

AA muhabirinin Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerinden derlediği bilgilere bakarak, firmaların ihracatta izledikleri bu etkili stratejilerle Türkiye’nin Bulgaristan’a ihracatı, 483 milyon 279 bin dolarla kül zamanların yeryüzü faziletli mahiye rakamına ulaştı.

Sonunda Türkiye’nin Bulgaristan’a yaptığı dış satım temmuz ayında geçen yılın benzeri dönemine göre yüzdelik 82,5 arttı. Bulgaristan’ın Türkiye’nin gerçekleştirdiği aut satımdaki payı de yüzde 2,6 oldu.

Bulgaristan, temmuz ayında Türkiye’nin en aşkın ihracat yaptığı onuncu mutluluk oldu.

Endüstri ve madencilik ürünleri öne bundan sonra

Bulgaristan’a yeryüzü aşkın aut satımı 226 milyon 165 bin dolarla kimyevi maddeler ve mamulleri sektörü gerçekleştirdi.

Kimyasal maddeler ve mamullerini, 47 milyon 768 bin dolarla polat, 37 milyon 280 bin dolarla demir ve çipo dışı metaller, 34 milyon 978 bin dolarla madencilik ürünleri, 28 milyon 72 bin dolarla elektrik ve elektronik sektörleri izledi.

Ülkeye sunma bir iki ihracat fail sektörler ise 54 bin dolarla sefine yat ve hizmetleri, 57 bin dolarla ziynet bitkileri ve mamulleri, 60 bin dolarla kuru ürün ve mamulleri, 121 bin dolarla tütün, 142 bin dolarla gayrı uran ürünleri oldu. İklimlendirme sanayii bile orak ayı ayında ülkeye 10 milyon 913 bin dolar tutarında dış satım gerçekleştirdi.

İhracat artışında bile kimyevi maddeler ve mamulleri başı çekti

Bulgaristan’a ayar bazında ihracat artışında üstelik kimyevi maddeler ve mamulleri başı çekti. Kimyasal maddeler ve mamullerinin aut satımı ülkeye 187 milyon 490 bin dolar arttı.

Bu sektörün arkası sıra Bulgaristan’a madencilik ürünleri 23 milyon 782 bin dolar, çelik sektörü 8 milyon 706 bin dolar, neşelilik ve elektronik sektörü 8 milyon 438 bin dolar, iklimlendirme sanayii 2 milyon 875 bin dolar ihracat artışı kaydetti.

Bulgaristan’a arz fazla Ankaralı şirketler ihracat yaptı

Orak Ayı ayında Bulgaristan’a bildirme fazla Ankaralı şirketler ihracat yaptı.

Bu dönemde ülkeye Ankara’dan 207 milyon 698 bin dolar tutarında ihracat yapıldı.

Bulgaristan’a İstanbul’dan 144 milyon 751 bin dolar, Kocaeli’nden 24 milyon 797 bin dolar, İzmir’den 11 milyon 413 bin dolar, Bursa’dan 11 milyon 294 bin dolar tutarında ihracat gerçekleşti.

Bulgaristan’dahi laboratuvar krizi: TIR’lar 3 gündür beklemede

 

Türkiye’den Bulgaristan vatandaşlarına vize muafiyeti!

 

Share: