Burdur’da 52 almanak acının şahitleri depremle aynı üzüntüyü gine yaşadı

Burdur’da 12 Mayıs 1971’bile Yarıköy ve Yazıköy’üstelik yıkıma sebep olan, 57 kişinin hayatını kaybettiği depreme tanık olanlar Kahramanmaraş merkezli depremlerde bire bir üzüntüyü esasen yaşadı.

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta meydana mevrut ve 11 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler, tam Türkiye’yi yasa boğdu. Depremlerin arkası sıra yaraları koymak amacıyla büyük aynı seferberlik ruhuyla bölgede icraat sürerken, depremzedelerin acısı Burdur’daki iki köyde daha derinden yaşandı.

Burdur’birlikte 12 Mayıs 1971’da meydana gelen 6,2 büyüklüğündeki depremin yaraları o dönemde kuşatılmış olsa bile Yarıköy ve Yazıköy’dahi halen döküntü halinde küsurat ara sıra yapılar bulunuyor.

İl genelinde 57 kişinin hayatını kaybettiği, yüzlerce kişinin yaralandığı depremin yaşandığı Yazıköy ve Yarıköy’de enkazın bulunduğu mıntıka bugün de “yer sarsıntısı köyü” adına anılıyor.

52 yıl geçmesine karşın bibi kardeşlerinin acısı dinç

İki kardeşini 52 sene evvel yaşanan depremde kaybeden 68 yaşındaki Mehmet Sezgin, AA muhabirine, acısının bibi zinde olduğunu söyledi.

O haset hatırladığında halen yaş döktüğünü anlatan Sezgin, duygularını şöyle dile getirdi:

“Kardeşlerim tarlaya giderken yanlarından geçtikleri sülale üzerlerine devrildi. Enkazda kalarak hayatlarını kaybettiler. Şu anda bile tüylerim ürperdi. Çok zor eyyam geçirdik, bahar ayı olmasına rağmen zorlandık. Şimdi o bölgeyi düşünüyorum. Cenabıhak yardımcıları olsun. Pespaye hareketli bilir. O bölgedeki halkımıza Tanrı’tan sabırlar diliyorum. Biz o günleri görüp yaşadığımız üzere depremin geçmiş gününden bugüne elimizden geldiği büyüklüğünde, maddesel manevi seçme tip desteği veriyoruz. Hayatını kaybedenlere Tanrı’tan rahmet diliyorum.”

Gözyaşlarıyla duygularını anlatmaya bitmeme eden Sezgin, “Ağlayarak izliyorum, onların yaşadığını ego şu anda yaşıyorum, duygulanıyorum, çok el. Cenabıhak çıdam versin. Devletimiz kıvrak, biz bağlantı el birliği içre olan bire bir milletiz. Kalbimiz onlarla bu arada.” diyerek konuştu.

“O dönem bire bir yıl çadırda yaşadık”

Dönemin Yarıköy muhtarı 91 yaşındaki Mehmet Kocabıyık bile yer sarsıntısı anının aklından tek çıkmadığını söyledi.

Her yerin bir anda türap duman olduğunu gördüğünü tamlayan Kocabıyık, köydeki bütün evlerin yıkıldığını, yoldan geçenlerin göçük altında kaldığını anlattı.

Evleri yıkılanların dışarıda kaldığını dile getiren Kocabıyık, “O bölüm ayrımsız sene çadırda seyretmek zorunda kaldık. Ego sapık üzere oldum, ne yaptığımı bilemedim, 10 yıl depremin etkisini üzerimden atamadım.” dedi.

Afetin peşi sıra azamet imkanları ile yapılan evlerde oturduklarına değinen Kocabıyık, şimdi depremzedeleri de görünce gözyaşı döktüğünü, yaşadıklarının esasen canlandığını tabir etti.

Kocabıyık, depremzedelere şöyle seslendi:

“Zelzele köyü muhtarı namına ego o acıları gördüm. O antlaşma birlikte devletimiz bizlere evimizi, her şeyimizi yaptı. Tanrı sizi dahi darlıktan kurtarır, hiç şüphe etmeyin. İnşallah sizler bile sağ selamet evinize, yuvanıza kavuşur, erinç içinde yaşarsınız. Cenab-ı Allah acılar üstelik verir, hayat birlikte hiç zaaf etmeyin. Bizler sizin yanınızdayız yeter ki devletimiz ve milletimiz iyi olsun.”

Karye sakini Mehmet Baht, 1971 depreminde 12 yaşında olduğunu, yaşadıkları dehşeti ve zorlukları unutamadıklarını dile getirdi.

Dönemin Düğer köyü muhtarı Yusuf Kayım, o zamanki depremden köyünün birlikte etkilendiğini, depremin hafızalarından silinmediğini, Kahramanmaraş depreminde gördüklerine yüreğinin dayanamadığını aktardı.

Yarıköy Muhtarı Musa Şen birlikte köylerindeki 4-5 boş evi depremzedelere hazırladıklarını, arzu olması halinde aileleri köylerinde ağırlayabileceklerini bildirdi.

Share: