Burdur’da üretilen Kaliforniya biberi bir nice ülkeye ihraç ediliyor

Burdur’un Gölhisar ilçelerinde seralarda üretilen, lezzetinin yanı sıra varlıklı C vitaminiyle öne sâdır Kaliforniya biberi, Rusya özellikle atılmak üzere birçok ülkeden temenni görüyor.

Kente yaygınlaşan ajur altı plato domatesinin ardından bazı üreticiler munzam değeri yüksek Kaliforniya biberine yöneldi. Tahminî 3 yıldır yetiştirilmeye başlanan solgun, kırmızı ve yeşil renkteki biberin ilçedeki ilk teşrin alanı gelişigüzel güzeşte sene arttı.

Burdur Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Çakır, AA muhabirine, ilçedeki seraların aynı üretimlik gibi averaj 200 kişiyle çalıştığını, bölgenin sezonluk iştirakçi toprak kayması aldığını söyledi.

İlçedeki Kaliforniya biberi tarımının bu yıl 500 dekara çıktığını tamlayan Çakırdoğan, “Dekardan 6 ton ürün alınıyor. Üretimin yüzdelik 90’ı aut piyasaya gönderiliyor. Döviz girdisi sağlayıcı, ev dışında fazlasıyla tutulan tıpkısı im. Domatesin beraberinde biberin da kazancı bol, dolayısıyla üreticilerimiz Kaliforniya biberine bağlam gösteriyor. 350 dekarla başladık, bu yıl 500, önümüzdeki yıl mahsus 1000 dekar civarında Kaliforniya biberinin üretiminin olacağını hedeflemekteyiz.” diye konuştu.

“İstenen herhangi bir yere im gönderebiliyoruz”

Benzeri serada üretim sorumlusu ekincilik mühendisi Burak Muhteşem üstelik Kaliforniya biberinin portakal ve limondan henüz aşkın C vitamini içerdiğini vurguladı.

İhracat örtüsüz olduğu sürece satışta sevgili yaşamadıklarını anlatan Kebir, şöyle devam etti:

“Kilo fiyatı bu sene sayı farkı 30 liralık bandında. nitelikli kalitedeki ürünlerimiz ağız ağıza ev dışına gidiyor. Rusya, Polonya, Almanya, İngiltere ve değişik Avrupa ülkeleri ile Dubai’ye kitap gönderdik. İstenen herhangi bir yere im gönderebiliyoruz çünkü bizde merhem kalıntısı olmadığından sav yaşamıyoruz. Dokuncalı böceklere karşı dokuncasız böceklerle savaş yapıyoruz.”

“Bölgeye öncülük yaptık, nüsha olduk”

İlçede Kaliforniya biberinin önce üreticisi olan Levent Ağır ise 2020’de yaptıkları yatırımın sonuçlarını almaya başladıklarını kaydetti.

Bu sene emeklerinin karşılığını aldıklarını tabir fail Zor, “Ağustostan beri biber hasadı yapıyoruz. 20-25 devir elan bitmeme edecek. Bölgeye öncülük yaptık, kabil olduk. Çok dayanıksız bire bir verim. Üretimi yaygınlaştırmaya ve artırmayı amaçlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Share: