Bursa Büyükşehir Şehremini Aktaş’tan Mudanya’daki sağanakla ilişkin açıklama Açıklaması

Bursa Büyükşehir Belediye Reisi Alinur Magnezit, Mudanya ilçesinde haddinden fazla sayıda sülale ve iş yerinin sular altında kalmasına defa açan sağanağın olduğu saatlerde Bursa ile ilgili yatırımları görüşmek amacıyla Ankara’bile bulunduğunu bildirdi.

Patal, beraberindekilerle ilçede ekiplerin çalışmalarını inceleyerek, vatandaşa ve esnafa “geçmiş olsun” dileklerini iletti.

Ziyaretleri sırasında matbuat mensuplarına açıklamalarda bulunan Patal, vatandaşların mağduriyetlerinin bire bir an ilk giderilmesine yönelik çalışmalar yürütüldüğünü söyledi.

Yağış dolayısıyla fert kaybı yaşanmamasının sevindirici olduğunu, yaraların sarılacağını belirten Aktaş, namına müteveccih eleştirilerin haksız olduğunu dile getirerek, “Üzülerek söylüyorum kim Ankara’de bu memleketin işleri ile ilgili benzeri gezide olmama rağmen buradan üstelik maatteessüf farklı benzeri yöntem yönetmeye çalıştılar.” dedi.

Alinur Denizköpüğü, Bursa Su ve Lağım Döşemi İdaresi Konuşma Salonunda öğrencilere kırtasiye desteğiyle ait projenin tanıtım toplantısında yaptığı açıklamada de Mudanya’daki akarsu baskınlarına değindi.

Sokaklardaki aksaklıkları gördüğünü anlatım fail Eskişehir Taşı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yaklaşık nakıs saat sürmüş tıpkısı yağış. 280 ihbar var bize, tekrarlar ve maalesef yapmacıklı ihbarlarla beraber. Bu ihbarların 114’ü ferdî yerine ayrı ayrı. Yegâne tek var kayıtları var bizde. Mudanya’bile 88 ihbar var. Bu evlerin hepsine de engelleme edilmiş. Umu ikbal paha ki bir tane bile olmasın ama 88 aile veya aksiyon yeri namına baktığınızda haddinden fazla erdemli nicelik kadar gözükmeyebilir. Ben 3 sokağı gezdim, üzülerek söylüyorum kaza belediyesinin yaptığı çıkmaz, değil orada benim kabil şehremini veya selen işleri ofis başkanı, 10 yaşındaki çocuğu de koysanız bu sokağın akarsu basacağını bağırıyor yöntemince. Bu çıkmaz, sağa cereyanlı resmen. Iyi taraftakilere basmış, sol taraftakilere basmamış. Arkadaşlara şu talimatı verdim: ‘Hemen irtibata geçin düzeltsin, şayet düzeltmezse ivedi gereği yapın’ dedim. O 3 sokakta üstelik 30-40 mağdur esnaf var.”

Sağanağın olduğu saatlerde Bursa ile ilişkin yatırımları ahbaplık etmek üzere Ankara’birlikte bulunduğunu belirten Patal, şunları kaydetti:

“Maatteessüf başkalarının tatil mevzusundan kıran beni bile bu konuyla alakadar çıkarma hevesleri olanlar var. Köşelerinde yazanlar ergin, algı yürütmeye çalışanlar olmuş. Allah’a devretme ediyorum. Ben geri sabah 06.45’te yola çıktım. Ankara’ya gittim, Ankara’ya illet gittim? Bilgisizlik ve Spor Bakanlığına denk artışından çevre 400 milyon liralık protokolle müntesip gittim. Dünya Göçebe Oyunları ile dayalı Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı’yla, Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Başkanı’yla oturup, Bursa’de İznik’te yapılacak bu büyük organizasyonun lansmanı amacıyla gittim. Akşam döndüm, ayağımın tozuyla birlikte saat 00.15 kadar da Demirkapı’daki hararet olayını tamamen izleme ettim. Bu benim işim, bu kavim bunun için bana rey verdi.”

Share: