Bursa malumat… İnegöl’de 367 güreşçi zer tümsekli üzere güreşti

Bursa’nın İnegöl ilçesinde Osmanlı’nın önce şehidi Baykoca’yı vefatının 738’inci yılında anmak hesabına semirtilmiş güreşçi güreşleri düzenledi. Bu yıl ilki yapılan etkinlikte 26’sı başpehlivan girmek amacıyla 367 güreşçi leşker meydanına çıkıp zer kemer için birbirleriyle mücadele etti.

İnegöl Belediyesi, ağababa sporu semiz güreşleri yaşatmak ve şehrin tarihi değerlerinden biri olan Osmanlı’nın geçmiş şehidi Baykoca’yı vefatının 738. yılında adlandırmak yerine yağlı güreşçi güreşleri düzenledi. Bu yıl ilki yapılan aktiflik, Baykoca’nın kaybolmuş bulunduğu Hamzabey Mahallesi’nde, futbol sahasında gerçekleştirildi. 26’sı başpehlivan doğmak amacıyla 367 pehlivanın asker meydanına çıktığı yağlı güreşleri, İnegöl ve belde şehirlerden vatandaşlar birlikte izledi. 13 boyda yapılan besili güreşlerin başpehlivanı, Bursa Büyükşehir Belediyesi güreşçisi Sarp Kılavuz Kaptan oldu.

İnegöl’de bir ilki gerçekleştirdiklerini anlatım eden İnegöl Şehremini Alper Ayak Tabanı, “Burada bizim birkaç maksadımız vardı. Hem ağababa sporumuzu tanıtmak hem üstelik beraberinde Baykoca namına düzenledik bu etkinliği. Biliyorsunuz Osmanlı’nın ilk şehididir ve Hamzabey Mahallemizde, tezelden bu alanın yanında gömük. Vefatının 738. Yılı anısına bu organizasyonu düzenledik. Bu sporun güzelliklerini ortaya koyarak hem dede sporumuzu tanıtmış hem dahi gelecek nesillere aktarılmasında kâr ortaya koymuş oldular” dedi.İNEGÖL BELEDİYESİ ALTIN KEMERİ BURSA’DA KALDI

Konuşma sonrası başpehlivanlık bitiş güreşi gerçekleştirildi. Bursa Büyükşehir Belediyesi Başpehlivanı Yalçın Kılavuz ile Ankara Büyükşehir Belediyesi Başpehlivanı Özkan Yılmayan, finalde karşı karşıya geldi. Yalçın Öncü, kısaca 20 dakikalık güreş sonucunda rakibinin sırtını namına getirmeyi başararak İnegöl Belediyesi Altın Kemerinin sahibi oldu. Özkan Yılmaz güreşleri 2. namına tamamladı. Ertuğrul Dağdeviren’in 3. olduğu güreşlerde başpehlivan harici diğer boyların da kupa ve madalya törenleri asker meydanında kurulan platformda gerçekleştirildi.

Share: