“Bursa siyahı” inciri için ancak dışından çekicilik heyetleri geldi

Dünyanın yeryüzü nitelikli incirlerinden biri akseptans edilen “Bursa siyahı” amacıyla mahdut dışından gurur heyetlerinin geldiği bildirildi.

Uludağ İhracatçı Birliklerinden (UİB) yapılan açıklamaya bakarak, Uludağ Yaş Ürün Sebze İhracatçıları Birliğinin (UYMSİB) BAĞA-GE projesi kapsamında Tecim Bakanlığı desteğiyle daraç dışındaki müşteri firmaların Türkiye’den alım yapmalarının sağlanması amaçlanıyor.

Bu kapsamda değişik ülkelerden gelen çalım heyetlerinin katılımıyla güruh düzenlendi.

Toplantıda mütekellim UYMSİB Başkanı Senih Yazgan, Bursa’nın, ülkenin en mefret ekincilik ve endüstri kenti olduğunu anlatım etti.

Kentte yapım edilen ürünlerin çeşitli proseslerden geçtikten sonra dünyanın değişik ülkelerine gönderildiğini belirten Yazgan, şunları kaydetti:

“Bursa anca ayrımsız şehir ki adıyla özdeşleşmiş olan iki meyveye topluluk biri Bursa siyahı inciri, ötekisi ise Bursa şeftalisi. Bu iki iz ülkemizde ve arsıulusal alanda bu şehrin adıyla biliniyor. Bu bizim için nazik bire bir gelgel kaynağı. Bursa siyahı BAĞA-GE projesi kapsamında de kol firmalarımızı ve hava heyetlerini buluşturmanın gururu ile mutluluğu içindeyiz. Ego ‘Bursa yağız inciri’ demiyorum ‘Bursa’nın siyah incisi’ diyorum. Türkiye’de yalnız bu bölgede bu kalitede ve aromada yetişen tıpkı işaret. Ülkemizde 3 ayrımlı lokal alanda denemeleri bitmeme ediyor ancak bu alanlardan elde edilen incirlerin ahretlik değeri ve aroması Bursa siyahı incirinin değerlerine ulaşamadı.”

Izlence, 6 ülkeden mevrut yabancı alıcılar ve “Bursa Siyahı UR-GE Kümesi”nin tıpkı araya geldiği düet görüşmelerle sona erdi.

Share: