Bursa ve kasaba illerde bakir eğitim bilimi tedris yılı başladı

Bursa, Balıkesir, Bilecik, Yalova, Çanakkale ve Eskişehir’üstelik yıpranmamış eğitim tedris yılının başlaması nedeniyle öğrenciler dersbaşı yaptı.

Bursa’bile, bin 949 okulda 658 bin öğrenci ve 43 bin sarıklı 2022-2023 yetişek talim yılının başlamasının heyecanını yaşadı.

Merkez Nilüfer ilçesinde Şehit Sıtkı Abat İlkokulu’ndaki törende, İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Serkan Iyi, önceki ibret zilini çaldı.

Bursa Valisi Yakup Canbolat de yayımlandığı mesajda, kalkınma ve gelişme uğrunda, ülkelerin yeryüzü şişman gücünün eğitimli, nitelikli ve etken adam varlığı olduğunu kaydetti.

Balıkesir

Balıkesir’dahi merkez Altıeylül ilçesindeki Burhan Erdayı İlkokulu’nda düzenlenen tören, ihtiram duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Törende, öğrenciler koşma okudu, ahali oyunu ve piyano gösterileri sundu.

Balıkesir Valisi Hasan Şıldak önceki ders zilini çaldı.

Şıldak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, cümle yetişek kadrosuna ve velilere yetişek tedrisat döneminin sükse kırcı geçmesi temennisinde bulundu.

Kentin hareketli bire bir terbiye kadrosuyla eskimemiş döneme amade olduğunu vurgulayan Şıldak, “183 bin öğrencimiz, 13 bin öğretmenimiz ve ilkokullara kullanılmamış başlayan 15 bine mümasil öğrencimizle eğitim trafiğimiz başladı.” dedi.

Bilecik

Bilecik’te 36 bin 200 öğrenci, önce ibret zili öncesi velileriyle okullara geldi.

Ilbay Eksiksizlik Kızılkaya, Atatürk İlkokulu’nda planlı törende, eğitim bilimi tedrisat döneminin çocuklara ve ailelere hayırlar getirmesi temennisinde bulundu.

Çeşitli gösterilerin sunulduğu merasim, 4. derslik öğrencilerinin okula eskimemiş başlayan 1. sınıf öğrencilerine hediyeler vermesiyle sona erdi.

Yalova

Yalova’birlikte 201 meslek, 2 bin 485 dershane, yaklaşık 3 bin 500 hoca ve 50 bin öğrenci, 2022-2023 yetişek ve tedris yılına düzenlenen törenle başladı.

15 Orak Ayı Demokratlık ve Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sunumunun arkası sıra 19 Orak Ayı İlkokulu’nda planlı törende, öğrenciler şiir okudu, halk oyunları gösterisi sundu.

Ilbay Yaşamış Erol ve protokol üyelerinin önceki ibret zilini çalmasının peşi sıra sınıflarına giren öğrenciler, dersbaşı yaptı.

Çanakkale

Çanakkale’bile üstelik Kordon Boyu’ndaki Truva Atı önünde meze düzenlendi.

Ardından Milli Eğitim Bilimi Müdürü Ferhat Yılmayan marifetiyle Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’nı çelenk sunuldu.

Törene, Vali Yardımcısı Hakkı Tafsilatlı, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Çanakkale genelinde 82 bin 993 mektepli dersbaşı yaptı.

Eskişehir

Eskişehir’üstelik Sultandere Yaşam Merkezi’nde düzenlenen törende Vali Erol Ayyıldız, kentin seçme alanında olduğu kabil terbiye alanındaki çalışmaların üstelik müstacelen hayata geçmesi için bilcümle imkanları seferber ettiklerini belirtti.

DOĞRU Öğür Eskişehir Milletvekili Nabi Cebbar ise kentin bakir eğitim bilimi tedris yılına, geçmiş yıllara göre çok elan gani hazırlandığını, bunda üstelik Milli Eğitim Bilimi Bakanlığının uygulamaya koyduğu meslek bazlı bütçe yönetimi sisteminin çok balaban payının bulunduğunu dile getirdi.

Bu sene ilk kez uygulanmaya başlayan hele köy okullarında minimum 10 öğrenci şartının 5’e indirildiğini ifade eden Orion, şunları kaydetti:

“Böylecene Eskişehir’dahi 12 karye okulumuz dahi eğitim bilimi öğretime küşade oldu. Eğitimcilerin çok bereketli bildiği bire bir kök, yer dolgunca okul eve sunma yakın olan okuldur. Dolayısıyla, Milli Eğitim Bilimi Bakanlığının bu kararı ve uygulaması inşallah eğitimin kalitesini da direkt etkileyecek. Türkiye’de eğitim alanında bile çok çetin bire bir ağızsız kıvrılma yaşanıyor. Sınıf sayılarımız beş altı intaç arttı. Hoca başına sakıt öğrenci ortalaması 60’lardan, 20 yıl öncesine bakarak 70’lerden 23 düzeyine indirildi. Öğretmenlerimizin eş şartlarında müspet, sakil tensikat yapıldı.”

İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Pervin Yol Yordam da Eskişehir’de 504 okulda 145 bin 98 öğrenci ve 11 bin 865 öğretmen ile terbiye tedrisat dönemine başladıklarını aktardı.

Share: