Bursa’da gerçekleştirilen Arsıulusal Gök Kongresi sona erdi

Bursa’dahi Gökmen Uzay Havacılık Terbiye Merkezi’nde (GUHEM) planlı Uluslararası Gök Kongresi (ISC 2022) sona erdi.

GUHEM’den yapılan açıklamaya göre, GUHEM’in karı sahipliğinde, Cazibe-S, Roketsan, Türksat, Bursa Tecim ve Sanayi Odası (BTSO) ile Defans ve Havacılık Sanayii İmalatçılar Derneğinin (SASAD) destekleriyle, Altair Enterprises vasıtasıyla tevhit edilen kongre tamamlandı.

Dünyanın feza endüstrisi liderlerini Bursa’bile buluşturan kongrede, üç devir boyunca global feza sektöründeki gelişmeler ve ati projeksiyonu konuşuldu.

Kurultay kapsamında feza endüstrisini henüz müstakbel seviyelere tasrif etmek için alandaki son gelişmeler, yaklaşımlar ve toptan konular ele alınarak fikir paylaşımı yapıldı.

Açıklamada görüşlerine düz verilen GUHEM Umumi Müdürü Halit Mirahmetoğlu, Arsıulusal Gök Kongresinin Türkiye’dahi ilk defa gerçekleşmesine anahtar olmaktan çekicilik duyduklarını ifade etti.

Kongreye 18 ülkeden uzay alanında çalışmalar örümcek 100’ün üzerinde konuşmacının katıldığını tamlayan Mirahmetoğlu, şunları kaydetti:

“Bizim amacıyla çokça heyecan verici tıpkısı birikim oldu. Kurultay, sektörün istikbal gelenlerine ülkemizin feza alanındaki potansiyelini tanıtmamıza imkan sağladı. Ayrıca ülkemizde gök alanında cümbüş gösteren it canlı haddinden fazla şirketin dahi yabancı şirketlerle kullanılmamış hareket birlikleri kurması noktasında heybetli ayrımsız dünya oluşturdu. GUHEM namına uzay farkındalığını bırakmak amacıyla çalışan aynı kurumuz. Bu farkındalığı hazırlamak amacıyla takkadak domestik değil arsıulusal arenada da nazik işler başarıyoruz. Bu kapsamda ülkemizi yetersiz dışında künde edecek muhtelif etkinliklere katılıyor ve bu cins etkinlikleri ülkemize vermek amacıyla bile elimizden geleni yapıyoruz. Kongremize destek veren bilcümle kurumlarımıza, üç ahit süresince bizlerle birlikte olan konuşmacılarımız ile yerli ve yabancı cümle konuklarımıza teşekkür ediyoruz.”

Share: