Bursa’dan Hong Kong’a yaban mersini ihracatı

Bursa’dan Hong Kong’a keçi yemişi ihracatı

BURSA – Bursa’nın ve Türkiye’nin sunu iri yegâne zerre halinde yaban mersini bahçesine cemaat olan İnegöl ilçesinden Hong Kong’a 10 ton yaban mersini ihraç edildi.

İlk yerine 8 sene evvel alemdar çiftçilerin Tuzla Mahallesinde deneyim ekilişleri yaparak başladığı keçi yemişi alanı bin dönüme ulaştı. İnegöl’ün 1200 rakımlı kırsal Memleha mahallesinde Temmuz-Ağustos aylarında hasadı yapılan keçi yemişi Türkiye’nin birlikte değişik ülkelere de ihraç ediliyor. Bu hasat döneminde toplanan yaban mersinlerinin benzeri kısmı Kazakistan ve Hong Kong’a gönderildi. 50 ton rekoltenin alındığı karışık mersinin kilosu, 150 ila 200 liralık beyninde satışa sunuluyor.

İnegöl Ekincilik Odası Başkanı Sezai Polat, Tuzla mahallesine giderek keçi yemişi tarlalarında incelemede bulundu.

İncelemenin arkası sıra açıklama eden Sezai Çelik, “Şuan İnegöl’ün Memleha mahallesindeyiz. Keçi Yemişi hasadı bitmeme etmekte. Türkiye’nin tescilli genişlik nazik keçi yemişi tarlasındayız. Bura 42 dekarlık tıpkısı toprak. İnegöl’ümüzde sonuç yıllarda özellikle yaban mersini muhteşem bire bir vadi tutmaya başladı. Yaban Mersini yerey seçici olduğu amacıyla seçkin yerde olmuyor. Faziletli rakımlı yerlerde oluyor. Memleha mahallemizde yer uyumluğu itibarıyla dolay plana imdi ve devamında da keçi yemişi burada ivme kazanmaya başladı. Toplamda 700 dekarlık bire bir alanda yaban mersini üretiliyor. Buradan bile 50 ton civarında bire bir yapıt elde ediyoruz. Ancak bahçelerimiz şuan genç. İler kim dönemde burada hedefimiz bin titrem civarında. bu arada 60 köyde işlek 60 çiftçimizde bu aksiyon soyundular. Henüz geçmiş işlenmeyen köyler, yaban mersini sayesinde hareketlendi. Haddinden Fazla fena hâlde dirimlik sağlanmaya başlandı. Daha birlik verime geçmemesine karşın zaman itibariyle üstelik bu mahallemize 10 milyon TL mülk girmiş durumda. İnegöl’ümüzün mümbit topraklarında rastgele şey yetişiyor. Özellikle akıbet 5 yılda melez mersiniyle ilişik icraat sunturlu gidiyor. Şuan bile istihsal bakımından Bursa birincisiyiz. İler kim dönemlerde hedefimiz Türkiye birinciliği. 2-3 yıl zarfında bu hedefi yakalayacağız. Zira topraklarımız akla yatkın. Müteşebbis insanlarımız var. Onlarla gelişigüzel birlikte melez mersininde bunu yakalayacağız.” dedi.

Karışık Mersini üreticisi Erkan Keskin, “Tuzla köyünde blueberry üreticisiyiz. Bizi bugün Ekincilik Odası Başkanımız ve kültür mühendisleri ziyaret etti. Kendilerine teşekkürname ediyoruz. Aşılanmamış mersinini tığ burada toprakta, doğal içinde yetiştiriyoruz. Bu nahiye üstelik kısaca 1200 rakımda, bizatihi oluşan çandır mersinlerinin yanına Amerika’bile birleştirme edilmiş çandır mersinlerini yetiştirmiş bulunmaktayız. Zaman itibariyle çalı başına 3,5-4 kilogramı yakaladık. Yani 1 dekarlık bire bir arazide 1 titrem meyveyi alabiliyoruz. Çalı üretimi ve çalı dikimi açısından Türkiye’deki yer faziletkâr verim ve dikim anlamında köyüyüz. ve sunu iri istihsal merkeziyiz. Toprakta ki üretimi önemsiyoruz. Çünkü hidroponik sarrafiye de müstahsil arkadaşlarımızla bizim istihsal metodumuz tamamen farklı. Zaman itibariyle ürünlerimiz market ve dış satım noktasında kırıcı saha bulmaktadır. Kilogram fiyatlarımız 150-200 teklik beyninde meydan buldu. Alelhusus kazançlı açıdan dünya borsasına kıyasla aşağıda bulunmaktayız. Bunu de ilerleyici dönemlerde kapatacağımıza inanıyorum. Harabati da 350-400 liraya büyüklüğünde bu nişane çıktı. Buradaki kitap miktarlarımızın dışında kalitede bile kebir yol aldık. Ürünlerimiz 14 klan ve üstü olduğu için özellikle ihracat anlamında kayran almaktadır. Zaman itibariyle Kazakistan, Hong Kong gibi ülkelere ürünlerimizi gönderdik. Ama alelhusus Bursa’daki ve Türkiye’deki az marketlere, pastacılık sektörüne, tıp aromatik sahaya ürün vermiş olduk.

Hele bölgemizde yerli üreticilerin, yani buradaki köylülerin keçi yemişi üretimine nazik destek sağlayıcı Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı sayın Alinur Aktaş’a ayrıca teşekkür gitmek istiyorum. Zira 60’a yakın köyümüzde bizde beraber istihsal gerçekleştirmiş oldu. ve hızlıca Türkiye’nin bildirme büyük blueberry köy olmaya devam ediyoruz.” dedi.

Share: