Büyükşehir onların yanı sıra

Samsun Büyükşehir Belediyesi, martir ve gazi yakını, dul ve yetim ile geliri sıfır kadınlar amacıyla seyahat programı düzenledi.

Kadınların hayatın seçkin alanında canlı çalım almaları amacıyla icraat gerçekleştiren Büyükşehir Belediyesi, sunduğu hizmetler ve açtığı kurslarla ev ekonomilerine yardım sağlıyor. Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı bünyesinde hizmet veren Sülale Dirim Merkezlerindeki meslek edindirme ve umum sanatları kursları bitmeme ediyor. Kurslar, Kadıköy Paşa Konakları Kültür ve Yaşam Evi, Şeyh Sadi Tekkesi Kuva-i Milliye Ruhu Külliyesi Martir Gazi Yadigâr Evi ile Ulus Bahçesi Hanımlar Lokali’nde veriliyor.

621 ev hanımı katıldı

Kuran-ı Verimli, ahali sanatları, gravite tasarım, kuyumculuk teknolojisi, sepet örücülüğü, seramik biçimlendirme, aşçılık, saymanlık, işaret dili, kuaförlük, bezemeli el sanatları ve ahşap boyama kalkmak üzere bütün 13 branştaki ücretsiz kurslara son 12 ayda 621 kadın kursiyer katıldı. Eğitimlerle kebir deneyimler kazanan kadınlardan bazıları ise özlük ayaklarının üstünde durabilmek amacıyla muhtelif yardım ve mahdut kredilerden yararlanma ederek, kursiyerlikten çalıştıran konumuna yükselmeye çalışıyor.

4 seyahat yapıldı

Kurslar böylece eğitimlerini başarıyla mütemmim karı kursiyerler, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) musaddak sertifikalarını aldı. Arkası Sıra Büyükşehir Belediyesi sosyal ve kültürel seyahat organize etti. Gezilere 262’i kursiyer ve 94’ü martir ve gazi yakını, dul, babasız ve mahdut gelirli başlamak için hep 356 eş katıldı. Sırasıyla Vezirköprü, Amasya, Safranbolu ve Kapadokya’nın tarihi, kültürel ve turistik yerlerini gezen kadınlar, Başkan Çipo’e teşekkürname etti.

“Kadınlarımızın yanındayız”

Kadınların toplumun sunma zer hazinesi olduğunu anlatım eden Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çipo, “Kadınlarımız bizim değerimizdir. Onları önemsiyoruz. Familya ekonomilerine katkı sağlamaları ve ticari rüşvet elde etmeleri üzere ev yaşam merkezlerimizle kurslar açıyoruz. Bu kurslar, hem kadın kardeşlerimizin ufkunu açıyor hem üstelik hayatlarına yön veriyor. İlgilendikleri alanlarla el becerilerini elan üstelik geliştiriyorlar. Bugüne büyüklüğünde 2 bin 393 hatun kardeşimiz bu kurslardan faydalandı. Rastgele sabık çevrim rakamın artması bizi daha da mutlu ediyor. Elden akıbet 12 ayda 621 kardeşimizi konuk ettik. Kurstan sonradan kendi işini yazmak amacıyla harekete geçenler olmuş. Büyükşehir Belediyesi adına yürüttüğümüz çalışmaların meyvesini topluyoruz. Bu bile bizleri fazlasıyla bahtiyar ediyor” dedi. – SAMSUN

Share: