ÇAKÜ’de Mevlana’nın hayatı, eserleri ve felsefesi anlatıldı

Çankırı Karatekin Üniversitesi’nde düzenlenen ve Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin hayatı, eserleri ve felsefesinin anlatıldığı siyasal, öğrencilerden ciddi demet gördü.

Çankırı Karatekin Üniversitesi (ÇAKÜ) Edebiyat Fakültesi Hikmet Bölümü eliyle düzenlenen “Mevlana: Hayatı, Eserleri ve Felsefesi” konulu siyasal, Ahbaplık Fakültesi konuşma salonunda gerçekleştirildi. Panele Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Odabaş, Edebiyat Fakültesi Hikmet Bölümü Başkanı Prof. Dr. İlhan Yıldız, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan panelin açılış konuşmasını Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Odabaş yaptı. Rum’nun koca aynı manevi kültüre eş olduğunu vurgulayan Odabaş, ” Hepimiz biliyoruz kim Anadolu hem maddi hem manevi hars unsurlarıyla akıbet adım zer hazinelere cemaat olan bayrı ayrımsız coğrafyadır. Bu bayrı coğrafyanın değerlerine sahip geçmek bizim sunma temel sorumluluklarımızdan biri olduğu gibi aynı zamanda bu zenginlikleri dünyaya tanıtmakta bizim asli sorumluluğumuzdur. Hz. Mevlana’da bu bayrı coğrafyanın bir değeri olarak dünyaya ve insanlığa tanıtılması gereken bir değerdir. Sorgulamamız gereken genişlik muhteşem yasakçı bu değeri türe ettiği ölçüde dünyaya ve insanlığa tanıtabildik mi? Geldiğimiz noktada bu garip açık oturum ve etkinlikleri artık yapmalıyız ve yapacağız” dedi.

Prof. Dr. Hüseyin Odabaş’ın konuşmasının peşi sıra Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Neşe ve ekibinin icra ettiği tasavvuf musikisi ve semazen gösterisi iri tabiat topladı. Eylem sonrası moderatörlüğünü, Yazın Fakültesi Felsefe Bölümü Başkanı Prof. Dr. İlhan Yıldız’ın yaptığı ve Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Dilaver Gürer ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zülfikar Güngör’ün hatip adına düz aldığı panelde, moderatör Prof. Dr. İlhan Felek, Mevlana’ya ferah ferah filozof denilebileceğini rapor etti.

Panelist Prof. Dr. Kıray Gürer, Mevlana’nın Türk asıllı olduğunu, yaşadığı coğrafyanın sosyolojik demografisini ortaya koyduğunu söyledi. Henüz bilahare konuşn Prof. Dr. Zülfikar Güngör ise, “Mevlana, uluslararası benzeri tanınırlığa eş. Bibi kendisini konuşuyor olmamız çokça mefret bire bir anlamı anlatım ediyor. Bunu mesnevi okumaları ile bakir nesillerimize aktarmalıyız” dedi. Antrparantez batıda ve değişik kesimlerde gerçekleştirilmeye çalışılan İslamsız bir Mevlana tekvin projesinin banko Mevlana’nın öğretisiyle bağdaşmayacağını dile getiren Prof. Dr. Güngör, “Mevlana, İslamın asıl diri metinlerine sadık, Hz. Peygamber (S.A.V) yolunun tıpkı hizmetkarı olduğunu her fırsatta dile getirmiştir” diye niteleyerek konuştu.

Panel istifham-cevap bölümü ile sona erdi. – ÇANKIRI

Share: