Camiyi aşiyan tutan kumrular yuvalarını hoparlörlerin üstüne inşa ediyor

Erzincan’bile caminin içerisinde kim hoparlörün üzerini ev markajcı kumrular, imamın ve cemaatin bandaj odağı oluyor.

Erzincan Forma Karaağaç Mahallesinde kâin Boyacılar Camii’nin sıcak yaz günlerinde daim küşade bulunan penceresinden giren tıpkı koşa kumru, haricen getirdikleri diken çırpılarla yaklaşık 5 kamer geçmiş cami içinde ki hoparlör üstüne yuva yaptı. Dolaşma geçtikçe yuvayı sağlamlaştıran kuşlar, daha sonra yumurtladı. Yumurtalarından çıkan kumru yavruları, cami cemaatinin ve imamının bent odağı oldu. Bala kuşlara annesi değme zaman mahsus aralıklarla beslenmeleri için ağızotu getirirken sürekli yuvada annelerini muntazır bala kumrular camiyi kendilerine emniyetli liman namına görüyor. Namazını kıldıktan sonraları kuşları ayırt fail vatandaşlar çökertme telefonlarının kameralarını açıp lezzetli bala kuşların fotoğraf ve videolarını çekiyor. Cami imamlarının ve görevlilerinin bu duyar davranışı bile vatandaşlar tarafından takdir topluyor.

Boyacılar Camii İmam Hatibi Mehmet Zorbuna, kumru kuşlarının camiyi mesken tuttuklarını ve yuva sayılarını günden güne artırdıklarını belirterek, “Yaklaşık 5 aya yakındır kuşlar caminin içerisinde. Öncelikle dal katta tıpkısı hoparlörün üstüne bire bir yuva yaptılar. Orada tıpkı bala büyüdü. Henüz sonraları yuvalarını aşağıya taşıdılar. Demin bile burada 2 yavrusu var. Bunları büyütüyor. Cemaatimizin üstelik gayet ilgisini çekiyor. Tığ bile onlara zarar ayırmak için, onları burada korumaya çalışıyoruz. Kışa kadar herhalde kuşlarımız camide bu şekilde bitmeme edecek. Şuan üstelik kopya bile çoğalıyor. Camimizin değişik hoparlörlerinde de 2-3 parça yuva yapım aşamasında. Artık akıbet nereye varır Tanrı agâh” diye niteleyerek konuştu.

Camii cemaatinden Münir Keskinoğlu ise kuşlara vatandaşların ait olduklarını ve sevdiklerini söyleyerek, “Kuşlarımızın rahatı yerinde. Kimesne üstelik onlara dokunmuyor. Kışa büyüklüğünde buradalar, ondan sonra üstelik Cenabıhak büyüktür. Kuşlarımız çok iyice. Tümce birlikte onlara alın ilişkin” ifadelerini kullandı.

“Bildirme sağlam yere yuvalanmışlar”

Vatandaşlardan Osman Şekerli de kuşları caminin içerisinde görüp şaşkınlığını gizleyemedi. Hemencecik telefonuna sarılan Şekerli minik kuşların görüntüsünü kaydetti. Cami imamının ve görevlilerin duygulu davranışlarını şuurlu tıpkı çizi adına nitelendiren Lezzetli konuşmasında, “Sunma akva yere yuvalanmışlar, keşki bizler üstelik bu kuşlar kabilinden bu mekanlara yuvalanabilsek” diye konuştu. – ERZİNCAN

Share: