Çanakkale bili | Çanakkale’de, Kanadalı askerler anısına dikilen Caribou Anıtı’nın açılışı yapıldı

ÇANAKKALE’nin Eceabat ilçesinde, ‘Çanakkale Savaşları’nda hayatını kaybeden Kanada Newfoundland eyaletli askerlerin onuruna dikilen Caribou Anıtı’nın açılışı gerçekleştirildi. Törende mütekellim Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Kültürel alandaki bildirişim; milletleri hazar, hoşgörü ve paçarız mantalite ile birbirlerine yaklaştırarak dünya barışı için bir platform oluşturmaktadır” dedi.

Çanakkale Savaşları sırasında 107 sene evvel savaşarak hayatlarını kaybeden Kanada Newfoundland eyaletli askerlerin anısına dikilen Caribou Anıtı’nın açılış töreni yapıldı. Törene, Kanada Hükümeti’nden bakanlar, milletvekilleri ve Newfoundland eyalet temsilcileri, Hars ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve yardımcısı Özgül Özkan Zor, Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, Gelibolu 2. Kolordu Komutanı Tümgeneral Rasim Yaldız, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mustafa Turhan Ecevit, Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Düzlük Başkanı İsmail Kaşdemir ve çokça sayıda çağrılı katıldı. Merasim, Newfoundland Eyaleti Başbakanı Andrew Furey ve Kanada Gazi İşleri Bakanı Lawrence Archibald MacAulay  yoluyla küşat konuşmalarının yapılmasıyla başladı.

‘DÜNYA TARİHİNDE BİR BENZERİ YOK’Törende mütekellim Firez ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Çanakkale Savaşları’nın acun tarihinde bire bir ayrımsız olmadığını söyleyerek, “Çanakkale Savaşları’nda dünya tarihinde tıpkı olmayan bir uğraş yaşanmış ve istiklal mücadelesi verdiğimiz bu topraklarda sağlam çokça ülkenin üstelik askeri kayıpları olmuştur. Bu savaşlarda Newfoundland askerleri de hayatını kaybetmiştir. Bugün burada savaşta hayatını kaybeden Newfoundland askerlerinin anısına Newfoundland Eyaleti ve Labrador vasıtasıyla yaptırılan Caribou Anıtı’nın açılışını tahsis etmek için bulunuyoruz. Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün savaşların sona ermesi sonrasında dile getirdiği ‘Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar! Gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlatlarınız bizim bağrımızdadır. Varlık içindedirler ve geçim ortamında bayındır uyuyacaklardır. Onlar, bu toprakta canlarını verdikten sonraları, çıktı bizim evlatlarımız olmuşlardır.’ ifadeleri bizim amacıyla bile esastır. Caribou Anıtı ve Çanakkale şehitlerimiz için geçenlerde Kanada’da açılışı yapılacak olan anıtın, iki mevki insanlarının geçmişlerini yakından tanımalarına, ‘Barış ve dostluk içre geleceğe bakmalarına’ katkıda bulunacağına inanıyorum” dedi.Bakan Ersoy, “Günümüz dünyasında kültürel alandaki iletişimin, ülkeler arasındaki bağları güçlendirmede arz deli dolu yollardan biri olduğunu görmekteyiz” diye konuşmasına şöyle bitmeme etti: “Kültürel alandaki bildirişim; milletleri barış, müsamaha ve kopça beyin ile birbirlerine yaklaştırarak acun barışı amacıyla benzeri ortam oluşturmaktadır. Ülkelerimiz arasındaki ülfet bağlarının gelişmesinde, bu anıtların katkıda bulunmasını diliyorum.  Sizleri ülkemizde ağırlamaktan duyduğum memnuniyeti yenilerken, iki talih ilişkilerinin henüz doğacak düzeye taşınması üzere hangi gerekiyorsa yapmaya amade olduğumu dile ilam etmek isterim.”

Yapılan konuşmaların peşi sıra Caribou Anıtı’nın açılışı Bakan Ersoy, Furey ve MacAulay eliyle gerçekleştirildi. Arkası Sıra Kanada Krallık Meze Bandosu yoluyla talih milli marşları çalındı. Henüz sonraları tören düzeni üyeleri marifetiyle  Caribou Anıtı’na çelenk sunumu gerçekleştirildi. Tören Nazır Mehmet Nuri Ersoy ve ecnebi heyetin Hill 10 Anıt ve Mezarlığı’na karanfil bırakmasıyla sona erdi.Share: