Çanakkale Boğazı’nda 350 metrekare fantom ağ çıkartıldı

Çanakkale Boğazı’nda 350 metrekare hayalet apışlık çıkartıldı

ÇANAKKALE Ekincilik ve Orman Bakanlığı, Balıkçılık ve Akarsu Ürünleri Genel Müdürlüğü marifetiyle “Denizlerin Terkedilmiş Av Araçlarından Temizlenmesi Projesi” çerçevesinde Çanakkale Boğazı’nda Kenar Düzenlilik Komutanlığı’na sınırlı dalgıçların de yardımı ile 350 metrekare hayalet apışlık çıkartıldı.

Ekincilik ve Orman Bakanlığı, Balıkçılık ve Su Ürünleri Umumi Müdürlüğü aracılığıyla 2014 yılında “Denizlerin Terkedilmiş Av Araçlarından Temizlenmesi Projesi” başlatıldı. Proje bu yılda Sahil Güvenlik Komutanlığı ekiplerininde desteğiye Çanakkale boğazında devam ediyor. Projeyle alay malay akarsu ürünlerinin yaşam alanlarının korunması, infirak edilmiş av araçlarının sebep olduğu kontrolsüz avcılığın engellenmesi, dirim bilimsel ve konuşu kayıpların azaltılması zımnında da balıkçılık faaliyetlerinin canlandırılması hedeflenmekte. Akarsu ürünleri avcılığı sırasında dayanak yapısı, gelgel koşulları, ağ çakışması veya kullanma hataları kadar nedenlerden ufuk denizlere infirak edilmiş ağların ve av araçlarının temizlenmesi amacıyla başlatılan projede tespit çalışmalarının ardından terkedilmiş ağlar denizlerden Sahil Düzenlilik Komutanlığı’na sınırlanmış dalgıçlarında sebebiyle çıkartıldı.

Çanakkale’üstelik 2016 yılında, Bozcaada ve Gökçeada çevresinde uygulamaya konulan proje sonucunda, 13 lokasyon sınırlı bu lokasyonlarda 408 bin 200 metrekare denizalanı taralı ve 2 bin 670 metrekare apışlık denizlerden çıkartıldı.

2017 yılında, Çanakkale Boğazında, İngiliz donanmasına mecbur olan ve 1915 yılında Alman bahir altısı marifetiyle torpillenerek Çanakkale açıklarında batırılmış olan Majestik batığı, Gelibolu önellerinde bulunan Barbaros Hayrettin Zırhlısı ve Kilitbahir önlerinde kâin Kabadayı Franko batığı ilkin olmak amacıyla sınırlı olan 12 lokasyon üstelik çalışmalar gerçekleştirildi. Bu lokasyonlar içerisinde 46 bin 500 metrekare alan taranmış ve 11 bin metrekare fantom Apışlık denizden çıkartıldı.

2018 yılında, Çanakkale Boğazında ve Boğazın Marmara denizine açılan deniz sahalarında Kemer, Şevketiye ve Çanakkale merkezinde muayyen olan 12 lokasyon dahi çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Bu lokasyonlar içerisinde 20 bin metrekare kayran taranmış ve 3 bin 750 metrekare fantom apışlık denizden çıkartıldı.

2020 yılında, 2 bin adet ahtapot tuzağı ve 3 skor algarna denizden çıkartıldı.

2021 yılında ise Kenar Düzenlilik Komutanlığına vabeste mevcut Dalış Arama Istirdat Timi yoluyla 1 nüsha lokasyonda 1 bin metrekare düz taranmış ve tahminî 500 metrekare fantom denizden çıkartıldı.

2022 yılında üstelik devam fail Kenar Düzenlilik Komutanlığına sadık kâin “Plonjon Kontrol Istirdat Timi” ile alay malay denizde 350 metrekare infirak edilmiş hayalet ağ çıkartıldı.

Projeyle ilişik konuşan İl Tarım ve Orman Müdürü Fazilet Karadağ, “Denizlerimizde balıkçılarımızın avcılık yaptığı esnada bazen kaymakamlık ile denizlerimize ağlar düşebiliyor veya başka sebeplerden yağlık bile bile yerine bırakılabiliyor. Bu bırakılan ağlar yavaş yavaş denizin dibindeki biyolojiye yavaş anlamda bozuyor, ekonomik kayıplara faktör oluyor. Bir zamanda o bölgede kısık anlamda bir yer kirliliğine neden oluyor. Bakanlığımızda bu çerçeveden göre denizlerdeki fantom ağların temizlenmesine müteveccih aynı proje geliştirdi. İl müdürlüğü adına tığ de bu projeyi 2016, 2017, 2018 ve 2021 yılları içerisinde uyguladık. Uyguladığımız bu projede alelhusus Çanakkale Boğazı, adalarımızın çevresi, ve Çanakkale’nin Marmara Denizi’ne açılan sahalarında toplamda 41 lokasyonda dalışlar yapıldı. Bu dalışlar neticesinde 500 bin metrekarelik tıpkısı alanın taraması yapıldı. Bu taranan alanlar içerisinde birlikte kestirmece namına 20 bin metrekarelik tıpkı fantom zıkkım denizin dışına çıkardık. Benzeri antlaşma 2 bin tanede ahtapot tuzağı dediğimiz av malzemesini denizin dışına çıkararak, bu projeyi devam ettirdik. Şuanda dahi 2022 yılında dahi projemiz devam ediyor. Balıkçılarımızdan aynı ricamız olacak. temas şekilde ağları denize düşebilir veya kaymakamlık ile kopabilir, avcılık esnasında kendi ağlarına takılan ‘hayalet ağları’ görebilirler. Bu noktada yer, ilçe müdürlüklerimize bilgi verirlerse biz orada dahi iş yaparak buradaki hayalet ağları temizleriz” diyerek konuştu.

Share: