Çanakkale gündem haberi: Nazır Yardımcısı Güç: Troya Ekin Yolu Festivali Çanakkale’ye imzasını attı

Kültür ve Turizm Icra Vekili Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, “Troya Ekin Yolu Festivali ilk defa gerçekleşmiş olmasına rağmen Çanakkale’ye imzasını attı. Çanakkaleliler üstelik festivallerini sevdiler” dedi.

Ekin ve Turizm Bakanlığı yoluyla kombinasyon edilen Troya Hars Yolu Festivali, 16-25 eylül tarihlerinde Çanakkale’dahi düzenlendi. Festivalde 41 noktada, 112 etkinlikle, 1000’den aşkın sanatçının katılımıyla seçkin hoşnutluk ve seçkin zevke seslenme eden etkinlikler düzenlendi. Alelhusus minik sanatseverler de unutulmazken tiyatrodan atölyeye, film gösteriminden, hayalet şovlarına büyüklüğünde bir nice ayrımlı etkinlik hazırlandı. Ekin ve Turizm Icra Vekili Yardımcısı Özgül Özkan Güç, Demirören Olgun Ajansı’na yaptığı açıklamada, Troya Hars Yolu Festivali’nde konserler, sergiler, atölyeler, güçlü çok ayrımlı türde etkinliğin yanında zahir hava etkinliklerinin dahi yer aldığını anlatım etti.

Troya Müzesi’nde çiftteker etkinliği gerçekleştirildiğini tamlayan Icra Vekili Yardımcısı Özgül Özkan Müşkül, “Etkinliğin akıbet gününde Gelibolu Maratonu’nu gerçekleştirdik. 10 gündür süren kültür musahabe maratonu oldu diyebiliriz. Bunun birlikte maratonla sonuçlanması anlamlı oldu. Hamidiye Tabyası’nda planlı 57’nci Küçümseme Senfonisi ve Efdal Ilişik konserleriyle etkinliğimizi tamamladık. Haddinden Fazla sevinçli güzeşte 10 çağ oldu. Çanakkaleliler festivale çok sahip çıkıp benimsediler. Curcuna daim kendi rekorlarını kırdı. 10 bin, 20 bin, 30 bin dirilik katılımlı konserler düzenlendi. Millî ve arsıulusal alandan sanatçılarımızın katıldığı sergiler çok ilgi gördü. Yavru etkinliklerimiz dahi çokça muvaffakiyetli geçti. Kamyon tiyatromuzun aynı gösterisine bin 200 çocuğumuz geldi. Aileler çocuklarıyla etkinliğe katıldılar. İlk misil gerçekleşmiş olmasına rağmen Troya Ekin Yolu Festivali, Çanakkale’ye imzasını attı. Çanakkaleliler dahi festivallerini sevdiler” diye niteleyerek konuştu. “GELİBOLU MARATONU BÖLGEYE DERECE KATIYOR”Troya Hars Yolu Festivali’ne dahil edilen Gelibolu Maratonu hakkında konuşan Vekil Yardımcısı Müşkül, “Gelibolu Maratonu bölgeye ayar katan, tarihini spor aracılığıyla, örtüsüz çekicilik etkinliğiyle bile insanlara tayin etmek isteyen kebir ayrımsız maraton. Çanakkale ve Çanakkale dışından sporseverlerin katılımını gözlemliyoruz. Değişik parkurlar var 42K, 21K, 10K ve 1915 Hatıra Koşusu. Ben de hem festivalin anısına hem Gelibolu Maratonu anısına kendim için benzeri anı olması için 1915 Anı Koşusu’nu gerçekleştirdim” şeklinde konuştu. “BAŞKENT FIREZ YOLU FESTİVALİ’Nİ BAŞLATMAYA GİDİYORUZ”Hars Yolu Festivalleri üzerinde 3 sene çalışıp 1 yıldır birlikte uyguladıkları aynı basiret olduğunu vurgulayan Nazır Yardımcısı Çetin, “İlk namına İstanbul’birlikte Beyoğlu Hars Yolu Festivali’ni yapmıştık. Ardından Ankara’de Başşehir Firez Yolu Festivalimizi gerçekleştirdik. Festivallerin düzenlendiği üçüncü şehir de Çanakkale oldu. 10 günlük tıpkısı süreci burada tamamladık. 22 eylülde Konya’bile Gizemci Çalgı konsepti ile başlayan kültür yolu festivalimiz devam ediyor. 1 ekimde Ankara ve İstanbul alay malay başlıyor, en son üstelik Diyarbakır olacak. Biz de kadro adına buradan Ankara’ya geçerek Başkent Hars Yolu Festivali’ni başlatmaya gidiyoruz” dedi.

Share: