Çanakkale Savaşı’nda görev işleyen ressam Mehmet Uca Laga Kazlıçeşme Sanat’ta konuşuldu

Zeytinburnu Belediyesince, Çanakkale Savaşı’nda ressam olarak fariza eden Mehmet Ali Laga, vefatının 75. yılı vesilesiyle Kazlıçeşme Sanat’ta açılan işporta kapsamında düzenlenen söyleşiyle anıldı.

Serginin yapı sürecini ve Türk resminin gölgede artmış ustalarından Laga’nın dünyasına sezme yolculuklarını serginin küratörleri Ömer Faruk Şerifoğlu ve Dr. İlona Baytar anlattı.

Etkinlikte konuşan Şerifoğlu, Laga’nın çeri ressamlığının çokça daha ötesinde tıpkı konuma sahip olduğuna dikkati çekerek, “Asker ressam denildiğinde onu ayrımsız alanla sınırlamış kabil oluyoruz fakat Ali Laga, çağdaşı olup de Avrupa’dahi eğitim bilimi almış metin çokça ressamdan elan muvaffakiyetli reşit ayrımsız sanatçıdır.” diye niteleyerek konuştu.

Laga’ya yeterince topluluk çıkılmadığını tamlayan Şerifoğlu, Zeytinburnu Belediyesiyle açtıkları bu serginin sanatçıyı baştan dönme yüzüne çıkarması itibarıyla altın olduğuna işaret etti.

Ömer Faruk Şerifoğlu, sergideki eserleri çeşitli koleksiyonerlerden topladıklarını anlatarak, “Serginin onun eserlerini yansıtmakta güçlükle kalacağı düşüncesiyle dahi ulaşabildiğimiz eserlerine kitapta vadi vermeye çalıştık. Dolayısıyla kitapta serginin iki katından fazla kitap var diyebilirim.” ifadelerini kullandı.

İlona Veteriner üstelik benzeri ressamın dünyasına girebilmenin haddinden fazla apayrı tıpkısı özdek olduğunu dile getirerek, “Eserleri yegâne yegâne inceliyorsunuz, ilk başlarda size tıpkı özdek söylemiyor ama sonrasında bir bakıyorsunuz kim yalnız başına anlatmaya başlamış.” dedi.

Laga’nın Çanakkale Savaşı’nda ressam namına fariza yaptığına dikkati çeken Baytar, “Sergide benzeri odayı Çanakkale Savaşı ve Balkan Harbi’ndeki çizimlerine ayırdık. Tablolarının orijinalleri çoğunlukla müzelerde, onları getiremedik bittabi ki fakat kitapta dijital kopyalarını inceleyebileceksiniz.” diye niteleyerek konuştu.

Veteriner, Laga’nın eserlerinde kullandığı renklerin de hususi olduğunu vurgulayarak, “Manzaralarındaki ışığın resmin ortasından geldiğini hissedebilirsiniz. Ben bunu sanatçının ruhundan gelen ışığı resimlerine yansıtması yerine değerlendiriyorum.” dedi.

Konuşmaların arkası sıra serginin küratörleri, katılımcılarıyla hususi tur yaptı.

Vefatının 75. yılı vesilesiyle planlı “Mehmet Ulvi Laga Leşker ve Ressam Sergisi”, ayrı cinsten koleksiyonlardan 200 büyüklüğünde eserin beraberinde çokça sayıda doküman ve fotoğraftan oluşuyor.

Sergiye paralel adına hazırlanan katalogda ise sanatkâr hakkında metinler ve haddinden fazla daha fazla sayıda eser saha alıyor.

“Vefatının 75. Yılında Mehmet Mürtefi Laga-Çeri ve Ressam” sergisi, 31 Aralık’a büyüklüğünde ziyarete edilebilecek.

Share: