Çanakkale savaşları atak müzesi Erciş’te

– Çanakkale savaşları aktif müzesi Erciş’te

VAN – Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığınca planlı proje çerçevesinde Türkiye turuna çıkan “Çanakkale Savaşları Kıpırdak Müze Tırı” Erciş’te ziyaretçileriyle buluştu.

“Aldatma sancağın dalgalandığı herhangi bir yerdir Çanakkale” temasıyla Türkiye’yi dolaşan atak müze, evvel Tenzile Anaokulu önüne daha sonrada ilçe önüne konuşlandırıldı. Çanakkale Savaşları’ndan mütezayit objeler ile suret ve fotoğrafların bulunduğu, videoların gösterildiği ekranların meydan aldığı müze, ziyaretçilerden ilişki gördü. Müzeyi gezen öğrenciler ve vatandaşlar şişman hayranlıklar süresince kaldı.

Müzeyi arkadaşlarıyla alay malay gezen Emre Albayrak, “Burası mini bire bir müze gibi. Buraya arkadaşlarımla alay malay geldim. Atalarımızın, askerlerimizin bu vatanı kazanılmasında büyük emeklerinin olduğunu gördüm. Burada hunriz gömlekler, çarıklar, silahları gördüm. Bu eşyalarla bu aletlerle askerimiz Çanakkale’den düşmanı geçirmemiş, değme kesme burayı gezip görmesini başvuru ederim. Mini müze mükemmel ayrımsız meydan. Bu müzeyi buraya getirenlere teşekkürlerimi iletiyorum” dedi.

Müzeyi gezen Çelebibağı Muhtar Seyithan Eş ise “Büyüklerimizin bize anlattıkları üzere ‘Çanakkale dardır geçilmez’ misali. Çanakkale’nin o manzarasını şuan bu araçta gördüm haddinden fazla duygulandım. Büyüklerimiz bizim için çetin anlamda 7 düvelle savaşım etmişler, bu pir ülkeyi bize kazandırmışlar. Ego onların fotoğraflarını gördüm, Seyit onbaşılar aklıma geldi. Bu sunturlu mirası bize bırakan Mustafa Kemal Atatürk, cebe arkadaşları ve Çanakkale’deki hep şehitlerime tükenmez şükranlarımızı sunar mekanları behişt olsun. 7 düvele vermiş oldukları bu fena hâlde dersten etraf Atatürk ve onun cebe arkadaşlarına teşekkürname boy bos saygılarımı sunarım. Bu müzeyi da Erciş’e ilçemize getirip bu güzelce eserleri sergiledikleri için emeği geçenlere teşekkürlerimi saygılarımı sevgilerimi sunarım” dedi.

Share: