Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Kayran Başkanı Kaşdemir, Troya Ekin Yolu Festivali’ni değerlendirdi Açıklaması

Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Hars ve Turizm Bakanlığınca Türkiye Kültür Yolu Festivalleri kapsamında Çanakkale’birlikte planlı Troya Hars Yolu Festivali’nin site halkı ve festivali ziyaret edenler vasıtasıyla çokça sevildiğini söyledi.

Kaşdemir, kentteki bir restoranda düzenlenen toplantıda gazetecilere yaptığı açıklamada, Troya Hars Yolu Festivali’nin 16-25 Ilkgüz tarihlerinde gerçekleştirildiğini hatırlattı.

Festivalin dün geceki bitiş konseriyle sona erdiğini rapor eden Kaşdemir, festivalin, Çanakkale halkını haddinden fazla bahtiyar ettiğini ve cümle kesimler eliyle haddinden fazla sevildiğini söyledi. Kaşdemir, şöyle bitmeme etti:

“Bu cins firez ve nutuk etkinliklerinin, sportif etkinliklerin olması Çanakkale’de hayatiyetli bizleri çok bahtiyar etti. Seçkin kesimden eş bu etkinliklerde buluştu. Herhangi Bir yaştan, temas kesimden insanlar bu etkinliklerde kendine bir kıvılcım buldu. İnsanların yüzüne baktığımız zaman dahi sevincini, mutluluğunu okuyabildik. Zaten bu firez yolu festivallerinin üstelik amacı insanları kültür ve sanatta birleştirmek, kaynaştırmak ve bittabi kim şehrin tanıtımına, ekonomisine ulama bulmak. Şunu söylemek isterim, Çanakkale halkı bu festivali çokça sevdi. Seçme akşam ezanı Çanakkale’bile 30 bin hayat almak haddinden fazla kıytırık ayrımsız gelişim değil, insanlar öz istekleriyle ve seve seve çekicilik az buçuk soğuk da olsa gelip buradaki etkinlikleri esasen sonuna büyüklüğünde izlediler.”

Festivalin gerçekleştirilmesini sağlayan Ekin ve Turizm Bakanlığına umum şehir hesabına teşekkürname eden İsmail Kaşdemir, “Geçmiş İstanbul’dahi Beyoğlu Kültür Yolu Festivali, daha sonraları Hükûmet Merkezi Kültür Yolu Festivali Ankara’dahi yapıldıktan bilahare hakeza balaban ve cesim benzeri etkinliğin Çanakkale’bile düzenlenmiş olmasının benzeri anlamı var. Bizce tıpkı mesajı var. Bu konuda bakanlığımıza candan teşekkür ediyoruz. Zira Çanakkale olarak çok mutluyuz. İstanbul ve Ankara’dan sonraları böyle balaban bir etkinliğe aile sahibi yapmış olmanın üstelik hem heyecanını hem da gururunu yaşıyoruz.” dedi.

Çanakkale’nin bire bir kültürün ve sanatın kenti olduğunu benzeri yol elan ispatladığını, Çanakkalelilerin da ekin, nutuk ve sportif faaliyetlerde hemencek birleşen, kaynaşan insanlar olduğunu dile getiren İsmail Kaşdemir, şunları kaydetti:

“Elbette kim hele eylül ayındaki süreçte Çanakkale şehrinin otellerinin meşbu olması, restoranların mahmul olması, çarşıda pazarda insanların alışveriş yapıyor olması tabii kim bu festivalin amacının bire bir misil elan gerçekleşmiş hisse senedi olduğunu ortaya koymuştur. Bu festivallerin ekin ve konuşma etkinlikleri yaparak insanları kaynaştırmanın, birleştirmenin, bahtiyar olmasını istemenin yanında o şehrin tanıtımına ve ekonomisine ulama ölçü amacı vardır. Bu bile Çanakkale’üstelik ziyadesiyle gerçekleşti.”Share: