Çanakkale’de “Benim Hikayem Projesi” kapsamında öğrenciler kamerayla tanıştı

Türkiye Marifet Kameramanları Derneği’nce Firez ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü teşrikimesai ve desteğiyle hesaplı “Benim Hikayem Projesi” kapsamında Çanakkale’de Milli Eğitim Bilimi Bakanlığına sınırlı tıpkısı okulda öğrencilere kameranın maharet özellikleri, belgesel yönetmenliği, sinema çekimi ve mülakat teknikleri anlatıldı.

Çanakkale’nin merkeze mecbur Nişan beldesindeki Mehmet Akif Ersoy Ortaokulunda, Türkiye Marifet Kameramanları Derneği Başkanı Aytekin Polatel ve Küçük Asya Ajansı (AA) Fon Yönetmeni Mehmet Meram Marufoğlu, öğrencilere kameramanlığın önemini anlattı.

Polatel ve Marufoğlu’dan nazari bilgi düz öğrenciler, okul bahçesinde oluşturulan alanda müşteri ve farklı ekipmanlarla çekicilik yaptı.

Arkadaşlarının kullandığı kameranın karşısında sesli duyuru deneyimini yaşayan öğrenciler mesleğin inceliklerini öğrenme fırsatı dahi buldu.

Öğrencilere proje kapsamında iştirak belgeleri verildi.

Türkiye Haber Kameramanları Derneği Başkanı Aytekin Polatel, AA muhabirine proje üzerine bilgi verdi.

Projeyi 5 yıldır mütemadi sürdürdüklerini tamlayan Polatel, şunları kaydetti:

“Projemizi Hars ve Turizm Bakanlığı Beyaz Perde Umumi Müdürlüğü teşrikimesai ve desteğiyle yürütüyoruz. 2022’de belirlediğimiz 10 ilde, köy okullarında yetişek gören 9-14 gözyaşı arasındaki çocukları kamerayla tanıştırıp onlara kamerayla neler yapılabileceğini, klip ve film setlerinde neler olabileceğini, teoride ve uygulamada göstererek uygulamaya çalışıyoruz. Ortaya haddinden fazla adamakıllı çalışmalar çıkıyor. Geçmiş sene ayrımsız enstrüman klibi yapmıştık. Bu sene birlikte tıpkısı etkin yayının, bir muhabir anonsunun kuşkusuz yapıldığını çocuklara gösterdik. Kameranın beceri özelliklerini, kamerayla hangi filmlerin çekilebileceği, kurguda neler yapılabileceğini anlattık.”

Polatel, çocuklardan haddinden fazla sunturlu kafasız dönüşler aldıklarını anlatım ederek, “Kollar çıktı sayısal çağın çocukları. Teknolojiye haddinden fazla uyumlular. Bizi haddinden fazla güzelce karşılıyorlar ve biz kaset derdik, onlar örneğin bellek kartı diyorlar. Kamerayı tanıyorlar, mikrofonu tanıyorlar. Teknolojiyi ve interneti çokça bereketli biliyorlar, bütünü çok ateşli. Kamerayla neler yapabileceklerini tığ bu sayede onlara anlattık.” diye niteleyerek konuştu.

Okulun 8-A sınıfı öğrencilerinden Elif Okumuş ise eğitimin çokça faydalı geçtiğini, kamerayla ilgili çokça sunturlu bilgiler öğrendiğini belirterek, arkadaşlarıyla cihazı deneyimleme fırsatı bulduklarını söyledi.

Share: