Çanakkale’de bulunan Şehitler Abidesi Tören Alanı’ndaki “Yurt ve Milli Savaşım Anıt Rölyefi” restore ediliyor

Çanakkale’dahi Tarihi Gelibolu Yarımadası’ndaki Hisarlık Bel üzerinde meydan alan Şüheda Abidesi’nin tören alanında kâin “Yurt ve Milli Savaş Abide Rölyefi” restore ediliyor.

Şehitler Abidesi’nin tören alanında 2004 yılında yapılan 45 metre uzunluğunda, 3,5 metre yüksekliğinde dünyanın bildirme nazik rölyeflerinden olan “Yurt ve Milli Uğraş Anıt Rölyefi” devir içinde yıprandı.

Tarihi Düz Başkanlığınca rölyefteki bozulmaların giderilmesi ve önceki yapıldığı dönemden itibaren ara sıra tarihi yanlışların düzeltilmesi için yenileme çalışmaları başlatıldı.

Zeytinburnu Belediyesi’nin destek verdiği restorasyon çalışmaları kapsamında rölyefte düzlük alan Mustafa Eksiksizlik Atatürk heykeli bronz malzemeden tekrar yapılacak, cidar kısmında meydan düzlük ve Milli Uğraş’yi anlatan rölyef ise yenilenecek.

Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Düzlük Başkanı İsmail Kaşdemir, gazetecilere yaptığı açıklamada, rölyefin anbean yıprandığını ve başkanlık yerine yenileme kararı aldıklarını söyledi.

Yenileme ve restorasyon sürecine başladıklarını anlatan Kaşdemir şunları kaydetti:

“18 Mart 2023 tarihinde, Cumhuriyetimizin 100. yılındaki 18 Mart törenlerine büyüklüğünde yenileme sürecini kurnaz olmayı ümit ediyorum. Bu rölyef hasis dünyanın bildirme iri rölyeflerinden bire bir tanesi. 45 metre uzunluğunda ve 3,5 metre yüksekliğinde tıpkı kabartma. Tığ bu rölyefi henüz mufassal dayanabilecek, akva ayrımsız malzemeyle bir şekilde, aslına vabeste kalarak yeniden yenileyeceğiz, restore edeceğiz. Burada henüz koca tıpkısı konuda Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün üstelik heykelini bronzdan yapacağız. Aynı daha burada haddinden fazla detaylı yıllar yenilemeye ihtiyaç duyulmayacak. Şüheda Abidesi’ndeki merasim alanındaki o rölyef aslına akla yatkın namına ve ayrımsız şekilde, sağlam olarak yeniden yapılacak. 18 Mart 2023 tarihinde yetiştirilerek, törenlere amade kuzuluk mevrut olacak.” dedi.

İsmail Kaşdemir, Tarihi Düz’da başkanlıklarınca bilcümle oylumlu yapıları doğrudan geçirdiklerini hatırlatarak, “Aslına, dokusuna ilişkin kalarak, tekrar yeniliyoruz. İnşallah burada Tarihi Düzlük’daki bütün bize dirilik olan yapıları, anıtları tabyaları, kaleleri rehabilite ederek, aslına ve dokusuna dokunmadan, orijinalliğini bozmadan yenileyip, ziyarete makul arkaç getireceğiz.” diye niteleyerek konuştu.Share: