Çavuşoğlu’ndan İsveç ve Finlandiya açıklaması

13. Büyükelçiler Konferansı’nın kapanışında ayrımsız matbuat toplantısı düzenleyen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelik süreciyle ilişkin büyük açıklamalarda bulundu. Her iki ülkenin dahi henüz taahhütlerini yerine getirmediklerini belirten Çavuşoğlu, “Izahat var ama tığ daim somut adımlar dercetmek istediğimizin altını çiziyoruz. 26 Ağustos’ta eş mutabakat toplantısı yapacağız.” ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, 13. Büyükelçiler Konferansı’nın kapanışı dolayısıyla planlı basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Gündemden öne çıkan başlıklara değinen Çavuşoğlu, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği süreci, AKARSU üyelik süreci, Yunanistan ve Suriye ile ikili ilişkilerle ait cesim değerlendirmeler yaptı.

Çavuşoğlu’nun açıklamaları şu şekilde:

“İsveç ve Finlandiya daha vesaik ve açıklamalarda üstenme ettiklerini adına getirmediler. Açıklamalar var amma tığ sonsuz konkre adımlar eksiltmek istediğimizin altını çiziyoruz. Bizim amacıyla beş on baskısı bulunmayan. NATO üyesi tutmak talip ülkeler bunlar.26 Ağustos’ta kuma uzlaşma toplantısı yapacağız.

YUNANİSTAN İLE İLİŞKİLER

Yunanistan’ın Türkiye aleyhine başlattığı dalan, kampanya çalışmalarından başka ayaküzeri selamlaşmalarımız oldu. Savunma Bakanımızın Yunanistan Savunma Bakanı ile NATO toplantısında selamlaşması oldu. Madrid’da Dendias’ı ayaküstü geçerken gördük, aynı merhabalaşma oldu. Onun dışında herhangi bir musahabe olmadı. Palikarya Defans Bakanı ve ilişik eşhas yıllardır toplantıya gelmiyorlar. Burada eksiksiz sorunların hepsinin şümullü şekilde çözülmesi konusunda Türkiye egemenlik gösteriyor, Yunanistan zamana oynuyor. Yunanistan’ın adaları silahlandırdığı küşade, beyninde. Biz bunu BM’ye ve arsıulusal toplumun gündemine taşıdık. Bu ihlallere müsamaha göstermemiz olanaklı değil.

KEZ ÜYELİK SÜRECİ

Üyelik sürecimizle ilişik benzeri mesafe görmüyoruz. Biz maharet anlamda siyasal engelleri kaldırıp müracaat etmeye hazırız diyeceğiz. SUTAŞ Vasıtasıyla yürekten bire bir yaklaşım görmüyoruz. Az Buçuk oyalamaca var. Avrupa’da bazı sorunlar var. Bu sorunların çözümü üzere yegâne başına kaime koyabilen bir tane mevki Türkiye. Sorunların çözümü üstüne esas yoran ve somut adımlar atan devlet Türkiye. Bizim bugüne kadar yaptıklarımızı KEZ ile yapsaydık SU küresel tıpkı aktör olurdu. Türkiye elzem tıpkısı ülke. Fırsatlar bittabi değerlendirilmeli bunu görüşmeliyiz. Avrupa’nın buna ihtiyacı var.

SURİYE İLE İLİŞKİLER

Detaylı zamandır Putin ve Acımasız yetkililer ‘Sizi rejimle görüştürelim’ dediler. Cumhurbaşkanımız üstelik istihbaratların görüşmelerinin müfit olacağını söylemişti. Daha sonra kesinti oldu, şimdi tekrar başladı. Bir Nice konuda gündeme geliniyor. Bağlantısızlar toplantısında Belgrad’üstelik ayaküstü gayrı bakanlarla dostça ederken Suriyeli bakanla üstelik ayaküzeri ayrımsız sohbetim oldu. Bu ülkenin yegâne yarar yolunun siyasi uzlaşı olduğu ve teröristlerden temizlenmesi gerektiğini söylüyoruz. Rejimle muhalefetin beyninde bire bir barışın olması gerektiğin Türkiye adına söyledik. Tığ Suriye’nin arazi bütünlüğünü destekliyoruz. Suriye’nin toprak bütünlüğü ve barış bizi aracısız etkiliyor. Bölen yıldırı örgütlerine verilecek mücadeleyi her devir destekleriz. Suriye’dahi kontak, el birliği olmazsa Suriye tecezzi riskiyle karşı karşıya. YPG PKK’nın biricik amacı Suriye’yi koymak. Suriye’bile diri yönetim olması geçişsiz. Bu buyruk irtibat ve beraberlikle tamam.”

Biden İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği amacıyla onay belgesini imzaladı 

 

ABD’den Finlandiya ve İsveç’e NATO onayı

 

Fransa, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğini onayladı

 

Share: