Cenazelerin ikramı ‘un helvası’ inikat kapısı oldu

Cenazelerin ikramı ‘un helvası’ kesim kapısı oldu

YOZGAT – Yozgat’ta unutulmaya beniz tutan, el beyninde geberik helvası namına aşina ve cenazelerin ardından dağıtılan un helvası, kadın müteşebbis Zuhal Koçer’in girişimleriyle üretilip ülkenin bir nice noktasına gönderiliyor.

Türk aş damı tarihinde Selçuki döneminden beri aşina ve Osmanlı döneminde sayısız çeşitlere munsap helva kültürü Yozgat’ta dahi yaşatılmaya çalışılıyor. Japonya Hükümeti yoluyla finanse edilen Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü ve Konfedere Milel Kalkınma Programı gelişim birliğinde planlı “İşten Toplumsal Uyuma” projesi doğrultusunda avrat girişimcilere müteveccih desteklerden yararlanan Zuhal Koçer, evinin bina katına kurduğu işlik ile un helvası üretimine başladı. İstihdam ettiği iki çalışanı ile un helvası üretimini 5 yıldır sürdüren Koçer’in ülkenin bir nice şehrinde satışını yaptığı helvalar antant kapısı haline geldi. Yozgat’ta cenazelerin bir numaralı ikramı olan un helvasını üreten Koçer, hem ülke ekonomisine katkı sağlıyor hem dahi familya ekonomisine bindi oluyor. Koçer’in sunma şişman istediği dahi un helvasına müteveccih gelişim yeri açıp avrat istihdamına yönelmek.

“Mahdut içinden ve daraç dışından sipariş alıyorum”

Un helvasının Yozgat’ta unutulmaya yüz tutmuş tıpkı ekin olduğunu söyleyen müteşebbis Zuhal Koçer, “Biz sönmüş bir ateşe alev verdik yeniden canlandırdık. Önceden butik tıpkı mutfakta siktirici boyutlarda yaparken Yozgat’ın içine şimdilerde bile memleket dışına başkaca mikro dışına koca gerçekleştiriyorum. Geçenlerde planlı Yozgat tanıtım fuarında Katar’dan de ısmarlama aldık. Ben bu kültürü bozkırdan dünyaya açılan tıpkısı konu namına görüyorum. Yani memleketime tıpkı vefa borcum olsun, bunu yapayım dedim. 4 çıngı çocuğumu büyüttüm. Kendime ayrımsız meşgale yapmak istedim bu işi önce adına hobi kabil yapıyordum. Olayın bu aşama büyüyeceğini hesap pusulası edemedim. Şu dakika yanımda müteharrik 2 kesim eş var, ihtiyaç duyduğumda geliyorlar, yardım ediyorlar. Onlara dahi benzeri kurgu oldu.” dedi.

“Aileme destek oluyorum”

Bir Vakitler helvanın mevlit de ve cenazelerde dağıtıldığını de belirten Koçer, “Yozgat’ta hakeza tıpkısı şeyin eksikliğini gördüm. Ben un helvasını yapmaya başladıktan sonradan talepler arttı, siparişler çoğaldı. Yozgat’ta bir meyan varmış, 4-5 yıldır ego un helvasının satışını yapıyorum. Hem kendime aile bütçeme dahi destek oluyorum, hem birlikte çocuklarıma bindi oluyorum. Memlekete hizmet etmenin verdiği bir mutluluk var. Ekonomiye katkı sağlamaya, üretmeye çalışıyorum. Bu asırlık aynı zevk. Başlangıçta babaannem çağa doğumları olduğu devir harcama helva yapardı. Sonrasında dahi işte cenazelerimiz olduğu ant cenazelerde dağıtılırdı. Misafirlerimiz, arkadaşlarımız geldiği zaman yapılırdı. Un helvasının seveni çokmuş Yozgat’ta. Müşkül aynı uğraştan geçiyor ama emeğe değiyor, yiyenler haddinden fazla beğeniyor.” şeklinde konuştu.

“Aşk ile muhabbetle yapıyorum”

Genişlik nazik istediği aksiyon yeri açıp karı istihdamına müteveccih çalışmalar yarmak olduğunu birlikte tamlayan Koçer, “Bu işi dükkan açmaya kadar kabartmak istiyorum. “bayanlarla bundan sonra istihdam temin etmek istiyorum. Hanım olsun, sayıları 20 olsun hepsi çalışsın. Tığ bile bunun üretimini yapalım, Yozgat’ımızın elhak kaç pasaj kendine özgü ürünü var. Parmak çöreği, kavurgası, var bir birlikte bizim öz helvamız olsun buna dahi eş çıkalım. Ego bunu sahiplendim, önceler uğraşı namına yapıyordum, demincek bunu yaparken gusto alıyorum. Ego bunu yaparken böyle bana tedavi kadar oluyor. Amor ile muhabbet ile yapıyorum.” ifadelerine değindi.

Share: