Cesedi yakılan kadının küllerinden portresi yapıldı

Cesedi yakılan kadının küllerinden portresi yapıldı

YALOVA – Ressam Serap Lokmacı Yalova’daki atölyesinde, Macaristan’birlikte öldükten sonradan dini inancı gereği cesedi yakılan 70 yaşlarındaki tıpkı kadının portresini 15 saatlik bire bir çalışmayla tamamladı.

Ressam Serap Lokmacı’nın bir arkadaşının Macaristan’da vefat fail kayınvalidesinin küllerinden portresini etme isteği, Protestan eş marifetiyle olumlu karşılandı. Adının açıklanması istenmeyen kadının vasiyeti üstüne İstanbul Boğazı ve Tuna Nehri’ne dökülen küllerinin ayrımsız kısmı üstelik resim yapılması için Ilgım Lokmacı’ya doğrulama edildi. Lokmacı, atölyesinde, kadının sevdiği “Somewhere Over The Rainbow” şarkısı eşiğinde yaklaşık 15 saat süren çalışmayla tablosunu tamamladı.

Tuvalde milimetre milimetre çalışarak mimikleri ortaya çıkardığını anlatan Lokmacı; beniz, göz, dudak bölümlerini 7 saatte tamamladığını söyledi. Eş ile görüştüğü sırada bu fikrin ortaya çıktığını anlatım fail Lokmacı, “Ölen kadının torunuyla sohbet esnasında anneannesinden geriye artan, onu konuşma edebileceği tıpkı mezarın olmayışı onu üzüyordu. Ego bile böyle benzeri özdek öneri ettiğimde torunu çok sevindi. Beni dahi bu himmet berenarı heyecanlandırdı. Zira uç tıpkı deneyimdi benim üzere. Süreç hakeza başladı, karı üstelik çokça sevindi. Vasiyetname namına getirildikten sonradan küllerin bire bir kısmı bana konfirmasyon edildi. Ben dahi 15 saatlik bir çalışma sonucu silueti çıkardım” dedi.

Türkiye ve dünyada geçmiş

Lokmacı, çalışmasını külleri tutkalla yapıştırarak gerçekleştirdiğini dile getirdi. Türkiye’üstelik ve dünyada evvel olan çalışmayı, küllerin katıksız halini bozmadan yapıştırarak yaptığını kaydeden Lokmacı, şöyle konuştu:

“Elan önce dünyada mamul bu suret icraat var ama boyanın içine munzam ya üstelik suya karıştırılmış küller. Bu şekilde portreler işlenmiş, ben formunu bozmadan, sunu doğal haliyle yapıştırarak bunu gerçekleştirdim. Çokça sordular ‘Korkuyor musun?’ diye, on paralık korkmadım. Yemeden Içmeden önce başta bu küllere gereç gözüyle bakıyordum. Daha sonraları sevdiği şarkı ile çalışmaya başlayınca inanılmaz his kırcı benzeri dakika yaşadım. Güya onunla yılladır tanışıyormuşum kabil, konuşuyoruz kabilinden oldu. Bu emek açıkçası beni çokça etkiledi.”

“Açıklık küşayiş ağladım”

Haddinden Fazla bunaltıcı aynı emek gerçekleştirdiği söyleyen Lokmacı, 15 saatlik ant içre kısaca 2 saat mola verdiğini ifade etti. Lokmacı, çalışmanın kendisini etkilediğini belirterek, “Açıkçası çokça duygulandım. Hatta uzaklık ara ağladım diyebilirim. Daha geçmiş yaptığım çalışmalarda tek bu büyüklüğünde etkilenmemiştim. Kemoterapi gören bir hastamızın kızı bana maktu saçlarını vermişti. Onun portresini yaptıktan sonra saç kısmına annesinin saçlarını eklemiştim. Onun haricinde gine trafik kazasında ölen birinin kız arkadaşı, üzerindeki akıbet kıyafetlerini bana vermişti. Onları üstelik resme dahil yazar çalışmıştım” ifadesini kullandı.

Share: