Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Gelgel, Samsun’da konuştu: (2)

Nazır Gelgel: “Toplumsal Basamak Projesi’ne 2 milyona andıran taze başvurdu”

SAMSUN – Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Tasavvur Kurum, Içtimai Ev Projesine 2 milyona yakın gencin başvurduğunu söyledi.

“2023’e Akıllıca Şehir Buluşmaları” programı Samsun Büyükşehir Belediyesi Ömer Halisdemir Güruh Salonu’nda yapıldı. Türkiye’nin birlik şehirlerinde gerçekleştirilecek olan organizasyonun Samsun programı; forma ve 17 ilçede ağır sıklet benzeri katılımla gerçekleşti. Nazır Kurum toplantıda Samsun’bile 4 bin 400 konutluk toplumsal hane projesine şu asıl kadar 43 bin 211 kişinin başvurduğunu söyleyerek, gazetecilerden mevrut soruları cevapladı.

“2023 yılında afat sonrasında evine girmeyen yurttaş kalmayacak”

Mail zamanda yaşanan afetlerde evlerini kaybeden bilcümle vatandaşların 2023 yılında yıpranmamış yapılan evlerine gireceklerini anlatım fail Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kasıt Çekicilik, “Tığ tüm afetlerde vatandaşımızın yanında olduk. Mecmu ilgililer kıran alanına kolaylıkla her an vatandaşın yarasını sardık. Tıpkısı taraftan üzülürken, yeni şehirlerin, hayat alanlarının inşası amacıyla tıpkısı hedefi ortaya koyduk. Antalya’da coşkunluk artık 3. dolaşma evlerin inşası üzere çalışmaları başlattık. Yaşanan tamam afetlerde vatandaşlara verdiğimiz sözleri tuttuk. Bu manada Kastamonu, Sinop’ta yaşanan dominant sonrası dükkanları teyit ettik. Bozkurt Abana kabil ilçelerde bölük inşaatları devam ediyor. 2023 yılında Elazığ, Malatya, İzmir, Giresun’bile Kastamonu’dahi, Antalya’dahi, Muğla’bile yaşanan afat sonrasında evine girmemiş afetzede vatandaşımız kalmayacak. Hepsinin evlerini bitirip, tasdik edeceğiz. Birçoğunun dahi evlerini teyit ettik” dedi.

“Içtimai Göz Projesine 2 milyona andıran canlı başvurdu”

Gençlerin Içtimai Hane Projesine ilgisinden bahseden Nazır Garaz Hava, “Projeyle ilgili elinin körü bire bir öz bulunmayan, cangıl olmadığını üstelik yapılan 5 milyon başvurudan anlıyoruz. ‘Gençler kuşkusuz takanak?’ diyen muhalefete, gençlerimiz 2 milyona andıran müracaat yaparak bildirme kemiksiz cevabı vermiştir. Dolayısıyla burada bire bir tereddüt yok. Biz toplumun eksiksiz kesimlerine ve dirimsel gruplarına yönelik bir proje açıkladık. Ayrımsız kişinin 10 yıl faizsiz arsaya girdiğini düşünün, asgari ücretle da çalışsa, eve giren bir tane dirimlik asgari ücret da olsa bin 200 TL sabit ödemeleri olacak. Bu misil hiçbir şekilde değişmeyecek. Zımnında bu gelir gruplarımız kendine uyan proje ile başvuracak ve ödemelerini gerçekleştirecek. Konutların ödemesinde ise memur maaşlarının artma oranına bakarak artma yapılacak. Ancak geçen yıl memurlarımıza yüzde 80’e mümasil bindirim yaptık ancak TOKİ’den verecekli olan 1 milyon 170 bin kardeşimize ise yüzde 25 remiks yaptık. Yani geliri yüzdelik 80 artarken tığ borcunu yüzde 25 artırdık. Biz seçme devir milletimizin beraberinde olduk. Bu projede ki uğur filhakika sosyal cesamet anlayışı ve tahaffuz ihtiyacını karşılayacak çerçevede yapıldı. Filhakika milletimiz birlikte nazik aynı hazzetme gösterdi” diyerek konuştu.

“Kira ve hane fiyatları düşüyor”

Yapılan binalar ile ev ve icar fiyatlarının üştüğüne değinen Icra Vekili Alım, “Icar ve basamak fiyatları düşüyor. Bakın Samsun’a, fiyatlar düşüyor. Bunlar elbet düşüyor? Yapılan toplumsal konutlarla, kentsel dönüşümle düşüyor. Antrparantez meclisimizin yapmış olduğu düzenleme ile düşüyor, yüzde 25 sınırlama konuldu. Dolayısıyla tığ bu manada de ihtiyaçlara bakarak akım ettik, etmeye birlikte devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

Sosyal Bölük Projesi’nden yararlanan vatandaşların ödemelere nasıl başlayacağı sorusuna birlikte cevap veren Murat Çalım, şunları söyledi:

“Ödemeler sözleşmeyle başlıyor. Bununla müteallik iyice yeknesak var elimizde. Zaman Samsun’da Atakum ve Canik’te kim toplumsal konutlarla ilişik sözleşme yapılmadı. Çünkü arazide kim problemlerden dolayı. Onlar Kıran Mahallesi’nde ki konutları alacak. Konutlardan 2 kamer sonra 3 kamer sonraları bitenler var. Hamle girişim bitecek. Orayı aldığında ve evine neredeyse girdiğinde kavil yapılacak. Yani tığ bütün vatandaşımızın lehine hareket ettik.”Share: