Cezaevinde şiddete 45 bin TL tazminat

Bolu’dahi cezaevinde mevkuf kâin Bahir Şah, öz anlatımına göre, Curcunalı ve Fon Bilişim Sistemi (SEGBİS) odasından dönerken yerleşme eylemi düzenlemek istemiş ve gardiyanların fiziksel şiddetine maruz kaldı.

3 Nisan 2018 günü yaşanan olayda yüzü ve vücuduna çokça sayıda darbe aldı, koridorda sürüklendi. Olayın arkası sıra muayene olmak istemesine rağmen çekicilik doktoruna görünme talebi da reddedildi.

İddiasına bakarak, devrisi aktarılma ziyaretine mevrut ailesi ve avukatı üstelik yüzündeki ve vücudundaki yaralanma izlerini gördü. Başsavcılığa verdiği şikayet dilekçesinde almaç görüntülerinin izlenmesi ve Adli Tıp Kurumu’na sevkini istedi fakat kovuşturmaya düz yoktur kararı artık.

Sözcü’üstelik düzlük düzlük habere göre, Deniz Şah’ın başvurduğu Faziletkâr Mahkeme şu tayin ve değerlendirmelerde bulundu: 

Müracaatçı, yaralanmasının tespiti üzere karşı esenlik raporu alınmasını talep etmiş ancak Başsavcılık bu yönde benzeri muamelat yapmamıştır.

Soruşturmanın türel olduğu kadar fiili namına yansız ve bağımsızlığının sağlanmış olmasını gerektirir. Somut olayda şikayet edilen infaz himaye memurlarının savunmalarının bire bir gelgel içindeki bambaşka infaz esirgeme memurlarınca veya amirlerince alındığı, müşteri görüntülerinin esasen yürütüm kurumu personelince izlenerek mazbata düzenlendiği görülmüştür.

ÇIĞLIK AHZÜITA YASAĞI İHLAL EDİLDİ

Anayasa Mahkemesi şu hükmü kurdu:

– Çiğlik iş yasağının ihlal edildiğine ilişik iddianın kabul edilebilir olduğuna,
– Kanunuesasi’nın 17. maddesinin üçüncü fıkrasında garanti altına alınan üzücü veriş yasağının usul boyutunun ihlal edildiğine,
– Kararın tıpkı örneğinin elem münasebet yasağının usule ilişkin boyutunun ihlalinin ve sonuçlarının ortadan kaldırılması üzere baştan anket yapılmak için Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmesine,
– Başvurucuya 45 bin TL manevi tazminat ödenmesine
– Kararın bire bir örneğinin Türe Bakanlığı’na gönderilmesine oybirliğiyle karar verildi. 

Adnan Oktar’a erotik fotoğraflar cezaevinde akse yarattı

 

Cezaevindeki mektupların UYAP’a kaydedilmesi doğruluk ihlali sayıldı

 

Cezaevinden izinli bundan sonra, yılgı saçtı

 

Share: