Charles Evans: Fed ati yıl faiz oranını %4’e yükseltebilir

Chicago Fed Başkanı Charles Evans, Iowa, Des Moines’deki Drake Üniversitesi’nde düzenlenen tıpkı etkinlikte BENDE’birlikte Orak Ayı kocaoğlan enflasyon verilerine ilgilendiren değerlendirmelerde bulundu.

Enflasyonun hala “akseptans edilemez” derecede faziletli olduğunu vurgulayan Evans, fakat Fed’mağara kibritçi mülk politikasını uygulamasından bu yana, enflasyonda evvel “olumlu” görünümün yaşandığını belirtti.

Evans, Fed’mağara şu anda yüzde 2,25-2,5 aralığında olan siyaset faizini bu sene yüzdelik 3,25-3,5’e, ati yıl sonuna kadar ise bu aralığın yüzde 3,75-4’e yükseltmesinin “muhtemelen gerekebileceğini” aktardı.

Ekonomik şartlar göz önüne alındığında “ongun tıpkı yerde” olduklarını söyleyen Evans, “Pahalılık düşündüğümden henüz çok kontrolden çıkarsa henüz kısıtlayıcı olabiliriz. Ayrıca, amal daha acele düzelirse, faizi öncesinde belirttiğim azamet büyüklüğünde artıramayız.” dedi.

 

ESIR’de pahalılık beklentiyi aşan enkaz yaşadı

BENDE’birlikte 40 yılın yeryüzü kaba sıkılaşma döngüsü ve gerileyici erke fiyatları Temmuz ayında ülkede enflasyonun gevşemesine bozukluk oldu.

Haziran’da yüzde 9’u aşarak 40 almanak zirveyi yenileyen KÖLE enflasyonu Temmuz’da yüzdelik 8,5’e geriledi. Maaş bazda ise fiyatlarda değiş yaşanmadı.

Fed’den faiz tasarruf beklentisi değişti

Fed sıkılaşma sürecini 2023’te sona erdirecek

FED’mağara delimsirek tavrı artarak sürecek

 

Share: