CHP İzmir İl Başkanı Bahir Yücel geçmişe atıfta bulundu: Türkiye Cumhuriyeti Devleti Alevilerle helalleşmek zorundadır

Buca’nın Çamlıkule mahallesinde mevcut Kova Mahzuni Mübarek Parkı’nda evvel yapılan etkinliğe, Deniz Yücel’in yanı sıra Buca Belediye Reisi Erhan Tığ, CHP Buca İlçe Başkanı Hacer Taş Gültepe ile yurttaşlar katıldı.

“SALDIRILAR PLANLI VE SİSTEMATİK”

Alevilere ve cemevlerine müteveccih saldırıların akseptans edilemez olduğunu belirten Yücel, şöyle konuştu:

“Kerbela olayı, insanlık tarihinin yeryüzü trajik olaylarından biridir. Elbette kim Yezid zulmüne karşı Hz Hüseyin’den, Hz. Hüseyin’in adaletinden yanayız. Kerbela’dan, orada yapılan zulümden ve yaşanan acılardan çok koca sonuçlar çıkartmak gerekir. Haksızlık, adaletsizlik, eşitsizlik ve takat, kimden gelirse gelsin karşısında zinde durmak gerekir. Zaman Alevi vatandaşlarımıza ve cemevlerine alın yapılan düzenlenen, programlı, sistematik saldırılar bibi ülkemizde devam ediyor. Bu, çok pahal, ciddi ve kabul edilemez aynı durumdur. Genel Başkanımız Sayın Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, bu ülkeye sosyal huzuru ve barışı lütfetmek üzere tıpkı yola çıktı, tıpkısı helalleşme çağrısı yaptı. İşte burada, sizlerin huzurunda ego bile aynı öğün daha altını yemek istiyorum; Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Alevilerle helalleşmek zorundadır.

“ÖZELEŞTİRİ YAPILMALI”

Evvelden yaşanan travmaların iyileşmesi, yaraların sarılması ve ülkede huzurun ve barışın bilge kılınması amacıyla, ululuk birlikte özeleştirisini yapmalı ve o helalleşmeyi sağlamalıdır. Toplumun tüm kesimleriyle kucaklaşmaya gerekseme var. Tığ, Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun önderliğinde bu ülkeye huzuru ve barışı getireceğiz. Bu helalleşmeyi istiyoruz. Bu davet, bu ülkede 84 milyon ayrımsız arada dostça ve dirlik içre yaşa diyedir. Ülkemizde mübayenet, patırtı, kargaşa gerçekleştirmek isteyenlere fırsat verilmesin diyedir. Bugün barışın, kardeşliğin, birliğimizin ve bereketin simgesi olan aşure ikramında sizlerle gelişigüzel olmaktan duyduğum mutluluğumu tıpkı misil elan tabir ediyor, tuttuğunuz yas-ı yas oruçlarınızın, okuduğunuz dualarınızın ve verdiğiniz hizmetlerin doğruluk katında akseptans olmasını diliyorum. “

“BİR OLACAĞIZ, İRİ OLACAĞIZ, DİRİ OLACAĞIZ”

Etkinlikte mütekellim Buca Belediye Reisi Erhan Tığ ise Kerbela olayının bin 383 yıldır bibi dinmeyen benzeri zehir olduğunu vurguladı ve “Güneş boyunca halkı birbirine yabancılaştırmaya çalışanlara alın ‘tıpkı olacağız, deneyli olacağız, aktif olacağız’ diyoruz. Kazanlarımızı kaynatırken 4 konu 40 makamın da öğrettiği kadar, 72 millete bir gözle bakacağız. Deyişlerimizi bütün bire bir ağızdan söyleyeceğiz. Aşuremiz bedenimize şifa, soframıza bereket, derdimize tılsım, hepimize helal olsun. Cenabıhak lokmamızı kabul etsin. Hızır, yoldaşınız olsun” dedi.Share: