CHP Kol Başkanvekili Özel, gündemi değerlendirdi Açıklaması

CHP Ekip Başkanvekili Özgür Özel, Amasra’daki maden kazasının kamu yönleriyle araştırılması için kurulan komisyona ilişkin, “Divan Başkanlığına davet yapıyoruz; Bu yarkurul çarçabuk toplanmalı, çalışmalarına hemencek başlamalı. İlk toplantısını Sedir’te, ikincisini Amasra’bile elden yapmalıdır.” dedi.

Özel, Divan’te düzenlediği basın toplantısında, Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Bekir Aktürk’ün, Ankara’evet gelmeleri amacıyla muhtarlara biner liralık verildiğine yönelik iddiaları yalanladığını belirterek, “Bizim söylediklerimizin de yalanlandığına yönelik tıpkı iletişim araçları algısı çalışması oldu.” dedi.

Bekir Aktürk’ü telefonla arayarak muhtarların kendilerine ilettiği iddiaları paylaşabileceğini söylediğini anlatan Hususi, namına “Muhtarlara biner teklik dağıtıldı” iddiasını CHP ve HDP’nin dile getirdiği söylenince Aktürk’ün böyle tıpkı açıklama yaptığını ifade etti.

Özel, açıklamasını hem anlattığı hem birlikte gönderdiği Aktürk’ün ilerleyen zamanlarda konuyla ilişik izah yapacağını kaydetti.

Bekir Aktürk’ün “açıklamayı dinlemeden açıklama düzenlemek” yerinde kaldığını kendisine söylediğini nâkil Özel, “Benzeri balaban testis ortamında ‘Cumhuriyet Halk Partisi’nin iddiaları da yalanlandı’ kabil tıpkısı matlup oluşturmaya çalışanları, Sayın Bekir Aktürk’e mikrofon uzatmaya davet ediyoruz.” diyerek konuştu.

“Milletin meclisi, ulus namına bu işe ahali koymalıdır”

Amasra’daki maden kazasının araştırılması amacıyla kurulan komisyonunda görev alması üzere CHP’nin 5 ismi Riyaset Divanı’na bildirdiğini açıklayan Özel, “Divan Başkanlığına bile davet yapıyoruz; Bu komite hemencecik toplanmalı, çalışmalarına hemencecik başlamalı. İlk toplantısını Divan’te, ikincisini Amasra’de vakit kaybetmeden yapmalıdır.” görüşünü paylaştı.

Özel, 41 kişinin hayatını kaybettiği bir kazada denetim ve tutuklama olmadığını anlatım ederek, “Galiba ki birileri, üçlü kararname ile atadıkları suçluları korumaya devam ediyor.” dedi.

Sorumluların korunduğunu doğacak süren Özel, “Adalet Bakanı Bekir Bozdağ şunu söylüyor; ‘Daha cuşiş sürüyor, oraya inilmesi lazım, ehlihibre raporu lazım ondan sonraları’ diyor. Soma’de da yangın vardı, eroin örüldü, ehlivukuf madene Temmuz ayında inebildi. Soma’bile 13 Mayıs’ta reşit faciaya Orak Ayı ayında bilirkişiler iniyor amma tutuklamalar kazadan 3-4 gün sonra yapılıyorken, tığ demin hastalık eksper bekliyoruz?” diye niteleyerek sordu.

Bu nedenle komisyonun bir zaman önceki toplanmasını isteyen Özel, “Milletin meclisi, millet hesabına bu işe halk koymalıdır.” dedi.

Bekir Bozdağ’ın “bilinmeyen ferman” verdiğini öne süren Özel, “‘Önce madene girilmesi geçişsiz bilahare bakacağız’ diyor. Ne buyurmak evet? Maden tıpkısı kamer birlikte yanar, iki ay bile yanar. Bu cehaletten söylenen ayrımsız meze değil, burada kasıt var. ‘Ellemeyin adamlarımıza’ diyorlar. ‘Tıpkı soğusun’ diyorlar. ‘Bu işi gözaltısız, tutuklamasız götürelim’ diyorlar.” ifadelerini kullandı.

Bir kamuoyunun oluşturulması ve soruşturmanın ona bakarak yürümesi gerektiğini belirten Özel, “6 savcı, 6 saatte yapılacak işi, 6 gündür yapmıyorsa korktukları benzeri özdek var demektir.” dedi.

“Gençlerin ifadelerine atfen ihtilalci olduğunu sav ediyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, partisinin kadro toplantısında yaptığı konuşmada “Erkek Kemal, senin bittabi tıpkı ihtilalci olduğunu bilmiyorum ama ego muhafazakar benzeri devrimciyim.” sözlerini anımsatan Özel, 7 milyon canlı seçmenin hep soruşturma sonuçlarına göre statükodan yıldığını ve bire bir değiş istediğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan için “Gençlerin erinçsiz olduğu DOĞRU Tümen statükosunu muhafazakar bire bir şekilde sıyanet etmeye çalışıyor” diyen Hususi, “Bunu maskelemek için gençlerin ifadelerine, yapılan mihrak kadro çalışmalarında dile getirilen sözlere atfen ihtilalci olduğunu sav ediyor. Devrimciler var olanı değiştirirler. Recep Tayyip Erdoğan, 20 yılın sonunda dünyadaki hep insanların hayal kurduğu bu güzel ülkenin gençlerinin dünyanın özge ucunda hayal kurmasına sebebiyet verdi.” değerlendirmesinde bulundu.

CHP’nin 6 okundan birisinin “devrimcilik” olduğunu dile getiren Hususi, “Tayyip Satma baltayı gine taşa vurmuş. ‘Senin neren devrimci’ diyorsan, sen bizim amblemimizdeki inkılapçılık okuna bakacaksın. Onun Atatürk tarafından bizim amblemimize konulduğunu bileceksin. Onu barındıran, bulunduran biricik partinin bizim olduğunu da bileceksin.” ifadelerini kullandı.

-Fakıbaba’nın ricat açıklaması

Şanlıurfa Saylav Ahmet Eşref Fakıbaba’nın, DÜRÜST Parti’den ve milletvekilliğinden incizap ettiğine ilgili toplumsal medya üzerinden paylaştığı açıklamayı anımsatan Özel, bununla ilişkili yerine RTÜK üyeliği konusuna değindi.

RTÜK aracılığıyla, 28 Haziran’birlikte boşalan RTÜK üyeliği için 12 Ekim’dahi abece yazıldığını anlatan Özel, “O yazı Divan Başkanlığına geliyor. Sedir Başkanlığı yazıyı elinde tutuyor. Divan Başkanlığı, RTÜK seçiminin yapılacağı yazıyı yazmıyor. Bugün hepimiz, Sayın Fakıbaba’nın istifasını öğrenene kadar dahi böyle benzeri yazının yazıldığını gören alim namevcut. Ne ant Sayın Fakıbaba, YANLIŞSIZ Fırka’den ayrılıyor, otomatikman yeniden üyelik İYİ Partiye geçiyor. Sedir Başkanı ‘Ben geri akşam yarısından ilk o yazıyı DOĞRU Tümen’ye yazmıştım’ diyor. 28 Haziran’dan beri yazılmayıp Çelebi ile gelişigüzel yazılan abece, aman dengeler bugün on paralık beklenmedik şekilde bire bir elan değişti diye niteleyerek geri şeb merkum sayılıyor. Bu, bir tenezzül meselesidir.” ifadelerini kullandı.

-Bakır madeni ihalesi

Hususi, partisinin Elazığ Mebus Gürsel Erol’un, yaklaşmakta olan bir ihaleyle ilgilendiren iki zarftan birini namına, diğerini dahi AK Parti Kadro Başkanvekillerinden birine hayat ettiğini ve “Elazığ’de ayrımsız bakır madeni ihalesi var. Bunun ortamında o ihaleyi matlup firma yazıyor. Bunu size dirilik ediyorum, haset gelince açarsınız” dediğini söyledi.

Bu mektubu dün deli dolu yayında, Divan’te açtığını tamlayan Hususi, içinden, “Bu ihaleyi Cengiz Holding matlup” şeklinde ifadenin çıktığını anlattı. Özel, söz konusu ihaleyi, Cengiz Ana Ortaklık’in, ihaleden 3 çevrim önceki yarısına eş olduğu Port Madencilik’in aldığını sav etti.

CHP Elazığ Mebus Erol de bölgedeki rezervin tahminî 30 milyar dolar değerinde olduğunu savunarak, bölgede normal madencilik mevzuatına bakarak eksiltme yapılmadığını, şartların 3 kez değiştiğini ve bu firmanın almasına müteveccih iyileştirmeler yapıldığını öne sürdü. Erol, Enerji ve Tabiatıyla Kaynaklar Bakanlığının ihaleyi tahrip ederek, yenilemesini istedi.

Share: