CHP Sözcüsü Öztrak, gündemi değerlendirdi Açıklaması

CHP Genel Komutan Yardımcısı ve Fırka Sözcüsü Faik Öztrak, İlk Evim İlk İş Yerim Projesi’hangi ilgilendiren, “2019’de ‘Her sene 100 bin bakir içtimai ev projesi’ dediler. Bugün ‘5 yılda 500 bin kullanılmamış içtimai basamak projesi’ diyorlar. Yapılacak evlerin sayısı dahi bire bir. Yegâne ayırt evlerin taksit tutarı. Tamam, 2019’da açıkladıkları proje nerede?” dedi.

Öztrak, öğür umumi merkezinde düzenlediği matbuat toplantısında, evvel Şanlıurfa’nın Suruç ilçesindeki Esentepe Son Karakolu’na terör örgütünce planlı saldırıda şehit olan Iblağ Sözleşmeli Yaya Leşker İsmet Aybek’e Allah’tan yağmur, ailesine sabır diledi

Gaziler Günü’nü kutlayan Öztrak, bugünün Atatürk’e “Gazi” unvanı ve “Mareşal” rütbesi verilmesinin birlikte sene dönümü olduğunu hatırlattı. Öztrak, özellikle Şişman Büyük Alemdar Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk atılmak üzere ülkenin irtibat ve bütünlüğü amacıyla canını ortaya koymuş tam gazilere, minnet ve şükranlarını sundu.

Hükümetin ekonomi politikasını eleştiren Öztrak, sonuç bir yılda yetiştirici enflasyonunun yüzdelik 144 olduğunu, cümle envestisman araçlarının getirisinin enflasyonun altında kaldığını savundu.

Bankaların karının sonuç bire bir yılda beşe katlandığını, geçen sene temmuzda 40 bilyon liralık olan kanı, bu yıl 208 bilyon liraya çıktığını öne süren Öztrak, hükümetin bu yılın 8 maaş döneminde, bütçeden 174 milyar teklik ürem ödemesi yaptığını, Kırat Korumalı Yatırım için milletin hazinesinden ödenen faizin ise 76 bilyon liralık olduğunu iddia etti.

Sekiz ayda bütçeden faiz üzere yapılan toplam ödemenin 250 bilyon liralık olduğunu savunan Öztrak, “Ama ayrımsız dönemde çiftçiye sunulan destek 25 milyar lira. Faize verilenin onda biri. Halk Bankası yoluyla esnafa sunulan bindi 6 bilyon lira. Faize verilenin kırk iki birlikte biri.” dedi.

Öztrak, erdemli enflasyonun spekülatörlerin, manipülatörlerin, paradan servet kazananların bayramı olduğunu tabir etti.

Borsadaki yükselişi eleştiren Öztrak, alelhusus ara sıra amme bankalarının hisselerinin fiyatlarındaki dalgalanmaları “düzgüsüz ötesi” olarak tanımladı.

Kamu bankalarının hisselerinde yüzdelik 34’e vasıl zayiat yaşandığını, amiyane yatırımcının tasarrufunun “köpek balıkları”na yem olduğunu belirten Öztrak, “Serencam tıpkısı ayda, Borsa İstanbul’da yaşananlar, amme bankalarının hisseleri ve finansal dizin özelinde kısık tıpkısı soruşturmaya muhtaçtır.” diye konuştu.

“Yapılacak evlerin sayısı bile bir”

Sülale, araba almanın daha çok “fon” olduğunu savunan Öztrak, konut iyelik oranının 2014’dahi yüzde 61,1 iken, 2020’üstelik yüzdelik 57,9’a düştüğünü ifade etti.

İlk Evim İlk İş Yerim Projesi’ni eleştiren Öztrak, “2019’da ‘Her sene 100 bin eskimemiş toplumsal ev projesi’ dediler. Zaman ‘5 yılda 500 bin yeni sosyal hane projesi’ diyorlar. Yapılacak evlerin sayısı bile aynı. Yegâne fark evlerin taksit tutarı. 2019 sonundaki projede taksitler 894 liradan başlıyordu. Bu projede 2 bin 280 liradan başlıyor. Taksit neredeyse üçe katlı. Olur, 2019’da açıkladıkları proje nerede? Konutlar ne oldu?” diye niteleyerek konuştu.

Öztrak, akıbet dönemde TOKİ’nin Ankara, İstanbul, Şanlıurfa, Bilecik, Bingöl ve daha pek çokça ildeki ihalelerinin fesih olduğunu öne sürdü.

Bu yılın 7 maaş döneminde ödemeler dengesi istatistiklerinde kaynağı adsız finansman hareketlerinin izlendiğini, Açık Yazık Fire kaleminden 24 milyar 347 milyon dolar antre olduğunu ve benzeri dönemde cari açığın ise 36 milyar 672 milyon doları bulduğunu tabir fail Öztrak, “İlk yedi aydaki akan açığın üçte ikisi, kaynağını bilmediğimiz adisyon hareketleriyle finanse edilmiş. Ödemeler dengesi rakamları, 1992’den bu yana seçme kamer yayımlanıyor. Bu büyüklükte tıpkısı kaynağı belirsiz para girişiyle tarihimizde ilk defa karşılaşıyoruz. Bu oldukça ilginç ve bulut uyandıran bir rekor.” diye niteleyerek konuştu.

Öztrak, “Ülkemize, kimliklerini gizleyerek paralarının kaynağını mahrem ki para getiriyor?” sorusunu yöneltti.

Bu verileri hazırlayan Eşkal Bankasının, bu konuda katiyen tıpkısı izah yapması gerektiğini dile getiren Öztrak, “Bu büyüklükte benzeri kaynağı belgisiz para girişi lacerem türlü olabildi? Bu nukut kimin parası? Hangi büyüklüğünde emniyetli? Bu, ‘istatistiki hata’ diye geçiştirilemez. Ödemeler dengesindeki takdir hataları, hesaplar arasındaki devir tutarsızlıkları antlaşma içinde geriye akıllıcasına zaten düzeltilir. Bu nedenle Açık Hata Eksik hesabı, geriye makul yapılan düzeltmelerden sonraları bütün başarısız etrafında dalgalanır.” dedi.

Öztrak, 2011’den bu yana ülkeye giren kaynağı belgisiz paranın hacminin 74 milyar dolara ulaştığını sav ederek, bunun izaha muhtaç bir misil olduğunu söyledi.

“Haddinden Fazla aşkın gelişim var, acul hareket etmek gerekiyor”

CHP Sözcüsü Öztrak, açıklamasının ardından matbuat mensuplarının sorularını yanıtladı.

“CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ‘Altılı masadaki liderlerle gelişigüzel 41 ilde müstakil, 40 ilde kuma çizelge üstünde çalışıyoruz’ dedi. Çalışmanın detaylarına ilişkin izah yapacak mısınız?” sorusu konusunda Öztrak, şunları söyledi:

“Detaylarıyla ilgilendiren izah zamanı geldiğinde genel başkanlar aracılığıyla yapılır. Ama şunu girmek lazım. Zaman budun masasının etrafında oturan umumi rüesa hem önümüzdeki seçimi yok etmek amacıyla hem birlikte TBMM’dahi Anayasa’yı değiştirecek çoğunluğu uydurmak amacıyla var güçleriyle çalışıyorlar. Önümüzdeki süreçte ülkemizde yapılması müstelzim haddinden fazla fazla aksiyon var, çokça çabuk yapmak gerekiyor. Bunu yapabilmek için bile Meclis’te işleri kolaylaştıracak çoğunluğu sağlayabilmek amacıyla şu anda temas soy misil üzerinde umumi başkanlarımız çalışıyorlar.”

“Doğruluk Bakanı Bekir Bozdağ, ‘Hükümetin cebin teriyle ürettiği projeleri kırtasiyecilik içerisindeki aktöre yoksunu eşhas alıp bunu arakçılık malı kendisine çalıyorlar Sayın Kılıçdaroğlu’na götürüyorlar. Bunun adı kapkaç siyasetidir’ dedi. Değerlendirmeniz olacak mı?” sorusunu fiyat Öztrak, şöyle yanıtladı:

“Bekir Bozdağ’ın söyledikleri oynamayı bilmeyen gelinin ‘Yerim dar’ demesine benziyor. Genel Başkanımız söyledi elhak. ‘Benim bildirme şişman bilgiyi aldığım birey, sarayın başında oturan Recep Tayyip Erdoğan’dır’ dedi. Hangi yaptıklarını, ne yapmadıklarını milletimiz görüyor. Ayinesi iştir kişinin, böyle laflara bakılmaz. Bunların notunu da milletimiz veriyor. Zaman Genel Başkanımızın söylediği projelerden eksantrik proje üretemeyeceksiniz, onları hesabına getireceksiniz. Ondan sonradan bile 10 parmağınızda 10 karaca, ‘Bunu bürokratlar getiriyorlar, onlar de kullanıyor’ diyeceksiniz. Sayın Bozdağ az buçuk zahmet edecek daha geçmiş tığ neleri açıklamışız bakacak. Bu söylediğimiz projelerin hepsini elan geçmiş açıkladığımızı görecek.”Share: