CHP Sözcüsü Üstün Öztrak’ın Kırat Korumalı Tevdiat sistemiyle ilgilendiren eleştirilerine Vekil Nurettin Bitkisel cevap verdi

CHP Genel Başkan Yardımcı ve Öğür Sözcüsü Yüksek Öztrak, geçtiğimiz günlerde Düzey Korumalı Yatırım sistemiyle ilişkin konuşarak Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’ye müteveccih eleştirilerde bulunmuştu. Öztrak, “Seviye Korumalı Mevduat, mali disiplinin ve mali istikrarın altına yerleştirilmiş tıpkısı atom bombasıdır. Kadir ve başı sonu belgisiz ayrımsız meşrut yükümlülüktür. Cemaziyelevvel Genel Başkanımız bu uyarıyı yapınca sarayın atanmış Kaynak ve Maliye Bakanı Nebati’nin paçaları tutuşmuş. Finansal istikrardan, mali güvenden, yurt sevgisinden bahseden paylaşımlar yapmış. Degaje soruyoruz Kırat Korumalı Yatırım hangi mali istikrarı sağladı? 22 Meyan sabahı 12 teklik olan dolar zayıf 8 aydır daima yükseliyor. Zaman dolar kuru 18 teklik. Bu mudur sizin mali istikrardan anladığınız?” diyerek konuştu.

“‘UYDURUK’ DEDİĞİNİZ MODELLE REKOR KIRIYORUZ”

Bakan Bitkisel, Twitter hesabından, Öztrak’ın Seviye Korumalı Yatırım (KKM) Hesabı’na müteveccih açıklamasına ilişkin, “Sorumsuzca yaptığınız açıklamalara partinizin yöntem çizgisini bildiğimiz için imdi on paralık şaşırmıyoruz. Fakat nazik resmin çabucak ayrımsız köşesini gösterip kusurlu bilgiyle gerçeği çarpıtma çabanız katiyen akseptans edilemez. Her şeyden önce sizin pervasızca ‘uyduruk’ diye anlatım ettiğiniz nazir kapsamında ve gelişen koşullara bakarak devreye aldığımız uygulamalar yardımıyla üretimde, büyümede, ihracatta ve istihdamda Cumhuriyet Altını tarihimizin rekorlarını kırmaya bitmeme ediyoruz.” paylaşımında bulundu.

DÜNYADAKİ DOĞALGAZ FİYATLARININ ARTIŞINA DİKKAT ÇEKTİ

İhracattaki makro artışa karşın cari dengedeki bozulmanın temel sebebinin global çalkantılar sonucunda enerji emtialarında son 2 yıldan bu yana gerçekleşen astronomik bedel artışları olduğuna dikkati calip Nebati, dünyada doğalgaz fiyatlarının salgın başlangıcı olan 2020 yılından bu yana 10 kattan elan fazla aynı artma gösterdiğini bildirdi.

ABDÜLHAMİD KONAK ARAŞTIRMA GEMİSİ

Nebati, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Abdülhamid Han taharri gemisinin üstelik devreye alarak toplamda 2 sismik araştırı ve 4 taharri gemisiyle dünyada eşine birkaç rastlanır bire bir taharri filosu oluşturarak milletin hizmetine sunduklarını belirterek, Erdoğan’ın zaman 34 Hidroelektrik Santrali’nin açılışını yapmasının, Semavi Yurt, Karadeniz Doğalgazı, Akkuyu Santrali, bitmeme eden karasal sondaj çalışmaları, yeşil erke yatırım ve desteklerinin üstelik bu yüzden olduğunu vurguladı.

“BU KAZANIMLAR SPEKÜLATİF TWEETLER ATARAK ELDE ETMEDİK”

Bu kazanımları, kurgusal ve çarpıtılmış tweetler atarak değil, milletle birlikte birçok cephede verdikleri azimli mücadeleler sonucunda elde ettiklerini anlatım fail Bitkisel şunları kaydetti:

“Sizin de Hazine Müsteşarı olduğunuz dönemden bilmeniz gerektiği amacıyla ‘net sorumluluk noksan’ kalemi, farklı yerlere çekmeye çalıştığınız üzere ‘kaynağı belgisiz’ bir para girişi değildir. Teknik hesaplamalarda antlaşma uyumsuzlukları, bildirme hataları gibi durumları kapsar. Sakat göreviniz itibarıyla çokça mebzul bildiğinizi umduğum bu konuda vatandaşlarımızın zihnini bulandırmaya dönük manevralarınızı milletimizin takdirine bırakıyorum. Akan yük konusuna dönecek olursak, ortamında bulunduğumuz 2022 yılı Ev-Haziran döneminde erke hariç değerlendirildiğinde cari işlemler dengesinde 8,1 bilyon dolar, yıllık bazdaki akan işler dengesindeyse 35 bilyon dolar çok vermeyi başardık. Büyümenin dinamik olduğu aynı dönemde, erke dış akan dengedeki bu olumlu manzara, gerçekleştirdiğimiz strüktürel dönüşümlerin tıpkısı yansımasıdır. 2020 yılında 28,9 milyar dolar olan enerji faturamız 2021 yılında 50,7 milyar dolara yükselmiştir. Ulaştığımız kazançlı büyüklüğün ve rekor seviyede artan küresel enerji fiyatlarının sonucu kendisine bu faturanın 2022 sonunda 100 bilyon dolar seviyelerine yükselmesi öngörülmektedir.”Share: