CHP Umumi Başkanı Kılıçdaroğlu, Amasya’da gençlerle bir araya geldi Açıklaması

CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, ” Türkiye’deki hep seçmenlerin, 1998 yılından son seçime büyüklüğünde hepsinin verileri bizde var. Ego ayrımsız ara söylemiştim ‘Yüksek Seçim Kurulu’nun elinde olmayan veriler bizde var’ diyerek. Sıradan onlarda bulunmayan amma bizde var.” dedi.

Amasya’birlikte kafede ayrımsız araya geldiği gençlerin sorularını ve taleplerini dinleyen Kılıçdaroğlu, hal önerilerini anlattı.

Kılıçdaroğlu, sorular konusunda “Yasalara ki uyuyorsa başımızın üstünde yeri var amma bire bir yargıç ya da müddeiumumi yasalara uymuyor üstelik tıpkı merkezden aldığı talimatı namına getiriyorsa, o hakimlik ve müddeiumumilik yapamaz, meslekten alınması geçişsiz.” ifadesini kullandı.

Herkesin kişi görevini yasal ölçüler ortamında namına getirmesi yerinde hiçbir sorunun olmayacağının altını çizen Kılıçdaroğlu, “Dünyada bütün yargıçlar hukukun üstünlüğü ve vicdani kanaatine göre değişmeyen verir. Bizim Kanunuesasi bile öyledir. Bilgili hukukun üstünlüğü ve vicdani kanaatine göre değişmeyen verir. Şayet hukukun üstünlüğü ve vicdani kanaatine göre karar veriyorsa, o hakikat anlamda ayrımsız yargıçtır ve adaleti sağlar.” diye niteleyerek konuştu.

Eksiksizlik Kılıçdaroğlu antrparantez KPSS’dahi yavuklu sınavın kaldırılması gerektiğini da vurguladı.

Sorunların bittabi çözüleceğini bildiklerini, iktidar olmaları halinde “hasar tespit komisyonu” kuracaklarını, arkası sıra Soylu Erki ve Sosyal Konseyi toplayacaklarını anlatan Kılıçdaroğlu, sonunda sorunların çözümüne yönelik adımların atılacağını dile getirdi.

Türkiye’nin hem dış ticaret hem dahi bütçe açığı verdiğini aktaran Kılıçdaroğlu, bu tablonun tersine çevrilmesi için üretime odaklanılması gerektiğine dikkati çekti.

Uzun vadede henüz kalıcı önlemlerin alınması gerektiğine değinen Kılıçdaroğlu, “Anne önlem alacağımız düzlük teknolojide Türkiye’nin bundan sonra mahsus bir noktaya gelmesi geçişsiz. Damarı Bozuk halde vasatlaşan ayrımsız sanayiyle siz dünyada saraka sahibi olamazsınız. Yemeden Içmeden munzam değeri efdal işaret üreten ülkelerin pazarı durumuna mevrut olursunuz.” görüşünü paylaştı.

CHP Umumi Başkanı Kılıçdaroğlu, sorular konusunda, Suriyeli sığınmacıları 2 sene ortamında ülkelerine göndereceklerini belirterek, “Bir zaman ilk Suriye’nin meşru hükümetiyle bizim oturup konuşmamız, paçarız büyükelçilikleri açmamız geçişsiz. Çünkü yasal hükümetle görüşemezseniz, buradan revan insanların birey ve mülk güvenliğini sağlayamazsınız. Bu görüşmeyi yapacağız.” sözlerini gider etti.

Vatandaşlık verilen Suriyelilerin seçimlerde düşünce kullanacağını hatırlatan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Kaç kişiye vatandaşlık verildiğini biliyoruz. Diyeceksiniz nereden izlem ediyorsunuz? Yurttaşlık verilenler düşünce kullanıyorlar. Türkiye’deki bütün seçmenlerin, 1998 yılından serencam seçime kadar hepsinin verileri bizde var. Ego benzeri açıklık söylemiştim ‘Yüksek Seçim Kurulu’nun elinde sıfır veriler bizde var’ diyerek. Aşağı onlarda bulunmayan amma bizde var. Tığ, kim nerede oturuyor, sizlerin birlikte adresleri dahil hepsini biliyoruz. ‘Veri madenciliği’ diye niteleyerek tıpkı terim var, mevrut bütün verileri tığ işleriz. Verilerde vebal varsa YSK’ya söyleriz.”

Share: