Çiftçiler artımlı tıpkı sene geçiriyor: Bu yıl 60 dönüm domates ektik, verimi dahi gayet pir oldu

Bitlis’in Tatvan ilçesinde kalite ve mahsul açısından fazlalaşan aynı sezon nâkil çiftçiler, domates hasadına bitmeme ediyor. Sabık yıl yaşanan şiddetli kuraklık dolayısıyla sebze ve yemiş üretiminde sorunların yaşandığı cümle ülkede bu yıl yağışlarla birlikte mütezayit nitelik ve ürün çiftçilerin yüzünü güldürüyor.

ÇEVRE İLLERE BILE SEVKİYAT GERÇEKLEŞİYOR

Tatvan ilçesinde binlerce dönümlük alanda mezru tonlarca domatesin hasadı üreticiler eliyle yapılırken salçalık, sosluk ve kışlık domates amacıyla vatandaşların da telaşı sürüyor. Sabahın erken saatlerinde ekincilik işçileri eliyle toplanan domatesler kasalara doldurularak kamyonlara yükleniyor. Satışa sunulmak için yola sâdır domatesler Diyarbakır ve Van’ın yanı sıra belde toprak ve ilçelere gönderilerek ahzüita tezgahlarında yerini alıyor.

‘DÖRT KITA VERİM’

Verimin bu yıl efdal olduğunu dile getiren Fellah Enver Tarlan, tek korkularının bu sene don olayının yaşanmaması olduğunu dile getirerek, “Bu sene 60 dönüm domates ektik. Verimi birlikte gayet güzelce oldu. Fiyatı da bu yıl böyle bitmeme ederse elan dolgunca olacak. İnşallah hep çiftçiler kazanır bizler birlikte kazanırız. Bu yıl masrafımız biraz fazla oldu ama domateste mahsul faziletkâr olduğu üzere sabık yıla nazaran elan iyiydi. Muvaffakiyetsiz toprak ektim ve verimi birlik oldu. Bu sene kar fazla yağdı ve sulamaya baskı etti. Soğuklara yakalanmazsak ve mahsuller zarar görmezse gösterişli verim alırız. Havalar soğumaya başladığı amacıyla domatesler bu sene çok kızarmıyor. Normalde bugün 2 kamyon mal çıkartmam gerekirken 1 kamyon yükleyebildik. Haftada 5 kamyon çıkarıyoruz ve bu sebzeleri Diyarbakır, Van üzere şehirlere gönderiyoruz. Bu sene 4 ila 4.5 liradan kilosunu satıyoruz. Satışlar güzel gidiyor bu sene ki satıştan memnunuz” diye niteleyerek konuştu.Share: