Çiftçilere serencam 6 ayda 7 bin kamyonluk çocuk ve matbu desteği

Çiftçilere akıbet 6 ayda 7 bin kamyonluk yavru ve matbu desteği

GAZİANTEP – Gaziantep’in Şahinbey Belediyesi vasıtasıyla ilçedeki çiftçilere 6 ay içerisinde 7 bin kamyonu bulan 69 bin 440 tonluk sertifikalı nesil, fide ve matbu dağıtımı yapıldı.

Şahinbey İlçesi’ndeki çiftçilere arpa, buğday ve yasmık, fide, basma, dağıtımı gerçekleştiren Şahinbey Belediyesi 4 bin tonluk sertifikalı buğday, arpa tohumu ve basılmış dağıtımına Kapcağız Köyü’nde başladı. Çiftçiler piyasadan daha akıllıca fiyata yavru ve basılmış almanın mutluluğunu yaşadı. Zürriyet ve basma dağıtım töreninde mütekellim Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, sunulan desteklerle mezru alanda ve fellah sayısında balaban artışlar sağlandığını belirterek “6 yıldan bu yana çiftçilerimize desteklerimizi geceli gündüzlü bir şekilde ve arttırarak sürdürüyoruz. Çiftçimizden mevrut değme irade bizim başımızın tacıdır. Ekincilik İlçe Müdürlüğümüzün bize bildirdiği arpa, buğday ve basma talebinin hepsini aldık. Bu yıl dağıttığımız rüşvet, buğday ve basma 4 bin ton oldu. Behişt bir yurt üstünde yaşıyoruz. Allah şehitlerimizden razı olsun rastgele karışını kanlarıyla suladıkları bu behişt vatanı bize gönül ettiler. Askerlerimiz sınırda vatanı bekliyor. Çiftçilerimiz de bu yurt toprağının gelişigüzel karışını ekerek, biçerek kişi nöbetini tarlasında tutuyor. Cenabıhak çiftçilerimizden üstelik, askerlerimizden dahi razı olsun. 6 yıldan beri seçme yıl elan bile kalan ve çeşitlenen desteklerle çiftçimizin birlikte olmaya devam ediyoruz. Desteğimize geçmiş tohumla başlayıp gübreyle devam ettik. Henüz bilahare ağızotu desteği derken arılı kapçık, yumurtacı tavuk, hareketli hayvan desteği, fıstık, zeytin fidanı, asma dağıtıp, çiftçilerimizin toprak yollarını yaptık. Hükümetimizin bile bakanlarımızın dahi yapmış olduğu destekler var. Onlar dahi çiftçimizin gelirinin artması ve kalan maliyetlerle sorumluluk yaşamaması için desteklerine arttırarak devam ediyorlar” dedi.

” Fırat’ın suyu muhteşem”

Çiftçilerin kuraklıktan şikayet etmesi üstüne Fırat’ın suyunu Gaziantep’e bildirmek istediklerini rapor fail Başbuğ Mehmet Tahmazoğlu, “Biz şehremaneti yerine çiftçilerimize elimizden mevrut desteği sağlıyoruz. Belki Türkiye’da olmayan destek sağlıyoruz. Amma yağışsızlık bile şanlı. Fırat’ın suyu Gaziantep’e getirene kadar çalışacağız. Allah bize bu imkanı vermişse biz bile İmkanı sonuna kadar değerlendirmekle mükellefiz. Bana bakarak Gaziantep’te yapılması müstelzim yeryüzü önemli işlerin başında Fırat’ın suyunun Gaziantep’in çiftçisiyle buluşturulması gerekiyor. Bunu katiyetle ve kategorik tahsis etmek başarmak zorundayız” diyerek konuştu.

“Eksiksiz ihtiyaçlara yanıt veriyor”

Tarım Cesaret Kooperatifleri Havza Müdürü Mustafa Aslan, Şahinbey Belediyesi’nin vermiş olduğu desteklerin geleneksel ağıl geldiğine dikkati çekerek “Şahinbey Belediyesi’nin benzeri geleneksel çiftçiye destek programında esasen bire bir aradayız. İnanın bu konularla ait konuşacak çok ayrımsız molekül da bulamıyoruz. Sağlıklı olsun hepsini icraatlarıyla başkanım yapıyor. Bu programların başladığı günden beri beraberiz. Elimizden geldiği kadar çok çalışıyoruz ama başkanımız büyüklüğünde elbette kim destekçi olamıyoruz. Hemen tedarikini yapıyoruz. Bayağı başkanımla bizim bu dağıtım programlarından önce çok balaban çekişmelerimiz oluyor. Amma henüz sonrasında bahtiyar tıpkısı beraberlikle bitmeme ediyor. Bu dağıtımın hayırlara açar olmasını diliyorum” dedi.

“Biricik sorunumuz su”

Şahinbey İlçe Ekincilik Müdürü Mustafa Güzel, kuraklıktan çevre mergup verimin alınamadığını ifade ederek “Kilis yolu dediğimiz mıntıka bizim üzere yağışsız benzeri havza. Bu bölgede kuru tarım yapıyoruz. Hasatta oldukça verdiğimiz emeğe ve çiftçiyle üzülüyoruz. Susuzluğun nazik acısı ve sıkıntısını yaşıyoruz. Bildirme ufak su kaynaklarını dahi değerlendiriyoruz. Çabucak çepel alanlarda sebzeden haddinden fazla kısık bir dirimlik elde ettik. Gaziantep’te dört dörtlük aynı kurutmalık ve salça kültürü var. Türkiye’nin seçkin adına gönderiyorlar. Hala biber ve domates toplayan çiftçilerim var. Başkanımdan Cenabıhak razı olsun. Çiftçilerimiz Başkanımızın yardımıyla geçen sene neredeyse piyasanın üçte ayrımsız fiyatına fide aldılar. Bizde tohumda, gübrede çok kısık destek alıyoruz. Amma sulu alanlarda bunun verimini alırken ne eyvah kim bölgede kuraklıktan yağlık istediğimiz neticeyi alamıyoruz. Çiftçimiz gene üstelik yılmadan ekmeye, biçmeye ve üretmeye bitmeme ediyor. Bu bölgedeki tek eksiğimiz su. İnşallah büyüklerimiz bunu görür ve bu bölgeye tıpkısı aktarılma suyu getirir” dedi.

Gaziantep İli Damızlık Kucak Aksi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Osman Türkman ülkenin üretime ihtiyacı olduğuna dikkati çekerek “Şahinbey Belediyemiz 6 yıldan buyana çiftçilere bindi oluyor. Türkiye’da kâh Büyükşehir Belediyeleri 100 titrem yani 4 tır dağıttığı devir Türkiye’birlikte millî basında reklam oluyor. Bugün dağıtılan 4 bin ton kısaca 175 tıra eş değer rüfeka ve bunu ayrımsız ilçe belediyesi yapıyor. Bu memleketin üretime ihtiyacı var. Bu memleketin vatandaşının sofrasına dimdik gıdanın akıllıca fiyata gitmesine ihtiyacı var. Bunun sağlanması üzere tarladaki ve ahırdaki üretimin uygun pahalı kendisine devam etmesi lazım. Şahinbey Belediyesi 2017 yılından buyana Türkiye’dahi Büyükşehir Belediyelerinin dahi yapmadığı bu işi yapıyor ve fahri yapıyor. İşte toplumsal belediyecilik budur. Hepiniz adına alelade Şahinbey Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum ve unutmayalım yapılan iyiliği hele baskı zamanda bizim yanımızda duran insanların bu emeğini, bu katkısını unutmayalım” diyerek konuştu

Tören sonrasında ise dağıtılan çocuk ve gübreler traktörlere yüklenerek çiftçilere konfirmasyon edildi. Çiftçiler, piyasadan henüz uygun fiyata evlat ya dahi matbu almanın de mutluluğunu yaşadı.

Share: