Çiftçilerin Borçlarının Ertelenme Süresi Zaman Sona Erdi. Samsunlu Çiftçi: “Eskimemiş Bakanın Sorunu Çözmesini Bekliyorduk Amma Hep Tıpkı İşliyor”

DİLAN MUTLU

Çiftçilerin Ekincilik Cesaret Kooperatifi ve Ziraat Bankası’na olan borçlarının baştan yapılandırılması için referans süresi zaman sona erdi. tehir süresi zaman sona erdi. Samsun’birlikte rençperlik yapan Hasan Köksal, “Bakir mevrut Tarım Bakanı ve yetkililerden bu konuları çözmelerini bekliyorduk ama sistemin aynı işlediğini görüyoruz. Ekincilik Bakanlığı’nın mahiyet çiftçileri noksan saatliğine mihman etmesini bekliyoruz” dedi.

Çiftçilerin, Tarım Güven Kooperatifi’ne olan borçlarının tehir süresi bugün sona erdi. Bugüne büyüklüğünde ertelenen borçlarını ödeyemeyen çiftçiler için haciz uygulaması yeniden başlayacak.

Ekincilik Güven Kooperatifleri 24 Küçük Ay 2022’de yaptığı duyuruda, çiftçilerin ödeyemedikleri güven borçları üzere baştan konfigürasyon şartı getirmiş, 31 Fasıla 2020’den geçmiş ve daha eski vadeli itimat borçlarının ödenmesi halinde müterakim temerrüt faizinin tamamının silineceği, mukannen peşinatın ödenmesi halinde 60 ayak tabanı büyüklüğünde taksitlendirme yapılacağını açıklamıştı.

“2017’DE PARA KAZANAMAYAN ÇİFTÇİ 2018’DE ZENGİN Mİ OLDU?”

Samsun Vezirköprülü rençper Hasan Köksal, ZÜMRÜDÜANKA Bilgelik Ajansı’na yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Çiftçilerin, Ekincilik Kredi ile olan sorununu bibi halledemediler. Konfigürasyon adı altında çıkardıkları yasada 2017 ve öncesi tarihlerdeki inat faizlerini siliyorlar. 2018 ve sonrasındaki temerrüt faizleri silinmiyor. Bunun adı dahi yapılandırma oluyor. 2017’de para kazanamayan ekinci 2018’de ensesi kalın mi olmuştur? Bunu yetkililere karıştırmak istiyorum.

“TARIM BAKANLIĞI HAKIKAT ÇİFTÇİLERİ KÖKEN ÇİFTÇİLERİ MİSAFİR ETSİN”

Kısaca iki yıldır Ankara’ya revan arkadaşlarımız bu sıkıntıları Ekincilik Bakanlığı’na ve yetkilere iletmiştir. Bakir gelen Ekincilik Bakanı ve yetkililerden bu konuları çözmelerini bekliyorduk ama sistemin bir işlediğini görüyoruz. Çiftçilere acil müzaheret paketi açıklamalarını bekliyoruz. Yoksa şu anda ikinci ürünleri yetiştirdiğimiz halde Ziraat Bankası ve Tarım Cesaret Kooperatifleri’nin faizlerine yetiremiyoruz. Dikici kendine geçinecek parayı ayıramamaktadır. Bilcümle yetkililere bunu duyurup, icabında Tarım Bakanlığı’nın ana çiftçileri yarım saatliğine konuk etmesini bekliyoruz.”Share: