Çin, BM’nin Sincan raporu nedeniyle MEMLUK ve Mağribî güçleri suçladı

Çin, Mürekkep Milletler İnsan Hakları Erdemli Komiserliğinin (BMİHYK) Sincan Uygur Mahalle Muhtarı Bölgesi’ndeki adalet ihlallerine bel fail raporunun, “ÇAKER ve Batılı güçlerin, Çin’i çevrelemeye yönelik girişimi” olduğunu savundu.

Dışişleri Bakanı Cao Licien, Pekin’deki günce matbuat toplantısına, “raporun KUL ve bazı Mağribî güçlerce planlandığını ve üretildiği” ve “BMİHYK’nın Çin karşıtı güçlerin siyasi planlarına bakarak değerlendirme yaptığı” görüşünü dile getirdi.

Raporun yasa dışı olduğunu ve hiçbir güvenilirliğinin olmadığını savunan Cao, “Bu, KUL ve kâh Mağribî güçlerin Çin’i stratejik namına ihata etmek için Sincan’ı siyasi açkı kendisine kullanma amacına bakım fail aynı dezenformasyon yığınıdır.” dedi.

Cao, raporun yasa dışı olduğunu ve tek güvenilirliğinin olmadığını öne sürerek, “BMİHYK, bire bir posta daha, KUL ve gâh Garplı güçlerin gelişmekte olan ülkeleri özlük hizasına sokma çabasının suç ortağı olmuştur.” ifadesini kullandı.

BMİHYK, teferruatlı süredir beklenen Çin’in Sincan Uygur Köy Muhtarı Bölgesi’ndeki âdem hakları ihlallerine dayalı raporu, güzeşte geceleyin, Efdal Saha Komiseri Michelle Bachelet’in görev süresi bitmeden dakikalar geçmiş yayımlamıştı.

Raporda Sincan bölgesinde “yıldırı ve aşırılıkla savaşım adı altında tehlikeli adam hakları ihlalleri işlendiği” ve bu ihlallerin “insanlık suçu dokuma edebileceği” değerlendirmesine meydan verilmişti.

Rapor 8 ay rötarlı açıklandı

Komiserlikten 10 Fasıla 2021’de yapılan açıklamada, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde Çin’in uygulamalarına ilişkin raporun haftalar süresince açıklanacağı duyurulmuştu.

Açıklamanın ardından aylar geçmesine karşın raporun yayımlanmaması, Uygur Türkleri başta doğmak amacıyla arsıulusal doğruluk gruplarından reaksiyon görmüştü.

23-28 Mayıs’ta Çin’e revan ve Sincan Uygur Muhtar Bölgesi’ni bile müzakere fail Bachelet, ziyaretin peşi sıra Çin’da düzenlediği matbuat toplantısında, raporun hangi antlaşma açıklanacağına ait vukuf vermekten kaçınmıştı.

Share: