Çin nükleerde acun ikincisi

Çin Ulusal Çekirdeksel Güvenlik İdaresi’nden Tang Bo, Çin’mağara dünyada faaliyette bulunan ve yapım aşamasında olan genişlik aşkın çekirdeksel korkulu ünitesine ehil ikinci talih olduğunu söyledi. 29. Arsıulusal Çekirdeksel Mühendislik Konferansı’nın (ICONE) açılış töreninde enformasyon işleyen Tang, haziran ayı itibarıyla Çin’dahi 54 çekirdeksel okkalı ünitesinin faaliyette bulunduğunu ve 23 nükleer kırıcı ünitesinin yapım aşamasında olduğunu belirtti.

Tang, nükleer enerjinin geliştirilmesinin Çin’in ehliyetli erke arzı edinmesine, çevreyi iyileştirmesine ve karbon zirvesi ile karbon atıl hedeflerine elan dahi yakınlaşmasına apotr olduğuna bel etti. Çin Nükleer Derneği Başkanı Wang Shoujun, ülkenin çekirdeksel gücünün toplam kurulu kapasitesinin 2025 yılına büyüklüğünde yaklaşık 70 milyon kilovata ulaşmasının beklendiğini dile getirdi. Çin, 2030 yılına büyüklüğünde karbondioksit emisyonlarını zirveye takip etmek ve 2060 yılına büyüklüğünde karbon atıl benzeri ülkeye dönüşme hedefini gerçekleştirmek üzere çabalama göstereceğini duyurmuştu.

Japonya Makine Mühendisleri Derneği ve Amerikalı Makine Mühendisleri Derneği tarafından 1991 yılında ortaklaşa başlatılan ICONE, nükleer uzmanlar üzere önde gelen tıpkı küresel konferanstır. Çin Nükleer Derneği, 2005’ten bu yana organizatörlerden biri olmayı sürdürdü. Çin’in Beijing ve Shenzhen kentlerinde 8-12 Ağustos günlerinde düzenlenen 29. ICONE’ye, 20’den çok ülkeden bin 200’ü fazla kişi katıldı.

Çin’bile ‘langya virüsü’ alarmı: Pandemi ihtimali var mı?

 

Çin’da kovid vakaları 3 ayın zirvesinde

 

Çin 16 uyduyu uzaya fırlattı

 

Guterres’ten nükleer silahlara erbap ülkelere: İlk kullanan olmayın

 

Share: