Cizre’deki Hazreti Nuh Peygamber ve İsmail Ebul-İz El-Cezeri türbeleri restore edilecek

Şırnak’ın Cizre ilçesindeki Hazreti Nuh Elçi ve İsmail Ebul-İz Umum-Cezeri türbelerinin restorasyonunu aksiyon insanı Veysel Ürüm üstlendi.

Şırnak Valisi Osman Bilgin beraberinde Cizre Kaymakamı ve Şehremaneti Komutan Vekili Baylan Çıpa, Gün Doğusu Rum İhracatçılar Birliği (DAİB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Süleyman Çağlı ile Van’birlikte yaşayan Cizreli hayırsever hisse senedi insanı Veysel Ürüm vasıtasıyla restore edilecek alanda incelemelerde bulundu.

İş insanı Ürüm ile da mülaki Ilbay Bilim Adamı, gazetecilere, ilçedeki tarihi mekanlar arasında düz düz külliyenin sunma iyicene şekilde restore edileceğini söyledi.

Restorasyondan ilk rölöve ve yeniden tasarımlama yapılacağını dile getiren Âlim, ilçedeki ilgililerle gelişigüzel iş yürütüp, geçmişi yansıtabilecek mimari bire bir alan dahi oluşturacaklarını belirtti.

Bilgin, Cizreli aksiyon insanı Veysel Ürüm’ün bu çalışmanın finansmanını üstlendiğini rapor ederek, projelendirilmesinden yıkımına ve yenilenmesine kadar seçkin cins çalışmanın yapılacağı bir sürece başlanacağını kaydetti.

“Buranın maneviyatını ve ruhunu bile yansıtacak ayrımsız mekan oluşturacağız.” diyen Bilimci, bu alanın yakınında Kırmızı Medrese, Celil Cami, Mem u Zin Türbesi, Hamidiye Kışlasının bulunduğunu kaydetti.

Bilimci, Cizre’nin tarihi tıpkı düz olduğuna bel ederek, bu tarihin ve kültürün yaşatılması gerektiğini belirtti.

Restorasyonun arkası sıra çevredeki binaları dahi buradaki mimarlık ile birleştireceklerini anlatan Bilgin, böylelikle güzelce bire bir im oluşturacaklarını tabir etti.

Âlim, düşün kendilerinin olsa üstelik bu işin asıl sahibinin iş insanı Ürüm olduğuna belen ederek, ilçeye leziz olmasını dilediği bu iş üzere kendisine ve ailesine teşekkürname ettiğini bildirdi.

İş İnsanı Ürüm birlikte Vali Osman Bilgin’in desteğiyle ilçeye hakeza bir işaret kazandıracağı için çok mutlu olduğunu belirterek, arz gücük zamanda çalışmaları başlatacaklarını rapor etti.

Share: