Coca Cola’ya Rusya darbesi!

Rusya’nın Ukrayna’ya müteveccih saldırılarına ait “kalbimiz Ukrayna’daki bu feci olayların us almaz etkilerine hazımlı insanlarla” değerlendirmesiyle Rusya’daki faaliyetini askıya alan Coca Cola bu durumdan dokuncalı daha çok.

Coca Cola Hellenic Bottling Company (Coca Cola HBC), Rusya’daki faaliyetini sonlandırmasının ardından bu yılın önceki yarısında 195 milyon dolar zarara uğradığını duyurdu.

Ortaklık, 2022’nin önceki yarısına ilgilendiren finansal raporunda, Rusya’üstelik artan stokların az daha tükendiğini ve Coca Cola’nın istihsal ve satışın durmasının arkası sıra ikinci yarıda üstelik kestirmece 85 milyon dolarlık mali uymazlık beklentisinde olduğu belirtildi.

Ayrıca 2022’nin önceki 6 ayında şirketin net geliri, yüzdelik 34’lük ayrımsız düşüş yaşayarak 153 milyon euro’ya geriledi. Rapora bakarak iştirak, Rusya’daki faaliyetlerinin durmasının yanı sıra enflasyonda yaşanan artıştan da damarı bozuk etkileniyor.

Coca Cola, Ukrayna’daki askeri harekatının peşi sıra mart ayında Rusya’daki faaliyetini askıya aldığını açıklamıştı. Müşareket, Rusya pazarından ricat kararıyla ilgilendiren Ukrayna’daki gelişmeleri izlemeyi sürdüreceklerini ifade etmişti.

Musk: Coca Cola’yı satın alıp içine kokain koyacağım

 

Coca Cola’nın içeriği değişiyor

 

Coca Cola’dan 5 bilyon dolarlık mübayaa

 

Share: