Çökme altından hafif gaileli kurtulan Hataylı ev yaşadıklarını unutamıyor

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Hatay’de yıkılan binanın enkazından belli belirsiz yaralı kurtulan 5 yabanlık ev, yaşadıklarını hafızalarından silemiyor.

“Asrın felaketi” kendisine nitelenen Kahramanmaraş merkezli, 11 ili etkileyen depremlerde yeryüzü haddinden fazla hasar gören iller beyninde kâin Hatay’ın İskenderun ilçesinde yaşadıkları Alan Apartmanı’nın dayanak katında depreme yakalanan Elmas ailesi, yıkılan evlerinin enkazından belli belirsiz yanık kurtuldu.

Depremin arkası sıra Bartın’a mevrut familya, Mehmet Koca Eş Öğrenci Yurdu’na yerleştirildi.

“Devletimiz yoluyla değme tip ihtiyacımız gideriliyor”

Baba Yusuf Cevahir, gazetecilere, yer sarsıntısı sırasında uyuduklarını, ses tıpkı patırtılı ve balaban sarsıntıyla uyandıklarını söyledi.

O sarsıntıyla yürümekte külfet çektiklerini ve ayrımsız müddet sonra evlerinin yıkılmasıyla 8 yaşındaki kızı Elif ile depresyon altında kaldığını nâkil Cevahir, komşularının sayesinde güdük sürede hariç çıkabildiklerini anlattı.

Eşi ve özge 2 çocuğunun üstelik ufak sıyrıklarla enkazdan çıkabilmesine rağmen acılarının şişman olduğunu kaydeden Mücevher, “Dokunaklı elden düştüğü yeri değil, bütün dünyayı ve ülkeyi yaktı. Rabbim beterinden ve tekrarından korusun. Şu an Bartın’a yerleştik, yurda sığındık. Hiçbir sıkıntımız bulunmayan, devletimiz eliyle herhangi bir kalem ihtiyacımız gideriliyor. Cenabıhak herkesten razı olsun.” diyerek konuştu.

Depremde ağabeyi, yengesi ve yeğenini kaybettiğini belirten Elmas, “Ağabeyim ve ailesinin cenazelerine üçüncü ahit ulaşabildik ve toprağa verdik. Sözün bittiği yer. Söylenecek benzeri madde bulunmayan. Devlet olarak tedirginliğimiz, korkumuz devam ediyor.” dedi.

Cevahir, Hatay’da PVC ustası olduğunu dile getirerek, “Şu dakika üzere evimiz yıkıldı, tıpkı şeyimiz kalmadı. 5 eğik apartmanın zemin katında oturuyorduk. Kızımla belime kadar çöküntü altında kaldım amma şükürler olsun hafif sıyrıklarla kurtulduk. Şu dakika ayaktayız, Rabbime binlerce posta şükürler olsun.” ifadelerini kullandı.

Share: