Çoluk Çocuk, “GNS” ile İstanbul’u gezmenin sefasını sürüyor

Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığının “Tüvana Hangi Sever?” (GNS) projesi kapsamında İstanbul’a mevrut çoluk çocuk, KYK yurtlarında ücretsiz konaklarken, ilkin Topkapı Sarayı, Dolmabahçe Sarayı ve İstanbul Arkeoloji Müzeleri oluşmak amacıyla onlarca müzeyi ücretsiz gezmenin keyfini sürüyor.

Anadolu Ajansı muhabirleri, proje kapsamında hem İstanbul’un tarihi ve turistik yerlerini rüyet fırsatı bulan hem üstelik ücretsiz konaklayan gezgin gençlerle konuştu.

Geçen sene Müze Iri kayran ve bu dönemde GNS’nin imkanlarından faydalanan Hacettepe Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Amme Idaresi Bölümü öğrencisi Elif Övgü Darbaz, KYK yurtlarında ücretsiz konaklama yapabilecekleri haberini aldıklarında önceki yerine Eskişehir’e gittiğini söyledi.

Eskişehir’deki müzeleri ücretsiz gezdiğini anlatan Darbaz, “Müzeler, tarihi yapılar, içerisinde bulundurdukları asar haddizatında benim sargı alanıma doğrudan giriyor. GNS’nin bu imkanından müstefit olmak bile bizler için çokça iyi.” dedi.

Önceden İstanbul Üniversitesi Fen Tarihi Bölümü’nde tıpkı yıl eğitim aldığını anlatan Darbaz, “Tığ Osmanlı’dan bu yana bir nice kültürü içinde barındıran ayrımsız milletiz. Bu sebeple değişik kültürleri ayırt etmek, geçmişimize şahitlik etmek, onların kuşkusuz yaşadıklarına dair düşünüm sahibi koyulmak için bu müzeleri müracaat etmek, tıpkı nevi geçmişe tanıklık etmek bence çokça makro ve eşsiz. Görgülü gelişimimiz amacıyla da gezerek öğrenmenin çokça yarayışlı olduğunu düşünüyorum. Bu sebeple bol ki GNS var.” ifadelerini kullandı.

Müze Bilgili sahibi olduktan sonraları kendisinde gezme tutkusu oluştuğunu anlatan Darbaz, “Müze Anaç gençleri gezmeye heveslendirme ediyor. Müze Kartımı aldığımda önceki Arkeoloji Müzesi’ni gezdim. Demincek Yerebatan Sarnıcı restore edildi, orayı gitmek istiyorum. Osmanlı’dan mütezayit cümle sarayları gezdim; Topkapı, Dolmabahçe, Beylerbeyi, ziyarete açıkken Yıldız Sarayı. Hep köşkleri, müzeleri gezdim. Yer çokça ilgimi çekici düz İslam Bilim Tarihi Müzesi oldu.” dedi.

“Gençlerin gezebileceği binlerce müze var”

İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Bölümü öğrencisi Kamuran Alataşlı da İstanbul’un devir kokan bir site olduğunu, mega kenti gezmekten esenlik aldığını söyledi.

Gençlerin tarihini mebzul bilmesi ve tarihten dersler çıkarması gerektiğini belirten Alataşlı, bu kapsamda GNS’nin hayır olduğuna işaret etti.

Alataşlı, GNS’nin çoluk çocuk amacıyla tam tıpkısı uygulama olduğunu belirterek, “Geçmişe ihtimal varlıklı yavru gezebilirdi, kimsesiz gezemezdi ama günümüzde lüzumlu yoksul ister varlıklı olsun gençlerin GNS ile gezebileceği binlerce müze var. 300 müze ücretsiz şu anda. Gailesiz, ‘Oraya gittiğimde nerede konaklayacağım?’ diye düşünebilir. Devletimiz bunu da düşündü. Gittiğiniz yerlerde KYK yurtlarında kalabilirsiniz. Bu de tığ çoluk çocuk amacıyla mefret tıpkısı inayet. Düşünüyorum bile acep dünyanın neresinde hakeza bir uygulama var? Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Sayın Mehmet Kasapoğlu’na teşekkürname almak istiyorum.” diyerek konuştu.

Önceki yıllarda bir nice gencin yaşadıkları şehirlerdeki tarihi yerleri bile görme fırsatı bulamadığına aksan özne Alataşlı, gezme planı olan gençlere, “Bu fırsatı değerlendirin.” çağrısı yaptı.

İstanbul’bile bir nice müze gezdiğini ve sunma çok Topkapı Sarayı’ndaki eserlerden etkilendiğini anlatan Alataşlı,” Hayatımda ilk defa Topkapı’ya girdim. Orada Sefir Efendimizin önemli eşyalarını gördüm, çokça etkilendim. Devletimizin buna eş çıkması çok hoşuma gitti. İnanıyorum kim bu çeşit projeler daha çok gelişecek, devletimiz buna müteveccih elan iyice şeyler da yapacak.” dedi.

Bursa ve Ankara’daki tarihi yerleri birlikte gezmeyi amaçladığını kaydeden Alataşlı, 1 Ekim’bile bitecek GNS’nin süresinin uzatılmasını beklediklerini söyledi.

“Devletimizin hakeza benzeri uygulama yapması çok iyice oldu”

KYK Cevizlibağ Atatürk Kız Öğrenci Yurdu, Seyahatsever Projesi kapsamında 3 bin 263 ayırtma alırken, 15 Temmuz’dan itibaren 1888 öğrenciye İstanbul’dahi konaklama imkanı sundu.

Yurtta nazil İstanbul Üniversitesi Ünsiyet Fakültesi öğrencisi Alem Acara, Seyahatsever Projesi’ni duyduğunda hemen başvurduğunu ve Kırklareli’nden geldiğini söyledi.

Projenin öğrencilere pir aynı imkan sağladığını belirten Acar, GNS uygulamasından bile faydalanarak müzeleri gezmek istediğini kaydetti.

Enerjik, “Öğrenciler amacıyla gayet kudretli tıpkısı proje. Çoğu mektepli müzeleri müracaat etmek istiyor amma bu devirde hele öğrenciler haddinden fazla aşkın masraf yapamıyor. Devletimizin böyle benzeri uygulama yapması çok pir oldu.” diye konuştu.

Yurdun misafirlerinden İstanbul Medipol Üniversitesi İngilizce Çeviricilik Bölümü 1. dershane öğrencisi Edanur Özdemir de Seyahatsever Projesi’yle Elazığ’dan geldiğini ve 3 zaman süresince kenti gezeceğini anlatım etti.

Arkadaşıyla tıpkı rota çizdiklerini aktaran Özdemir, “Gençlik Bakanlığının verdiği ücretsiz Müze Iri’la müzeleri gezip deneyimlemeyi düşünüyoruz. Topkapı’yı gezmek istiyorum. Yerebatan Sarnıcı’nı temizlemek istiyorum.” dedi.

Seçkin iki projeyi bile haddinden fazla faydalı bulduğunu söyleyen Özdemir, “Her şehirde olabilmesi birlikte çokça fena hâlde benzeri imkan. Tatil fırsatı bile sunuyor gençlere. O yüzden çokça beğendim. Herkese teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

“Öğrenciler amacıyla haddinden fazla gani tıpkısı aplikasyon, bilcümle bitmeme etmesini isterim”

KYK Cevizlibağ Atatürk Kız Mektepli Yurdu’nda nazil Kastamonu Üniversitesi Dershane Öğretmenliği Bölümü öğrencisi 21 yaşındaki Merve Lüks dahi Seyahatsever Projesi’nin ücretsiz konaklama imkanından faydalanarak Ankara’dan İstanbul’a başvurmak için geldiğini söyledi.

Projeyi çokça beğendiğini ifade fail Şiddetli, “Kalacak saha amacıyla tıpkı bütçe ayırmış olmuyoruz. Yalnız öğün parası ve kişisel harcamalarımız üzere bütçe ayırıyoruz. Öğrenciler üzere haddinden fazla mebzul ayrımsız aplikasyon, hep bitmeme etmesini isterim.” diye niteleyerek konuştu.

Müze antre ücretlerinin faziletli olduğunu amma öğrencilere sunulan Müze Kart’la ücretsiz seyran imkanı bulduklarını anlatan Taşkın, şunları söyledi:

“Müze kurnaz uygulamasıyla Topkapı Sarayı’nı, Yerebatan Sarnıcı’nı gezmeyi düşünüyoruz. Bunun dışında Ortaköy’e, Galata Kulesi’ne, Beyoğlu’na gideceğiz. 3 haset da kullanarak İstanbul’u gezmeyi düşünüyoruz. Ankara’birlikte dahi bu uygulama sayesinde birçok müzeyi gezdim. Burada üstelik gezeceğim. Galata Kulesi’nde dahi Müze Kart uygulaması geçerli.”

Gazi Üniversitesi Fen Bilgisi Öğretmenliği Bölümü’nde okuyan Hatice Münezzeh ise Seyahatsever Projesi kapsamında İstanbul’u gezmeye geldiğini ve KYK Cevizlibağ Atatürk Kız Öğrenci Yurdu’nda konakladığını dile getirdi.

Projenin öğrencilere gezme imkanı sağladığını tamlayan Öz, Topkapı Sarayı’nı, Yerebatan Sarnıcı’nı, Galata Kulesi’ni başvurmak ve ara sıra müzeleri gezmek istediğini, Müze Anaç uygulamasının bunun için güzelce aynı olanak sağladığını belirtti.

“Bu süreç bütün bire bir seneye yayılabilirse çokça güzelce evet”

İstanbul Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği bölümünden bakir çıkışlı olan Hatice Ebrar Mamati, projede gençlerin gezmeyi ve aktivitelere katılmayı sevmesinin dikkate alındığını söyledi.

Mamati, gençlere Türkiye’yi gezebilmeleri için KYK yurtlarında ücretsiz kalma imkanı sunulduğunu anımsatarak, “Çekilişlerle pusula kıraat fırsatımız oldu, muhtelif kitaplara ücretsiz idrak imkanı verdiler. Ücretsiz konser ve seyretme düzenleniyor.” dedi.

Proje kapsamında Eskişehir ve Kütahya’yı seyran fırsatı bulduğunu dile getiren Mamati, şunları aktardı:

“Oralarda, kardeşimle KYK yurtlarında kaldım. Türlü müzeleri gezdim. Gezilebilecek her yeri gezmeye çalıştım. Eskişehir çokça sunturlu. Odunpazarı’ndaki müzeleri gezme fırsatım oldu. Eskişehir’bile iki, Kütahya’üstelik benzeri tün kaldım. Bu vesile benim için yeterliydi.”

Mamati, proje kapsamında tıpkısı hafta sonradan arkadaşlarıyla Denizli’yi de gezmeyi planladığını belirterek, “Bu projenin her yaz gerçekleşmesini istiyorum. Seçme yaz, en azından 3 kamer ücretsiz Türkiye’deki illerde yüzmek istiyorum. 5 dönem çalışmamak fena hâlde fırsat, inşallah dönme sayısı uzarsa şehirlerde daha bile çok kalma imkanımız peki. Bu proses bütün ayrımsız seneye yayılabilirse bizim üzere haddinden fazla domuzuna evet.” diye konuştu.

Marmara Üniversitesi mezunu Sinan Bakioğlu de gençlerin öğüt harıldamak kadar sosyalleşmeye üstelik ihtiyacı olduğuna dikkati çekerek, “Bakanlığın bu projesi bize bunu ücretsiz sağlıyor. Müze gezmeyi çok severim, müzelere giriş ücretsiz olduğu üzere Marco Polo ve Evliya Çelebi gibi geziyorum.” dedi.

Genişlik serencam arkadaşıyla Galata Mevlevihanesi’ni gezdiğini tamlayan Bakioğlu, “Beylerbeyi Sarayı önündeyiz, burayı birlikte gezerim mahsus. Gideceğiniz bölgeye mümasil KYK’lardan birine önceleri ayırtma yaptırıyorsunuz. Oradaki yurtlarda ücretsiz konaklayabiliyorsunuz. Arkadaşlarımla İzmir taraflarına gitmeye niyetimiz var.” diye niteleyerek konuştu.

Bakioğlu, Zinde Ne Sever? ve dijital Müze Kurnaz uygulamasının bitmeme etmesini istediğini belirterek, “Imdi ‘genç’ dediğimiz gözyaşı grubu 23-24 değil. Gözyaşı skalası belki 32-33’e büyüklüğünde uzatılabilir. Müze başvurmak parayla ölçülebilecek bir derece değil. Süresiz ve ücretsiz olması elan dolgunca.” ifadelerini kullandı.

Share: