Cumhur Reisi Erdoğan’ın kemirmek parası duyurusunun ardından restoranlarda nakit ödeyene indirim hazırlığı başladı

Çalışanlara ödenen aşındırmak bedelinin kemirmek kartına yüklenme zorunluluğunun kalkacağına müteveccih Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın paylaştığı evolüsyon, yeme içme sektöründe genel itibariyle olumlu karşılanırken, bazen kesim temsilcileri nakdi ödemenin yiyecek içme dışında kullanılması halinde restoranlar amacıyla alıcı kaybının yaşanabileceği uyarısında bulunuyor.

MÜŞTERİLER İÇİN YÜZDE 7 İNDİRİM HAZIRLIĞI

Bazı restoranlar bilgili adına imdi akça ödemeyi yeğleme edecek müşterileri için yüzde 7 indirim hazırlıklarına başladı. Konunun benzeri başka muhatabı kemirmek kartı şirketleri ise temkinli. Dünya’dan Merve Yiğitcan’ın haberine bakarak şirketler şu zaman üzere konuyla ilgili bire bir mevzuat çıkmadan aynı değerlendirme yapmanın akıllıcasına olmayacağını belirtiyorlar.

“RESTORANLAR MÜŞTERİLERİ İÇİN BİRTAKIM AKSİYONLAR ALMALI”

Kararı değerlendiren Cemi Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES) Başkanı Ramazan Bingöl, kemirmek kartı komisyonlarına yönelik göz namına uzun bire bir süredir uğraş verdiklerini hatırlatırken, bu haliyle yemek kartı zorunluluğun kalkacak olmasını kıvançla karşıladıklarını dile getirdi. Bundan ahir süreçte, restoranların vaktiyle kemirmek kartı kullanan ve bundan sonra aşındırmak ücretini nakit yerine matlup müşterileri için bazı aksiyonlar alması gerektiğini savundu.

“KAMPANYA BAŞLATACAĞIZ”

Bingöl, tüm sektöre çağrı yaparak, “Aşındırmak kartı şirketlerinin bir vakitler uyguladığı yüzdelik 12 olan komite oranını yüze 7’ye düşürmüştük. Deminden yemek kartlarının pahal olduğu restoranların serian o komisyon oranlarında müşterilerine indirim yapmaları geçişsiz. Yüzde 7’yi kemirmek kartı firmasına değil size veriyoruz, diye niteleyerek o müşteriyi kaçırmaması geçişsiz. Bununla ilgili ayrımsız kampanya başlatacağız” ifadelerini kullandı.Share: