Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıntıları paylaştı! TOKİ’nin satışa sunduğu arsa ve iş yerlerinin fiyatı ve taksitleri birçok liradan başlayacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3 buçuk saat süren hükûmet toplantısı sonrası kameralar karşısına geçti. Erdoğan, merakla muhtemel ve başvuruları zaman başlayan TOKİ İlk Evim Yer Projesi ile ilişik yeni detayları paylaştı.

7,2 MİLYON REFERANS YAPILDI

Projeye şimdiye kadar 7,2 milyon referans yapıldığının altını çizen Erdoğan, “İlk başlığımız bir müddet geçmiş duyurduğumuz milletimize 500 bin ev, 250 bin yer, 50 bin işyeri kazandırma amacını haiz İlk Evim İlk İşyerim Kampanyası’ndaki sonuç gelişmelerle ilgilidir. Toplumsal hane projeleri en çok önem verdiğimiz 81 ilimizin tamamında hayata geçirdiğimiz icraatımızdır. Mekân ve Kentçilik Bakanlığımız bünyesindeki TOKİ’nin yaptığı hazırlıkların ardından İlk Evim İlk İşyerim müjdesini kamuoyuyla paylaşmıştık. Bu kampanyaya şu temel kadar 7,2 milyon müracaat yapıldı. Bu referans sahiplerinden 4,5 milyonu kamu şartları adına getirerek süreci tamamladı. Başvuruların kamer sonuna kadar devam edeceği göz önüne alındığında rakamların bitmeme edeceği açıktır.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları şu şekilde:

“Konutları 500 bine tamamlayacağımızı filhakika söylemiştik. İlk aşama 250 bin konutumuzu doğruluk sahiplerine doğrulama edeceğiz. Arsa sayısını birlikte 1 milyona emisyon kararı aldığımızı duyurmuştuk. 81 ilimizin tamamına yayılan 1 milyon arsa ile hazırlıkları tamamladık. Hangi şehirde, nerede, hangi parselde bu arsalarımızı hazırladık. Yer yerlerinin yüzde 40 site merkezinde yüzde 60’ı ilçede tutmak şekilde belirledik.

“ARIK ARSA VE HANE ÇIKARSA HOPPADAK BİRİ TERCİH EDİLEBİLECEK”

Göz amaçlı arsaların 50 bini İstanbul, 100 bin Ankara, 25 bin İzmir, 45 bin Gaziantep, 30 bini Diyarbakır’de olacak şekilde planlandı. Değişik şehirlerimizdeki yer sayıları yerey uygunluğuna bakarak tespit edilmektedir. Vatandaşlarımız yer ve konuta benzeri anda başvurabilir. Fakat basit ikisi birdenbire çıkarsa hoppadak birini tercih edebileceklerdir. Arsa fiyatlarını ortalık bedelinin altında vatandaşa sunmakla kalmayıp, tıpkı zaman evvel evlerini yapabilmelerine bindi vereceğiz.

“TAPULARIN TAMAMI 2 YIL İÇİNDE BİTECEK”

Müşterek parsellerdeki hak sahipleri çoğunluğu sağladıklarında TOKİ’ye başvurarak burada basamak mensur talebinde bulunabilir. Bu parselde destek artı 4 veya 5 tiran geçmeyecektir. Konut gayeli arsaların ve hareket yerlerinin başvuruları zaman itibariyle alınmaya başlandı. Hak sahibi vatandaşlarımız Çatlak ayından itibaren alabilecekler. Tapuların tamamının cümlesi 2 sene zarfında bitecek.

FİYATLAR 192 BİN LİRADAN, TAKSİTLER 1604 LİRADAN BAŞLIYACAK

Müstakil parseller 192 bin liradan başlayan fiyatlar, 1604 liradan başlayan taksitler faizsiz şekilde vatandaşlarımıza dağıtılacaktır. Sosyal konutlarımızın inşasına 25 Ekim’de Ankara, Afyon, Amasya, Işıklı, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Yardımcı, Yozgat ve Zonguldak illerimizdeki 5 bin konutun temelini atarak başlıyoruz.

İŞ YERİ FİYATLARI

Proje kapsamında 50 bin işyerinin önce etabının inşasına 28 ilimizde 10 bin işyerinin temelini atarak başlıyoruz. 50 ila 200 metre karesi arasında değişen 350 bin liradan bedel 2633 liralık taksit, 10 yıla vasıl mehil ile esnaflarımıza sunulacaktır. Sadece bu işyerlerinin istihdama 100 bin katkısı bekleniyor. Bu kampanya özel sektörün göz yatırımlarını hareketlendirecektir.”

Share: