Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bakanlar Kurulu Toplantısı’nın arkası sıra açıklamalarda bulunuyor

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Kabine toplantısı sona erdi. Kestirmece 3,5 saat süren konuşma sonrası açıklamalarda kâin Cumhur Reisi Erdoğan, başörtüsüyle ilgilendiren anayasa değişikliği teklifi üzerine üstelik konuştu.

“CHP’DE TARTIŞMALAR, YASAKÇI ZİHNİYETİN PUSUDA BEKLEDİĞİNİ GÖSTERDİ”

Açıklamalarından Erdoğan, “Mecliste yaptığımız DÜRÜST Öğür Takım toplantısında CHP Umumi Başkanı aracılığıyla gündeme getirilen kamuda başörtüsü ve çalışma hakkı üzerine kocaman değerlendirmelerde bulunduk, çağrı yaptık. 20 yılda yaptığımız düzenlemelerle ülkemizin kanayan yarası olan başörtüsü ve himmet hakkındaki sorunu çözmüştük. CHP Genel Başkanı’nın bu konuyu gündeme getirmesi konusunda özellikle CHP’de tartışmalar dideban zihniyetin gene pusuda beklediğini gösterdi” dedi.

“MECLİS GÜNDEMİNE KİMİN NASIL TUTUMA GİRECEĞİNİ GÖRECEĞİZ”

Sözlerini sürdüren Erdoğan, “Bizde çözümü anayasal güvence alma teklifinde bulunduk. Sedir’te akseptans edilen daha sonraları CHP Umumi Başkanı’nın AYM’bile fek edilen benzeri düzenleme vardı. Arkadaşlarımıza sülale kurumunu bile içeren daha kapsamlı esas değişikliği talimatını verdik. Bahis Divan gündemine geldiğinde bu konuda kimin elbet tutuma gireceğini hep alay malay göreceğiz. Bizde çözümü anayasal garanti kabul etme teklifinde bulunduk. Sedir’te kabul edilen daha sonradan CHP Genel Başkanı’nın AYM’üstelik fek edilen bire bir düzenleme vardı. Arkadaşlarımıza aile kurumunu bile içeren elan kapsamlı temel değişikliği talimatını verdik. Konu Meclis gündemine geldiğinde bu konuda kimin şüphesiz tutuma gireceğini bütün alay malay göreceğiz” ifadelerini kullandı.

Reisicumhur Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları;

“Sözlerime Acun Şampiyonu olan Ampute Milli Takımımızı tebrik ederek kısaltmak istiyorum. Birer azim ve faaliyet timsali kendisine gördüğüm oyuncularımıza şahsım, milletim namına teşekkür ediyorum. Ülkemize ve milletimize hizmetle yoğun günler ve haftalar geçirdik. Ülkemizin 20. Ankara’nın 2. eseri Etlik Şehir Hastanesi’ni 28 Eylül’de hizmete açtık. Site hastanelerimiz dünya çapında benzeri alınıyor.

MGK toplantısında bağırsak ve dış tehditleri değerlendirdik. Özellikle Yunanistan kullanılarak ülkemize alın sergilenen hasmane tavrı tekrar zar ettik. TESK’in yapılan umumi kurulunda esnaf ve sanatkarlarımızla hasbihal etme imkanını bulduk. Esnaflarımıza müteveccih yeni müjdelerimizi konuşmalarımızın son kısmında sizlerle paylaşacağız. Tıpkı dolaşma akşam ezanı İznik’te Acun Göçkün Oyunları’nda farklı coğrafyalardan mevrut kardeşlerimizle buluştuk. Bu oyunlar vesilesiyle ülkemizde ağırladığımız misafirlerimizin her birinin evlerine firez elçileri yerine gördüğümüze inanıyorum. Kaynak ve Maliye Bakanımızın organizasyonuyla ecnebi iktisatçılarla bire bir araya geldik. Ülkemizde uyguladığımız tutum programını ve global gelişmeleri değerlendirme fırsatı bulduk.

“1 EKİM’DE MİLLETVEKİLLERİMİZLE BİR ARAYA GELDİK”

TBMM’nin 27. dönme 6. yasama yılı açılışı vesilesiyle 1 Ekim’de milletvekillerimizle bir araya geldik. Umumi kurulda yaptığımız açılış konuşmamızda ülkemizin dünü, bugünü ve yarınını kucaklayan kapsamlı saymanlık yaptık. Konuşmamızı önümüzdeki yılı Türkiye Yüzyılı müjdesini vererek balaban mülahaza ilettiğimize inanıyorum. İstanbul’a kazandırdığımız en üst ulaşım projesi olan Pendik- Sabiha Gökçen metro hattının açılışını gerçekleştirdik.

Yıpranmamış mali mimari arayışlarının dünya çapında çabukluk kazandığı dönemde paydaşlık finans kurumlarının cesim ihtiyacı karşılayacağına inanıyorum.

“YAŞANAN TEMAS GELİŞME, TÜRKİYE’NİN AVRUPA İÇİN KAÇINILMAZ OLDUĞUNU GÖSTERİYOR”

Ermenistan Başbakanı sayın Paşinyan’la Prag’ta görüştüğümüz hükümet başkanları arasındaydım. Yaşanan rastgele gelişme Türkiye’nin AKARSU ve Avrupa coğrafyası için mübrem olduğunu gösteriyor. Ülkemizin lehçe krizler karşısında sergilediği stabil tavrın muhataplarımızla takdirle karşılandığını gördük. Prag’de da Şark Akdeniz ve Veli sorunlarını uluslararası hususiyet çerçevesinde fora etmek istediğimizi söyledik. Muhataplarımızı ikili temelde diyaloğa nida etmesini bekliyoruz.”

“ALEVİ-BEKTAŞ İNANÇ ÖNDERLERİNE GRUP VERİLECEK”

Cuma haset İstanbul’bile Şahkulu Odalık Dergahı’nda ülkemizdeki Alevi-Bektaşi vatandaşlarımız için tarihi adımları bile açıkladığımız törene katıldık. Şah Kulu Sultan Dergahı, Orhan Gazi devrinden beri bu toprakların dilek pınarından biri olmuştur. Açılışını yaptığımız 4 ve temelini attığımız 76 cemevi de verdiğimiz müjdelerin tamamlayıcısı bakım olmuştur.

Bu topraklar üstünde yapılmamış nişane bakım, milletimizin çözülmemiş hiçbir meselesini bırakmamakta kararlıyız. Alevi-Bektaşi vatandaşlarımızın temenni ve beklentilerini teslim ettik. Çabukça çözülebilecek olanları il ve belediyelerimiz aracılığıyla çözdük. Verilen hizmetlerin sürekliliğini keşfetmek üzere Firez ve Turizm Bakanlığımız bünyesinde Alevi Ekin Cemevi Başkanlığı ihdas kararı aldık.

Tıpkı şekilde cemevi erkan hizmetlerini yürüten Alevi-Bektaş akide önderlerine bu çalım bünyesinde kadro verilecek. Tıkır mülklerine kira vermek yerinde kalan Alevi-Bektaşi kurumları buralardan ücretsiz istifade edebilecek. Ülkemizin demokratikleşme reformlarından birini henüz hayata geçirmiş oluyoruz.

“FATİH’İN TORUNLARIYLA GEÇİRDİĞİMİZ ANBEAN ENERJİMİZİ TAZELİYOR”

Cumartesi haset Balıkesir’de vatandaşlarımızla buluştuk. Kuvayı Milliye meydanına kadar, oradan diyar istişare meclisi toplantımıza gidişimize attığımız her adımda bizleri muhabbetle bağrına basan Balıkesirli vatandaşlarımıza buradan teşekkürname ediyorum. Münasebet günü Mimar Sinan Üniversitemizin, Statü Müzesi’nin açılış törenine katıldım. Galataport’u ülfet eden vatandaşlarımızla hasbıhal etme imkanı bulduk. Daha sonradan TÜGVA Genel Oturmuş vesilesiyle gençlerimizle buluştuk.

Bu buluşmada tepeden inme ateşin, heyecanlı, yürekten geçti. TEKNOFEST gençliği ile maddi ve manevi gelişigüzel alanda kendini temas alanda yetiştirme iradesine topluluk Fatih’in torunlarıyla geçirdiğimiz anbean bizim enerjimizi tazeliyor. Hükûmet toplantımızın öncesinde üniversitelerimizin 2022-2023 akademik açım döneminde hocalarımızla ve gençlerimizle beraberdik. Yeni akademik yılın alımlı çalımlı olmasını diliyorum.

Küresel konuşu krizin ve güvenlik tehditlerinin arttığı dönemden geçiyoruz. Salgın, cidal, erke ve emtia fiyatların yükselişiyle, sakinlik ihtimaliyle tırmanan bu sıkıntılı dönme tabii ülkemizi dahi etkilemektedir. Ağır Aksak barhana akımı, hayat pahalılığına kadar ayrımsız sekans sıkıntıyla savaşım ediyoruz. Türkiye uzunca süredir maruz kaldığı cüretkâr ve tuzakların etkisiyle tedbirleri önceden alabilen kabiliyete erbap tıpkısı ülkedir.”

“TOPTAN KRİZİN YIKICI ETKİLERİNİ YERYÜZÜ BIRKAÇ DÜZEYE İNDİRDİK”

Terörle mücadeledeki tecrübemizle takviye ettiğimiz düzenlilik ve sosyal mimarimiz bölgedeki ayrıksı kaoslara karşı korunaklı arkaç getirmiştir. Diplomaside tekme ölçün ve haksızlıklar yıpranmamış bölgesel dalgalanmalar karşısında istikrarlı ve olumlu politikalar geliştirmemizi sağlıyor. Küresel krizin yıkıcı etkilerini en birkaç düzeye indirmeyi başarabiliyoruz.

Avrupa başta doğmak için dünyayı esmer kara düşündüren erke krizine, yenilebilir kaynaklarımızı harekete geçirerek tedarikli yakalandık. İstihdam odaklı politikalarımızla duraklık tehlikesinin konuşulduğu dönemde insanımızın aşını, geleceğini garanti altına altık. Zaman avarelik oranı açıklandı. Aynı eski taban bakarak yüzdelik 9,6’yla bir tane haneli rakamlara gerilerken istihdam sayımız 31 milyonun üzerine imdi. Cumhuriyet tarihinin en erdemli istihdam rakamına kazanmış olduk böylece.

Son günlerde yaşadığımız sıkıntıların ayrımlı politik ve sosyal saiklerle ortaya çıkmasını uyarmak istiyorum. El Erki, doğruluk ve özgürlükler üstüne ülkemizi getirdiğimiz seviyeyi perçinleyecek gündemi çalışkan tutuyoruz. Türkiye’nin cumhuriyetimizin 100. yıldönümüne atıfla sembolleştirdiğimiz 2023 hedeflerine akıllıca emniyetli adımlarla ilerliyoruz.

İlk başlığımız aynı süre evvel duyurduğumuz milletimize 500 bin göz, 250 bin yer, 50 bin işyeri kazandırma amacını haiz İlk Evim İlk İşyerim Kampanyasındaki serencam gelişmelerle ilgilidir. Içtimai göz projeleri yeryüzü haddinden fazla ehemmiyet verdiğimiz 81 ilimizin tamamında hayata geçirdiğimiz icraatımızdır.

TOKİ’DE 7,2 MİLYON BAŞVURU

Çevre ve Kentçilik Bakanlığımız bünyesindeki TOKİ’nin yaptığı hazırlıkların arkası sıra İlk Evim İlk İşyerim müjdesini kamuoyuyla paylaşmıştık. Bu kampanyaya şu esas kadar 7,2 milyon başvuru yapıldı. Bu başvuru sahiplerinden 4,5 milyonu tekmil şartları adına getirerek süreci tamamladı. Başvuruların ay sonuna kadar devam edeceği ayn önüne alındığında rakamların devam edeceği açıktır.

Konutları 500 bine tamamlayacağımızı doğrusu söylemiştik. İlk adım 250 bin konutumuzu doğruluk sahiplerine doğrulama edeceğiz. Yer sayısını birlikte 1 milyona emisyon kararı aldığımızı duyurmuştuk. 81 ilimizin tamamına yayılan 1 milyon yer ile hazırlıkları tamamladık. Ne şehirde, nerede, hangi parselde bu arsalarımızı hazırladık. Yer yerlerinin yüzde 40 site merkezinde yüzde 60’ı ilçede girmek şekilde belirledik.

Basamak gayeli arsaların 50 bini İstanbul, 100 bin Ankara, 25 bin İzmir, 45 bin Gaziantep, 30 bini Diyarbakır’dahi olacak şekilde planlandı. Sair şehirlerimizdeki yer sayıları toprak uygunluğuna göre tayin edilmektedir.

“TAPULARIN TAMAMI 2 YIL İÇİNDE BİTECEK”

Vatandaşlarımız arsa ve konuta tıpkısı anda başvurabilir. Ancak değersiz ikisi ansızın çıkarsa elden birini tercih edebileceklerdir. Arsa fiyatlarını piyasa bedelinin altında vatandaşa sunmakla kalmayıp, bir dakika önceki evlerini yapabilmelerine bindi vereceğiz.

Müşterek parsellerdeki doğruluk sahipleri çoğunluğu sağladıklarında TOKİ’ye başvurarak burada hane mensur talebinde bulunabilir. Bu parselde istinatgâh artı 4 yahut 5 imansız geçmeyecektir. Bölük gayeli arsaların ve gelişim yerlerinin başvuruları zaman itibariyle alınmaya başlandı. Hak sahibi vatandaşlarımız Açıklık ayından itibaren alabilecekler. Tapuların tamamının tümü 2 yıl süresince bitecek.

Müstakil parseller 192 bin liradan başlayan fiyatlar 1604 liradan başlayan taksitler faizsiz şekilde vatandaşlarımıza dağıtılacaktır. Içtimai konutlarımızın inşasına 25 Ekim’de Ankara, Afyon, Amasya, Aydın, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Çeltek, Yozgat ve Zonguldak illerimizdeki 5 bin konutun temelini atarak başlıyoruz.

Proje kapsamında 50 bin işyerinin önceki etabının inşasına 28 ilimizde 10 bin işyerinin temelini atarak başlıyoruz. 50 ila 200 metre karesi ortada mütebeddil 350 bin liradan değer 2633 teklik taksit, 10 yıla vasıl vade ile esnaflarımıza sunulacaktır. Takkadak bu işyerlerinin istihdama 100 bin katkısı bekleniyor. Bu kampanya özel sektörün konut yatırımlarını hareketlendirecektir.

ESNAFA KREDİ DESTEĞİ

Müstevli ve savaş şartlarının önümüze çıkardığı dayanıklı süreçte üstelik esnaf ve sanatkarlarımızın yanı sıra olmayı sürdürüyoruz. Karı müteşebbis kredisinden 140 bin kadınımız yararlanarak 17 milyar liranın üstünde mahiyet kullanmıştır. Gençlerimiz için müteşebbis kredilerinden 52 bin hayat 10 milyar teklik kaynağa ulaşarak yararlanmıştır.

Esnafımıza 100 bilyon lira emniyet kampanyası başlatıyoruz. Cesaret arka limitlerini 350 bin liradan 500 bin liraya, işyeri edindirme araç kredisini 1,5 milyona yükseltiyoruz. Zihayat girişimlerimizin cesaret limitini yükseltiyoruz. Halkbank’tan emniyet kullanıp da takibe düşen esnaflarımıza 6 aya et kafalı ödemesiz 36 vadeli borcunu arıtma imkanı sağlıyoıruz.

Enerji alanında birlikte yetişkin adımları attığımız süreçten geçiyoruz. Doğalgaz depolarımızı yüzde 100 doldurarak hazırlığımızı yaptık. Azerbaycan’la ülkemizle birlikte Avrupa’nın enerji sunu güvenliğinde Tanap’ın kapasitesini 32 milyar metreküpe çıkartacak çalışmalara başladık. Libya ile hidrokarbür anlaşması bu ülkenin kıta sahasında petrol ve türevlerinin çıkartılması alanında eskimemiş işbirliği alanı oluştu.

“YILDIRI ÖRGÜTÜ YÖNETİCİLERİNİ NEREDE BULURSAK ORADA İMHA EDİYORUZ”

Ülkemizin temel güvenliği, milletimizin huzuru önceliklerimizin yer başında yer almaktadır. TSK; Inanma, Jandarma, kıran güvenlik, duyum, diplomatik kanallarımızla 24 saat okunabilen hareketlilik yürütüyoruz. Terör örgütü yöneticilerini nerede bulursak orada imha ediyoruz.

Sınır ötesi harekatlarımızı kişi önceliklerimize ve yaptığımız planlara göre yürütüyoruz. Yarın ülkemizin kocaman muvasala projeleri ortada düz kayran Çanakkale-Ayvacık- Küçükkuyu yolu ve tünellerinin açılışına enerjik bağlantıyla katılacağız. Ardından Astan’ya ziyaretimiz olacak. Cuma günü Zeytinburnu budun bahçesini hizmete açtıktan bilahare Türkiye Katar Faziletli Seviyeli Stratejik İşbirliği toplantısını Dolmabahçe’de yürütme edeceğiz. Cumartesi haset inşallah Diyarbakırlı kardeşlerimizle özlenti giderip, firez yürüyüşünü yapacağız.”

Share: