Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cemevleri Asıl Atma ve Dolgun Açılış Töreni’nde konuştu: (1)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Zaman yüz yüze kaldığımız imtihanlarımızı bile ancak aşkla, muhabbetle birlikte beraberlikle, kardeşlikle göğüsleyebiliriz. Milletimiz asırlardır bu coğrafyada yüz yüze kaldığı herhangi bir tehdidin üstesinden bu muhabbetle gelmiştir.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şahkulu Padişah Dergahı ve Cemevi’nde düzenlenen Cemevleri Ana Atma ve Şişman Küşat Töreni’nde yaptığı konuşmada, bugün burada mutluluk genelinde inşası tamamlanan 4 cemevinin açılışı, 7 cemevinin de esas atma töreni vesilesiyle Alevi Bektaşi kardeşleriyle hasbihal buyurmak üzere ayrımsız arada olduklarını söyledi.

Elazığ Karakoçan, Ankara Altındağ, Erzurum ve Erzincan Kemah’ta hizmete açacakları 4 cemevini kullanacak vatandaşlara kandırıcı olmasını dileyen Erdoğan, Kütahya ve Kayseri’da inşası süren Burdur Çavdır, Denizli Ardıçlı, Bilecik Bozüyük, Aydın Koçarlı ve Kırklareli Babaeski’üstelik da temelini bugün atacakları 7 cemevinin benzeri zaman evvel tamamlanarak hizmete girmesini murat etti.

Erdoğan, bu eserlerin kazandırılmasında emeği sabık herkese teşekkür ederek şöyle konuştu:

“Şu dakika süresince bulunduğumuz Şahkulu Sultan Dergahı, Orhangazi devrinden bugüne evvel ahilerce, peşi sıra Hazreti Hünkar’ın amacında bakım edenlerce ayakta uğramış ve ihya edilmiştir. Çok asırdır dergahımızdan gelip geçen, konan, göçen herkesten Tanrı razı olsun diyor, her birini rahmetle el ediyorum. Dergahımızın son dönemdeki mürşitlerinden Mehmet Yüksek Hilmi Ağababa Baba bu kabil yapılan alelhusus eserlerle ilişik şöyle anlatıyor: ‘Ham bağına müesses aşıkların otağı. Gülzar-ı aşk olubdur amor ehlinin durağı. Gel sunturlu evine araklama, eyle özünü puhte. Yanuptur aşk oduna erenlerin ocağı.’ Olur bu mekanlar aşk ocağıdır, edep ocağıdır, iştiyak ocağıdır.”

“Dergahlarımızda incelik ve aktöre birlikte defa yürür”

Buraların Hazreti Peygamber’e ve ehlibeytine ihtilas olanların durağı olduğunu nâkil Reisicumhur Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dergahlarımızda ayrıntı ve aktöre alay malay kez yürür. Medeniyetimize leziz insanlar burada yetiştirilir. Hacı Bektaş-ı Ege ve evlatları ocaklarımızı aha bu gayeyle kurmuşlar, yaymışlar ve yaşatmışlardır. Asırlardır Anadolu topraklarını ilimle irfanla hikmetle yoğuran Hazreti Hünkar, Hazreti Mevlana, Yunus Emre üzere dilek sultanları, hizmetleri ve eserleriyle millet olma şuurumuzu kolaylaştırmışlardır. Adalet dostlarının irfanlarıyla ve nazarlarıyla kurulan bu büyük medeniyete erbap geçmek, gelişmesi için hız afişe etmek temas birimizin vazifesidir. Sevgili Peygamberimizin ‘Birlikte yağmur, ayrılıkta azap vardır.’ düsturuna sıkı sıkıya sarılarak heva ve heveslerin değil payidar olanın peşinde koştuğumuz müddetçe bu medeniyet bütün yükselecektir.”

Dünyada ölümsüz olanın ise sadece “yârenlik” olduğunu vurgulayan Erdoğan, şöyle bitmeme etti:

“Ve onunla birlikte gelen mükellefiyetlerdir. ‘Muhabbetten Muhammed oldu hasıl. Muhammedsiz muhabbetten ne zahirî’ irat-ı kibarı bize bu hakikati anlatım etmektedir. Bugün yüz yüze kaldığımız imtihanlarımızı da fakat aşkla muhabbetle birlikte beraberlikle kardeşlikle göğüsleyebiliriz. Milletimiz asırlardır bu coğrafyada yüz yüze kaldığı herhangi bir tehdidin üstesinden bu muhabbetle gelmiştir. Önde mevrut tarihçilerimizden ve cilvekâr yolunun evlatlarından Kova Rabıtalı bu durumu şöyle anlatım ediyor: ‘Pes bilin kim nerede ilişki var ise, kim kiminle ikiliksiz uçurum ise, iki cihan devleti onlardadır. Onların menzilleri canlardadır. Birlik işin yer üstünü birliktir. Birliğe gitmek, kontak kalkışmak erliktir. Neredeki iki umu birliktedir. Göresin bunlar mebzul dirliktedir.”

Parçalanmamış bu mesajların Hacı Bektaş Iye’nin “Ayrımsız olalım, deneyli olalım, dinç olalım.” düsturunun farklı şekillerde taayyün etmiş biçimleri olduğunu tabir eden Erdoğan, “Tevhidi bire bir, Kitabı aynı, kıblesi ayrımsız, Peygamberi tıpkısı, ezanı tıpkısı insanlar üzere bundan başka bire bir yârenlik, bundan ayrıksı tıpkı aşk yolu yoktur. İşte bunun amacıyla hepimizin Peygamberi, hepimizin Yüce’si, hepimizin ehlibeyti, hepimizin Hüseyin’i, hepimizin Kerbela’sı diyoruz. Milletimizin asırlardır varlığını ve birliğini korumasını sağlayan bu muhabbet ışığı bugün birlikte önümüzü aydınlatıyor. Sinsi niyetlerle milli birliğimizi becermek üzere içeride ve dışarıda müteharrik pek haddinden fazla anlaşma olmuştur amma hamdolsun bu amor ateşini söndürmeye kimsenin gücü yetmemiştir.” diyerek konuştu.

(Sürecek)

Share: