Cumhurbaşkanı Erdoğan Cumhuriyet tarihinin en şişman sosyal konut projesi tanıtım töreninde konuştu: (1)

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet Altını tarihinin bildirme balaban içtimai ev projesiyle amaçlarının, önceki hamle konutlarını maksimum 2 yıl süresince bitirip hak sahiplerine sarkıtmak olduğunu belirterek, “Başvuruları erte itibarıyla başlayacak ve ekim sonuna büyüklüğünde sürecek toplumsal hane projesinin evvel temelini yılbaşında atıyoruz.” dedi.

Erdoğan, Beştepe Kavim Kongre ve Hars Merkezi’nde planlı Cumhuriyet tarihinin bildirme balaban içtimai ev projesinin tanıtım töreninde tıpkısı istişare yaptı.

Tarihin yer büyük içtimai basamak kampanyasına önderlik fail Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile TOKİ’yi tebrik kartı fail Erdoğan, sürece ulama verecek herkese teşekkürname etti, vatandaşların evleri, arsaları ve hareket yerlerinin şimdiden iyi olmasını diledi.

Cumhur Reisi Erdoğan, geçen 20 yılda ülkeyi rastgele alanda olduğu üzere basamak üretiminde dahi yüzyıllık hizmetlerle, eserlerle projelerle buluşturduklarını söyleyen Erdoğan, TOKİ eliyle hiçbir ülkenin hayal de edemeyeceği tıpkı atılımla yüzde 90’ı içtimai ev görünmek amacıyla umum 1 milyon 170 bin hane düz yazı ettiklerini ifade etti.

Ülkeye, çağın yekpare ihtiyaçlarıyla donatılmış dev hastaneler, on binlerce gelişim yeri, binlerce amme binası, Avrupa standartlarının da üzerinde stadyumlar, rastgele kesimden herif için yüzlerce toplumsal ve kültürel kasılma kazandırdıklarını belirten Erdoğan, şehri site işleyen bildirme şanlı unsurlar olan natürel, tarihi ve kültürel mirası korumaya hususi ehemmiyet verdiklerini belirtti.

Erdoğan, kendilerini maziyle buluşturan, faziletli mimarlık değer taşıyan evleri, dükkanları meydanları genişlik güvenli şekilde geleceğe taşıyacak adımlar attıklarını kaydetti.

“Sokak güzelleştirme, alnaç restorasyon çalışmaları yürütüyoruz”

Halen 45 ilde, 80 tarihi meydanı kültürel değerlerine uygun olarak yeniden ülkeye kazandırdıklarını anlatan Erdoğan, şunları söyledi:

“Konya’da Yeni Mevlana Meydanı ile tarihi yeniden çevrim yüzüne çıkarıyoruz. Edirne’dahi Mimar Sinan’ın emaneti Selimiye Camisi ve çevresini bire bir eski günlerinde olduğu üzere yeniden ayağa kaldırıyoruz. Bursa’dahi Celil Cami’yi üstelik içine düzlük tarihi çarşı ve hanlar bölgesini diriltme ediyoruz. Selçuklu şehri Bitlis’imizde köprülerimizi, hanlarımızı, medreselerimizi, meydanımızı içerisine tıpkı dahi kavim bahçesi koyarak düzenliyoruz. Başkentimizin evvel dolgun ev projesi olan Saraçoğlu Mahallesi’ni havuzu, parkları, yeşil alanları, abide ağaçları ve tarihi binalarıyla özgün ve yemyeşil tıpkı dirim alanı adına şehrimize kazandırıyoruz. Ayrımsız şekilde Ankara Hergelen Meydanı, Erzurum Tarihi Meydanı, Yozgat Çapanoğlu Camisi, Kastamonu Nasrullah Camisi çevresiyle, Zonguldak, Muş, Kütahya, Isparta, Bingöl, Afyonkarahisar ve Kayseri’üstelik yenileme projelerimizi tarihe vefa, geçmişe tırsmak anlayışıyla gece gündüz sürdürüyoruz. Bunun yanı sıra, Kızılcahamam Çarşısı’ndan Konya Alaaddin Caddesi’ne, Antakya Halas Caddesi’nden Trabzon Çaykara tarihi binalarına ve Beypazarı Sanatçılar Caddesi’ne kadar yüzlerce sokakta güzelleştirme, alnaç yenileme çalışmaları yürütüyoruz.”

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, milyonlarca fidanla desteklenen, yeşil alanlarıyla gençlerin istirahat ve kıraat mekanları haline mevrut budun kıraathaneleri ile kül 455 kavim bahçesini üstelik derakap mensur ettiklerini aktardı.

Vatandaşlar eliyle sahiplenilen budun bahçelerinin, Türkiye’nin “Yeşile Hürmetli Kentçilik Vizyonu”nun örnekleri adına uluslararası şehircilik ödüllerine müstahak görüldüğünü dile getiren Erdoğan, şunları kaydetti:

“Tüm bu çalışmalarla, TOKİ, yalnız çatı yapan bir gurur olmanın ötesine geçerek, Türkiye’nin ve dünyanın yeryüzü mefret toplumsal hizmet yapıları arasına girmiştir. Tabiatıyla bunlarla yetinmedik. 2012 yılında toplamda 6,5 milyon yapıyı içeren, tarihimizin arz şişman kentsel dönüşümünü başlattık. Elbette tam bu balaban dönüşümün sahibi de muhatabı dahi yararlanıcısı üstelik milletimizin ta kendisidir. Bugün de sizlerin huzurunda, toplumsal bölük odaklı kentçilik atılımlarımıza eskimemiş tıpkısı bölüt elan eklemenin mutluluğu içindeyiz. Bilindiği kabil 2019 yılında, geçmiş 50 bin adetlik, peşi sıra 100 bin adetlik iki içtimai bölük projesi başlatmıştık. Bilcümle söylediğimiz kabilinden, bizim ayartıcı kuvvetimiz millettir. Bu projelere, 81 ilimizin seçkin köşesinden 2 milyonu fazla vatandaşımızın başvurması, bizi elan iri adımlara sevk etmiştir. Hem yapılacak konut sayısını artırmaya hem dahi kampanyayı sürekli hale getirmeye karar verdik. İşte bu lansman töreniyle, ülkemizin seçme yerinde beniz binlerce eskimemiş içtimai konutun, bölük arsasının ve aksiyon yerinin nesir sürecini başlatıyoruz. Başvuruları ferda itibarıyla başlayacak ve teşrinievvel kocaoğlan sonuna kadar sürecek bu projelerin ilk temelini yılbaşında atıyoruz. Amacımız, geçmiş adım konutlarını maksimal 2 sene zarfında bitirip türe sahibi vatandaşlarımıza teslim etmektir.”

Mahalle kültürü, komşuluk ilişkileri gözetilecek

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, projelerin, yatay mimarlık esasıyla, dayanaklık etmek pozitif 3, temel taşı pozitif 4 yahut dayanak noktası fazlalık 5 olarak, depreme dayanabilen şekilde mensur edileceğini dahi aktardı. Erdoğan, “Projelerimizi, özellikle mahalle kültürünü, komşuluk ilişkilerini gözetecek, yeşili hakim kılacak tıpkı tatlılıkla hayata geçiriyoruz. Herhangi Bir şeyden ilk bu gerçeğin altını alelhusus çizmek istiyorum, bu kampanya, sayısı ve kalitesi bakımından dünyadaki sunu şişman göz yatırımını tabir etmektedir. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına böyle toptan ve tarihi önemde aynı kampanyayla girmekten alım duyuyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

(Sürecek)

Share: