Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ekrem İmamoğlu’nun tatillerini eleştirip İstanbullulara seslendi: Ibret vermeye amade mısınız?

Reisicumhur Erdoğan, İstanbul’de 60 Bin Konutluk Büyük İstanbul Dönüşümü projesi kapsamında Esenler’de daire sahibi olan vatandaşlara müteveccih anahtar konfirmasyon töreninde açıklamalarda bulundu.

“3 YILDA DEPREME KARŞI NE YAPTILAR”

Konuşmasında İstanbul Büyükşehir Belediye Reisi Ekrem İmamoğlu’na yönelik eleştirilerde kâin Erdoğan, “Önümüzdeki sene benzeri asrı devirecek cumhuriyet altını tarihimizde kavim için çalışanlarla milleti döküntü görenler arasındaki sunma makro farkı fark edebileceğimiz yerlerden biri de depreme hazırlık çalışmalarıdır. Doğusundan batısına kadar ülkemiz hareket kuşağında kayran almasına karşın etraflı süre bu gerçeğe şube dönülmüştür. Kardeşlerim Allah aşkına söyleyin bu İstanbul’da büyükşehir belediyesi kimde? CHP’üstelik… Olur CHP şu görevi aldı alalı az daha 3 yıl oldu. Onların depreme yönelik, hane inşasına müteveccih yaptığı tıpkısı husus gördünüz mü?” dedi.

“İSTANBULLU MÜSTELZIM DERSİ VERECEK”

“İstanbullu seçimlerde onlara gereken dersi verecek” diyen Erdoğan, “Bu İstanbul’dahi ben üstelik büyükşehir uray başkanlığı yaptım. Şu KİPTAŞ konutlarını yapan bu kardeşiniz oldu. Amor ile koşan yorulmaz. Bu aksiyon aşk işidir. Dertli olacaksın çorlu. Yok Bodrummuş namevcut şurasıymış. Hâkim afeti oluyor nerede bu beyefendi? Coşkunluk var, nerede tekrar bir nerede. İstanbullu gereken dersi Allah’ın izniyle verecek mi? Vermeye amade mıyız? Ego size inanıyorum. Size güveniyoruz amor ile yürüyeceğiz amma ara vermek yok” ifadelerini kullandı.

“DEPREMİN ÜZERİNDEN YILLAR GEÇMESİNE KARŞIN ACISI YÜREĞİMİZDE”

Cumhur Reisi Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları ise şu şekilde: “İstanbul’un Fethi’nin 569. yıldönümünün coşkusunu de Ulus Bahçesi yerine düzenlemeye başladığımız Atatürk Hava Meydanı alanında bütün bu arada yaşamıştık. Eğitim, kültür, sanat, uluslararası etkinliklerden milli bayramlarımıza büyüklüğünde ülkemize ve şehrimize ayar katan, herhangi bir takkadak İstanbul’dahi gelişigüzel olduk, birlikte oluyoruz.

Az evvel sordum; şu anda resmi rakam nedir? Dediler ki; 60-70 bin. Esenler’dahi şu anda 60 bin 70 bin kişinin katılımıyla bu oylumlu töreni yapıyoruz. Bu koskocaman törenle vesilesiyle İstanbul’umuzun seçme ilçelerinden Esenler’bile sizlerle beraberiz. 2 dönme ilk 18 bin insanımızı toprağa verdiğimiz 17 Ağustos 1999 depreminin 23. yıldönümüydü. Depremin üzerinden 23 sene geçti amma acısı yüreklerimizde hala geçmiş günkü gibi tazedir. Rabbimden bizleri seçme türlü kıran, felaketten saye eylemesini diliyorum.

“BİZ SÖZ VERDİK Mİ YAPARIZ”

O felaketin olduğu dönemde bu ülkenin iktidarında kim vardı? Şu anda rahmetlik ergin Ecevit vardı, değil mi? Olur o yer sarsıntısı afetinde acep kudret hangi yaptı? Tamamen bittiler. Tükendiler. Fakat tığ iktidara geldik, hep bu yıkılan yerleri ayağa kaldırdık. Bingöl depremini hatırlayın, Van depremini, Simav’ı hatırlayın, Kütahya’yı hatırlayın. Sakarya’yı, Gölcük’ü, Kocaeli’nin genelini hatırlayın, hepsinde anında Malatya’birlikte, Elazığ’üstelik bilcümle şehirlerimizi yeniden ayağa kaldırdık. Çünkü tığ hezel verdik mi yaparız ve yaptık.

“81 İLİ KAPSAYACAK ŞEKİLDE KENTSEL TAHAVVÜL PROJESİ BAŞLATTIK”

Afetleri engellemek beşeri namına bizim elimizde değil. Amma afetlerin yıkmacı etkilerine karşı tedbir kabul etmek bizim elimizdedir. Bizim sorumluluğumuzdadır. Hükümete gelir gelmez Türkiye’nin 81 ilini kapsayacak şekilde büyük aynı kentsel transformasyon çalışması başlattık. Amacımız ülkemizin tek yerinde afetlere cebin çelimsiz, sağlıksız, kullanılmayan, kötü çatı bırakmamaktı. Şehirlerimizi adeta yeni baştan mensur ederken hiçbir vatandaşımızı de mağdur etmedik. Yapı denetleme sistemini geliştirerek, bina inşasında eski şiddetli alışkanlıkların önünü ağız ağıza kestik.

“3 MİLYON KONUTLUK TAHAVVÜL TAMAMLANDI”

3 milyon konutun dönüşümünü tamamladık hamdolsun bugüne kadar. 12 milyon vatandaşımız çıktı sakıncasız binaları, içtimai teçhizat, yeşil alanlarıyla hayat zarfında hayatlarını sürdürebilecekleri yuvalarına kavuştular. Toplumsal ev inşası alanında dünyaya denk olacak modeli uygulamaya geçirdik. TOKİ kanalıyla inşa ettiğimiz 1 milyon 170 bin bölük yardımıyla 5 milyon vatandaşımızın emniyetli evlerde huzurla oturmasını sağladık.

Cemi bu çalışmalarla ülkemizdeki yapıların yüzdelik 60’nı yani 50 milyon vatandaşımızı afetlere cebin siper altına aldık. İnşallah hedefimiz yıpranmamış başlatacağımız hamlelerle önümüzdeki 5 sene süresince 85 milyonun tamamını bu tehlikesiz güncek altına almaktır.

“ZELZELE KONUTLARINI AYAĞA KALDIRAN YİNE BİZ OLDUK”

Deprem, hâkim baskını, heyelanların bu ülkenin gerçeği olduğunu unutmadan kayırıcı aklı ve teknolojinin imkanlarını ele alarak Rabbimize teslim olacağız. Esas mugayeret Antalya’bile ateş oldu. Muğla’dahi yangın oldu. Büyükşehir belediyesi onlarda. Ne yaptınız? Oralarda her şey yaptılar mı? Gine tığ yaptık biz. İzmir depremini hatırlayın. İzmir Büyükşehir Belediyesi CHP’de. Ne yaptılar? Hiçbir şey. Hep o sarsıntı konutlarını ayağa kaldıran esasen tığ olduk.

“BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ CHP’DA DİYE SEYREDEMEZDİK”

Büyükşehir belediyesi CHP’birlikte diye seyredemezdik. Bari elleri kolları sıvadık ve azamet yerine buralara müzaheret elimizi uzattık. Bu işlemler lafla olamaz. Yalanla olamaz. Çarpıtmayla olmaz. Eğer böyle yaparsanız bir hırs sağlık hepsini da siler süpürür. Bunun üzere milletimize ne bayram vermişsek kelimesi kelimesine adına getiriyoruz. Yapılamayacak tek sözün yükünün altına girmiyoruz.

Hangi aldanan olacağız, hangi aldatan, ilkemiz bu. Bittabi seçkin konuda bu ilkeyi hayata uygulanan kılacağız. Ama depreme ve değişik afetlere hazırlık üzerine bu ilkeye tavizsiz ayrımsız şekilde bağlıyız. Sizlerden bu kabil alıngan meselelerde aklın ve bilimin ışığında yapılan amal dışında esip gürleyenlere itibar etmemenizi istiyorum.

“İSTANBUL’U SUNMA FLAŞ ŞEHİR YAPANA KADAR DURMAYACAĞIZ”

Bay Eksiksizlik’in akşam ezanı söylediği apayrı, sabah söylediği ayrıksı. Geçmişte yaşadığımız acıları ve önümüzdeki potansiyel tehditlerin büyüklüğünü ayn önüne alarak İstanbul’u kentsel transformasyon projelerimizin merkezi yerine car ettik. 300 bin konutu dönüştürerek aşağı tahakküm bir işi gerçekleştirdik. Tarihi başarıya imza attık. Sahada 140 bin bölük ve işyerinin dönüşümü bitmeme ediyor. Fikirtepe kabil eskiden beri süregelen sorunlar cihetiyle adeta kangrene dönüşmüş bir yerde de 15 bin konutun dönüşümünü sağlıyoruz.

Güngören, Zeytinburnu, Tozkoparan’üstelik icraat sürüyor. Kirazlıtepe’de 5 bin konutluk tahavvül gerçekleşiyor. Kartal, Şerifali, Kağıthane, Beykoz, Silivri, Çatalca, Fatih, Pendik’te, 9 ilçenin tamamında on binlerce işçi ve mühendisimiz halis kabilinden çalışıyor. Fatih’in emaneti İstanbul’u gine dünyanın yeryüzü flaş şehri arkaç getirene büyüklüğünde durmayacağız.

“60 BİN KONUTLUK PROJEYİ BURADA YÜKSELTİYORUZ”

14 Haziran’ı şimdiden unutmayalım, 2023’ü on paralık unutmayalım. Temel rütbe kapı konu dolaşmaya var mıyız, kadın kolları, çoluk çocuk kapı bap dolaşmaya var mıyız? Bu şişman dönüşüm projelerinden sunma haddinden fazla nasiplenen ilçelerimizin başında Esenler geliyor. Kasaba Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve Esenler Belediyesi 60 bin konutluk projesini burada yükseltiyoruz.

Esenler demin farklı apayrı güzelce oluyor. Unutmayın değişik apayrı domuzuna. Proje alanının yüzde 68’i yeşil ve içtimai donatı alanı kendisine ayrılmıştır. Esenler’üstelik kişi başına sakıt yeşil alan miktarı 15 bin metrekare artıyor.

“İSTANBUL’UN YERYÜZÜ ŞIŞMAN MİLLET BAHÇELERİNDEN BİRİ BILE İÇİNDE OLACAK”

Bu projenin zarfında bulunmayan bulunmayan desek yeridir. Projede çocuklarımızın sunma faziletkâr standartlarda eğitim bilimi almalarını sağlayacak 1924 derslikli 63 okul var. 35 bin cemaat kapasiteli 22 cami var. Akak kapasitesi 500’ü bulan esenlik tesisleri var. 166 bin metrekarelik içtimai ve kültürel tesisler var. Projede herif merkezli anlayışın ürünü olan 40 kilometre uzunluğundaki bisiklet ve palyatif yolları var. Düşüncesiz site altyapısı yardımıyla insanlara denge getiren değil denge düzlük sosyal ihtiyaçlara erişim sağlayıcı rahat ve güvenli site özellikleri var.

35 bin kişinin istihdam edileceği 128 bin metrekareyi çok büyüklüğünde teknoloji geliştirme bölgesi var. Projede ikinci etabı tamamlandığında İstanbul sunma büyük kavim bahçelerinden biri var. Esenler kentsel inkilap projesi hakikaten İstanbul’a ve sizlere uygun benzeri eserdir. Esenler’deki 60 bin konutluk projeyle, nesir edilecek yerleşimin ülkemizin it canlı çok ilinin merkezinden çok henüz büyük şehircilik atılımını ifade ettiğini tefhim etmek isterim.

“CHP GÖREVİ ALDIĞINDAN BERİ KAYDADEĞER ADIM BULUNMAYAN”

Burada nesir edilecek konutların tahminî yarısı Esenler’deki riskli yapıların dönüşümünde gayrı yarısı üstelik çevre ilçelerdeki dönüşümde kullanılacak. Içtimai altyapıyı kullanarak kalan kısımları şehre kan aldıracak alanlar haline getireceğiz. Bugün yaklaşık 2 bin 100 konutumuzun anahtarlarını türe sahiplerine veriyoruz. Sene sonuna kadar bu sayıyı 4 bin 840’a çıkartıyoruz.

Önümüzdeki yıl aynı asrı devirecek Cumhuriyet tarihimizde kavim amacıyla çalışanlarla milleti kıytırık görenler arasındaki farkı arz iyi kıyas edeceğimiz hususlardan biri da depreme hazırlık çalışmalarıdır. Uzun Uzun ayrımsız süre bu gerçeğe yalın dönülmüş, kayda ayar hamle atılmamıştır. Şu İstanbul’dahi büyükşehir belediyesi kimde? CHP’de. Olur CHP acaba şu görevi aldığı alalı az daha 3 sene oldu. Acep depreme, konut inşasına yönelik temas madde gördünüz mü, duydunuz mu? Bu İstanbul’de ego bile büyükşehir belediye başkanlığı yaptım. Şu KİPTAŞ konutlarını eden bu kardeşiniz oldu. Aşkınan koşan yorulmaz. Bu gelişim aşk işi atlatmak. Hastalıklı olacaksın dertli. Namevcut Bodrum’muş, şurasıymış, burasıymış. Hâkim afeti oluyor nerede beyefendi? Hararet var tekrar tıpkısı yerde. Mütebeddil tıpkı madde yok. İstanbullu gereken dersi Allah’ın izniyle 2023’üstelik Haziran’de verecek mi? Vermeye amade mıyız? Ben size inanıyorum. Size güveniyorum. Gereğini yapacağız.

“MARMARA DEPREMİNDEN SONRADAN YAŞANANLAR HALA GÖZLER UĞRUNDA”

Hareket öncesi vatandaşın canı, malı hiçe sayıldığı üzere depremin ardından kurtarma ve çökme tahammül çalışmaları bile gereken müstacelen gerçekleştirilememiştir. Marmara depreminin peşi sıra yaşananlar bibi umum çıplaklığıyla gözlerimizin önümüzdedir. Ayrıksı alanlarda lacerem ülkemize 20 yılda asırlık im ve hizmetler kazandırdıysak, depreme tedarik hususunda eş bire bir iş bu uygulamayı gerçekleştirdi. Projeden gereç kalitesine, altyapıdan ivedili kapsam engelleme planlarına büyüklüğünde temas şeyi yeniden kurduk.

Van’dan İzmir’e büyüklüğünde sonuç dönemde yaşanan sarsıntı, yeğin baskını, hararet, afetlerde kurumsal kapasiteyi kullanarak güdük sürede istediğimiz neticeye ulaştık. 76 üniversitemiz vardı. Demin 208 üniversitemiz var. Üniversitemizin olmadığı toprak yok. Tığ ilkokula gittiğimizde sınıflarımız 75-100 kişilikti. Amma şimdi 36. 81 vilayetimizin tamamında bu üniversiteler var. Deminden profesörler, doçentler öğrencilerimizin olduğu yere gidiyor. Mösyö Eksiksizlik bunlar gereksiz lafla olmuyor.

Sağlıkta şehir hastanelerimizi kurduk mu, kuruyor muyuz? İşte İstanbul’dahi dev Çam Sakura Şehir Hastanemiz var. Gayrı tarafta Atatürk Havalimanı’nda biliyorsunuz Kasıt Dilmener var. Sair tarafta, cebin tarafta özellikle birlikte tekrar oradaki kardeşlerimizin 1006 odalı Dr. Pakize Bayan adıyla tıpkı hastanemiz var. Eksiksiz bunlarla bu arada Ankara’birlikte tıpkı şekilde site hastanelerimizle bu yola bitmeme ediyoruz. Eğitimdeki duruşumuz azimli ayrımsız şekilde devam ediyor.

“ULAŞIMDA 28 BİN KİLOMETREYİ AŞKIN YOLLARIMIZ VAR”

Ulaşımda 28 bin kilometreyi aşkın yollarımız var. Otobanlar, otoyollar, tüneller ve bunların birlikte Zor Odalık Mevsuk Köprüsü’nü, Osmangazi Köprüsü’nü düşünün. Marmaray’ımızı biliyorsunuz. Avrasya Tüneli’ni biliyorsunuz. Acep mösyö Eksiksizlik oralardan geçti mi? Geçemez değil mi? Ego istiyorum ki o dahi geçsin, o birlikte nasiplensin, bazı şeyleri üstelik öğrensin. Fakat evet ki oraları bile bozma kararı alabilirler. Onlar yapmaya değil yıkmaya geleceklerini söylüyorlar. Osmangazi Köprüsü bir şekilde.

Bütün bunlarla beraber durmadık devam ediyoruz. Elan devam edeceğiz. Bu ülkeye yapacak çok şeyimiz var. Özellikle alelhusus Çanakkale Boğazı’nın üstünde kestirmece 2,5 bilyon Avro’ya para ergin 18 Mart Çanakkale Köprüsü tıpkısı başka abide. Hep bunları onların hayalleri de ulaşamaz bizim icraatlarımızı.

Bu proses böyle devam edecek. Kentsel tahavvül çalışmalarımızın büyüklüğü yapılan işin çapını ortaya koymaya yeterlidir. 3 milyon konutun dönüşümünden, 1 milyon 200 bine andıran hane nesir etmekten bahsediyoruz. Bu Türkiye üzere başlı başına ayrımsız devrimdir. İnşallah önümüzdeki ayın ortasına akla yatkın bölük ve icar fiyatlarındaki muvazenesiz yükselişin önüne geçecek, depreme tedbir çalışmalarına yardım sağlayacak yıpranmamış hamleyi milletimizle paylaşacağız. Şimdilik müjdeyi vereceğimiz güne bırakıyorum.

İnşallah tarım cesaret kooperatifinde kucak, kuzu fiyatı korkulu manada düşürüldü. Demin kocabaş hayvanlara birlikte geçiyoruz. Özge ürünlerde yüzdelik 30-35 gibi indirimler boşaltmak vasıtasıyla bozuk fiyatla ürünlerimizi ulaştıracağız. Derdimiz vatandaşımıza kaput fiyatla eser yöneltmek. Abdülhamid Han sondaj gemimiz şu anda taharri yapıyor. Unutmayın Abdülhamid Konak serbest değil. Abdülhamid Han’a saldıranlar bekâr. Onların cesedi var cesedi. Amma Abdülhamid Konak ayrımsız devir, abide. O anıt oluşuyla yaşıyor. Tanrı razı olsun. Rabbim uçurum, yardımcımız olsun.

Rabbim vatandaşlarımıza kemaliafiyet, arzu huzuru, esenlik ve esenlikle bu evlerde oturmayı talih etsin. Sizleri tırsmak ve dostça selamlıyorum, tartı sağlıcakla.”Share: