Cumhurbaşkanı Erdoğan, TOGG Gemlik Kampüsü Açım Töreni’nde konuştu: (4)

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, Togg lityum-yükün bataryaların Türkiye’de üretimi noktasında dünyanın önde mevrut şirketlerinden biriyle anlaştıklarını, Togg tesisinin yanındaki 609 bin metrekarelik arazide inşa edilecek batarya fabrikasının temelini geçenlerde atacaklarını bildirdi.

Erdoğan, Türkiye’nin kavrayış projeleri beyninde kayran kayran Togg’un dizi üretiminin yapılacağı Gemlik Kampüsü’nün açılış törenindeki konuşmasında, Togg’un musaddak ilk kol istihsal aracını satın alma siparişini firmaya tekrar iletti.

Üretim bandını gezerken ayrımlı renklerdeki otomobilleri gördüklerini dile getiren Erdoğan, “Maşallah, seçkin biri ayrı güzelce. Tabii alacağımız otomobilin rengine refikam Emine Karı, müzakere edeceğiz, kararı ondan sonra vereceğiz.” dedi.

Reisicumhur Erdoğan, milletin Togg’a nazik hazzetme göstereceğinden kuruntu duymadığını tabir ederek, “Buradan umum amme ve hür teşebbüs bankalarımızın yöneticilerine, vatandaşımızın Togg’u ferah ferah satın alabilmesi amacıyla ellerini taşın altına koyma çağrısında bulunuyorum. Madem bu araca ‘Türkiye’nin otomobili’ diyoruz, bari bütün alay malay bunun gereğini yapalım.” diye niteleyerek konuştu.

Elektrikli otomobillerin, cümle dünya kabilinden kendilerinin birlikte kullanılmamış tanıştığı teknolojilerden biri olduğunu kaydeden Erdoğan, arabayı kullanırken şamata ve curcunalı olmadığını, gayet rahat, sükunetle yola bitmeme edildiğini, aracın çabuk de olduğunu ve bu kadar yaşayış zarfında otomobil kullanmanın bütün alıcıları rahatlatacağını söyledi.

“Togg, Trugo’yla 81 ilimizdeki 600’den fazla noktada 1000 aceleci yükleme cihazını hizmete sunuyor”

Vatandaşların Togg’la ait zül ettiği hususların olduğunu, bunlardan sunu önemlisi olan batarya ve şarj istasyonları konusuna duruluk getirmek istediğini tamlayan Erdoğan, “Togg lityum-yükün bataryaların ülkemizde üretimi noktasında dünyanın önde mevrut şirketlerinden biriyle anlaştık. Anında Togg tesisinin yanındaki 609 bin metrekarelik arazide düz yazı edilecek pil fabrikasının temelini yakında atıyoruz. Savunma Bakanı’mız tabii buna hazır olursa işi ayrımsız an geçmiş bitiririz. Bitmiş, er selamını verdi. Mesele bitmiştir.” ifadelerini kullandı.

Cumhur Reisi Erdoğan, bu yola çıkarken “Türkiye elektrikli araçların üretim üssü olacak” dediklerini anımsatarak, şöyle bitmeme etti:

“Togg, aha bu hedefe giden yolda lokomotiflik yapıyor. Kardeşlerim, lokomotif nereye giderse, unutmayın vagonlar bile oraya harcama. Elektrikli araç yatırımları üstüne toptan firmaların ülkemize alçak bire bir ilgisi var. Yükleme altyapısının yaygınlaştırılması amacıyla Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanlığımızın desteğiyle 81 ilin tamamında 1500’ün üzerinde çabuk yükleme ünitesi kuracak benzeri projeyi hayata geçiriyoruz. Bu çerçevede 54 şirkete elektrikli açacak şarj istasyonu pres lisansı verdik. Togg de öz markası Trugo’yla 81 ilimizdeki 600’den çok noktada 1000 skor çabuk şarj cihazını hizmete sunuyor.”

“Civar satışın başlayacağı şubat ayında Togg’un fiyatı üstelik açıklanacaktır”

Togg’un ne ant yollarda olacağını üstelik açıklanan Erdoğan, “Bunu üstelik iptila ediyorsunuz. Zaman dizi film istihsal bandından çıkan araçların imtihan ve konfirmasyon süreçleri tezce başlıyor. Togg Avrupa yollarının birlikte tozunu attıracağı için o pazarlarda aranan teknik, ehliyet belgesine topluluk olacak. Nedeniyle Togg’u inşallah 2023’ün geçmiş çeyreğinin böylelikle yollarımızda göreceğiz.” dedi.

Erdoğan, diğer benzeri konunun birlikte vatandaşların Togg’a elbet ehil olabilecekleri olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Bu soruya de TOGG’un ticari sırlarını açığa vermeden şöyle karşılık veriyorum. Yeni nesil benzeri kadem olan Togg, doğrudan ayrımsız şekilde vatandaşlarımızla buluşacak. Benzeri farklı eskimemiş tohum açkı üreticileri üzere Togg’de mir işini dijital ve fiziki deneyimi birleştirerek çözmeye karar verdik. Vatandaşlarımız Togg siparişlerini şubatta başlayacak ön satışla alay malay verebilecekler. Dolay komutan ve ısmarlama şartları vakti geldiğinde müşareket aracılığıyla açıklanacaktır. Sunu çokça alçalma edilen konulardan biri de aracın fiyatı ne olacak? Togg’un fiyatının etraf şartlarında rekabetçiliğini sağlayacak şekilde tayin edileceğine babayiğitlerle beraber karar vereceğiz. Önümüzdeki senenin mart ayı böylecene pazara çıkacak benzeri ürünün fiyatının bugünden ilanı elhak hem akilane hem üstelik mümkün değildir. Sanıyorum civar satışın başlayacağı gücük ay ayında Togg’un fiyatı de açıklanacaktır. Hiç telaşa icap bulunmayan.”

Cumhuriyet’in 99. yılına ulaşılan zaman bire bir zamanda Türkiye Yüzyılı’nı mensur ika kararlılıklarının altını dahi tekrar çizdiklerini vurgulayan Erdoğan, “Bizim çocukluğumuz ve gençliğimiz okullarda Cumhuriyet’in elbette imkansızlıklar ortamında kurulduğunu dinlemekle geçti. Üstünde yamalı kıyafetleri, ayaklarında yırtık çarıkları, ellerinde ‘Cumhuriyeti tığ hakeza kazandık’ pankartıyla, Cumhuriyet’in kuruluşunu kutlayan vatandaşlarımızın görüntülerini unutmadık. Ülkemiz artık Cumhuriyetimizin yapılış yıl dönümlerini Marmaray’ın, İstanbul Havalimanı’nın, Togg tesisinin küşat törenleriyle kutlayacak benzeri seviyeye geldi. Bugün Togg kabilinden asırlık tıpkı projeyi hayata geçirirken bir kat elan ve kül kalbimizle ‘Yaşasın Cumhuriyet’ diyoruz.” diyerek konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılışını yaptıkları Togg Gemlik Tesisi’nin ülkeye, millete berceste olmasını dileyerek, projenin gerçeğe dönüşmesinde emeği ve katkısı olan herkese şahsı, milleti hesabına şükranlarını sundu.

Banttan nazil önceki Togg, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde sergilenecek

Törene, Reisicumhur Yardımcısı Fuat Oktay, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, TBMM Başkanvekili Cesamet Adan, Doğruluk Bakanı Bekir Bozdağ, Kasaba Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Hedef Alım, İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Milli Defans Bakanı Hulusi Akaret, Tecim Bakanı Mehmet Muş, Ev ve Içtimai Hizmetler Bakanı Kükremek Acılı, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Esenlik Bakanı Fahrettin Koca, Hazne ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Hars ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, Milli Eğitim Bilimi Bakanı Mahmut Özer, Ekincilik ve Orman Bakanı Birim Kirişci, Eriştirme ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, Enerji ve Elbette Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Say ve Içtimai Asayiş Bakanı Vedat Bilimci, MHP Umumi Başkanı Kerem Bahçeli, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Baştan Bol Bolamat Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, Türkiye Değişim Partisi Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, DSP Genel Başkanı Önder Evliya, Vatan Partisi Umumi Başkanı Şarki Perinçek, Anavatan Partisi Umumi Başkanı İbrahim Çelebi, İYİ Tümen Genel Komutan Yardımcısı Koray Okumuş, Erkânıharbiyeiumumiye Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, bukağılık komutanları, DOĞRU Öğür Genel Başkanvekili Numan Vareste, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Bastırık, Kült İşleri Başkanı Yüce Erbaş, sakat Başbakanlardan Prof. Dr. Tansu Çiller, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, İTO Başkanı Şekib Avdagiç, ticaret odası başkanları, milletvekilleri, uray başkanları, hisse senedi ve siyaset dünyasından çokça sayıda çağrılı katıldı.

Törene, yerel ve ecnebi çok sayıda iletişim araçları mensubu ve yabancı çağrılı da kısık ilgi gösterdi.

Cumhur Reisi Erdoğan’ın hitabından geçmiş bitiş filmi gösterimi ve kurgu tesisindeki paradigma üretim bandına etken bağlantı gerçekleştirildi.

Konuşmanın peşi sıra Yahya isimli benzeri bala, kendisinin ve Reisicumhur Erdoğan’ın Togg’un ortamında saha aldığı tıpkı fotoğrafı Erdoğan’a dürü etti.

Tören sonunda Nazır Varank, Hisarcıklıoğlu ve Togg paydaşları, Cumhur Reisi Erdoğan’a geçmiş siparişine ilgilendiren NFT ve Togg’un hep renklerinin düz aldığı minyatürlerini ihsan etti.

Hisarcıklıoğlu, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde sergilenmek amacıyla banttan geçmiş inen Togg’un anahtarını Erdoğan’a arz etti.

Tören, Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’ın duasıyla sona erdi.

(Bitti)

Share: